کد خبر:76744
پ
ارز

ارز ۴۲۰۰ تومانی در دستان قطعه‌سازها

رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به قطعه‌سازها خبر داد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به قطعه‌سازها خبر داد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، محمدرضا نجفی منش افزود: مطابق وعده رییس جمهوری، تخصیص ارز تک نرخی ۴۲۰۰ تومانی وارد فاز اجرایی شده است و همه قطعه سازان می‌توانند نسبت به ثبت سفارش اقدام و پس از آن برای دریافت ارز به بانک مراجعه کنند.

 

این فعال قطعه سازی اعلام کرد تاکنون ۲ بار موفق به گشایش حواله با ارز تک نرخی از کشورهای هند و ایتالیا برای واردات مواد اولیه شده است.

 

وی اضافه کرد: یک فرایند معمولی برای گشایش حواله و دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد و دشواری خاصی به چشم نمی‌خورد.

 

نجفی منش تصریح کرد: تداوم این روند با توجه به اختلاف فاحش قیمتی دلار تک نرخی و دلار آزاد در بازار، عرصه را بر قاچاقچیان قطعات تنگ می‌کند.

 

رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور تصریح کرد: با توجه به اثر رشد ۲۰ درصدی نرخ دستمزدهای امسال، تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی با اثر کاهشی بر هزینه تمام شده تولید همراه خواهد بود و به نظر می‌رسد اثری قابل توجه در قیمت قطعات داشته باشد.

 

 

*** تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به قطعه‌سازها با اثر کاهشی بر هزینه تمام شده تولید همراه خواهد بود 

 

 

بیش از ۸۵ درصد یک خودرو را قطعات آن تشکیل می‌دهد که شامل ۲۵ تا ۳۰ درصد قطعات پلاستیکی، ۳۰ درصد قطعات لاستیکی و بقیه قطعات فولادی و آلومینیومی است.

 

آمارها نشان می‌دهد حدود یک هزار و ۵۰۰ قطعه ساز در زنجیره تامین داخلی حضور دارند که توانمندسازی آنان و رفع موانع تولید می‌تواند سبب تقویت گوشه ای از کالاهای ایرانی شود که تولید آن‌ها با دانش فنی به روز و بومی همراه است.

 

دولت از بیست و یکم فروردین ماه یکسان سازی نرخ ارز را با اعلام قیمت هر دلار ۴۲۰۰ تومان کلید زد و در روزهای گذشته ضمن تهیه و تصویب دستورالعمل های تامین ارز مورد نیاز هموطنان در دولت، شیوه‌های تخصیص ارز را اعلام کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع بانک مرکزی اعلام کرد: از زمان ابلاغ سیاست جدید ارزی تا هجدهم اردیبهشت ماه بیش از ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان برای تامین نیازهای کشور تخصیص داده شد.

 

انتهای پیام///

منبع
شاتا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید