کد خبر:76217
پ
مکانیزاسیون
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی:

صنعت مکانیزاسیون با خروج آمریکا از برجام تضعیف نمی‌شود

خروج آمریکا از برجام تأثیری بر روند توسعه صنعت مکانیزاسیون نخواهد داشت.

خروج آمریکا از برجام تأثیری بر روند توسعه صنعت مکانیزاسیون نخواهد داشت.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، کامبیز عباسی رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با  خبرنگاران درباره تأثیر خروج آمریکا از برجام بر صنعت ماشین‌آلات کشاورزی، اظهار کرد: با توجه به خوداتکایی بیش از ۹۰ درصدی صنعت ماشین آلات کشاورزی به داخل، خروج آمریکا از برجام تأثیری بر روند توسعه مکانیزاسیون  نخواهد داشت.

 

وی افزود: دونالد ترامپ که از سال ۹۵ به عنوان رئیس جمهور آمریکا سرکار آمد، بارها بر پایان دادن به برجام تأکید کرده است و این درحالی‎‌ است که سرمایه‌گذاری گسترده در سال‌های اخیر منجر به سوق دادن ذائقه کشاورزان به سمت صنعت داخل شده است.

 

 

***  با همکاری با سایر کشورها صنعت مکانیزاسیون را پیش خواهیم برد

 

 

عباسی با بیان اینکه صنعت ماشین آلات کشاورزی داخل جوابگوی نیاز کشور است، تصریح کرد: هرچند در برخی فناوری‌های نوین دچار برخی مشکلات هستیم، اما نگرانی در این زمینه نداریم چرا که با همکاری با سایر کشورها  تکنولوژی‌های نوین قابل تأمین خواهد بود.

 

به گفته وی پس از تأمین فناوری‌های نوین از سایر کشورها، دانش فنی آن را در کشور بومی‌سازی خواهیم کرد که در کلان قضیه با توجه به خوداتکایی بیش از ۹۰ درصدی در حوزه مکانیزاسیون، مشکلی برای صنعت داخل پیش نخواهد آمد.

 

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون ادامه داد: در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری گسترده‌ای؛ بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در حوزه مکانیزاسیون صورت گرفت که ۱۰ تا ۱۵ درصد این میزان سرمایه‌گذاری خارجی است و این امر بیانگر ارتباط تنگاتنگ تولیدکنندگان داخل با کشورهای اروپایی در حوزه ماشین‌آلات است.

 

به گفته وی، تولیدکنندگان صنعت ماشین آلات داخل با کشورهای ایتالیا، آلمان، اتریش و عموم کشورهای اتحادیه اروپا، آسیای جنوب شرقی و آسیای شرق همچون ژاپن و کره در حوزه ماشین آلات زراعت برنج و کشورهای ترکیه در تأمین ماشین آلات و قطعات یدکی ارتباطات خوبی داریم.

 

 

*** تفاوت محسوسی در کیفیت ماشین‌آلات داخل با مشابه خارجی وجود ندارد

 

 

عباسی با اشاره به دلایل ذائقه کشاورزان به صنعت ماشین آلات داخل، گفت: با توجه به آنکه قیمت ماشین آلات داخل یک سوم، یک چهارم و یک پنجم قیمت ماشین‌های اروپایی و آمریکایی است و از طرفی تفاوت محسوسی در کیفیت ماشین‌آلات داخل با مشابه خارجی وجود ندارد، کشاورزان گرایش بالایی به خرید ماشین آلات داخل پیدا کردند.

 

عباسی افزود: سرمایه‌گذاری گسترده در دولت تدبیر و امید در بخش ماشین آلات کشاورزی منجر به دگرگونی و پوست اندازی این صنعت شد در حالیکه تا سال ۹۲ این صنعت به تعطیلی کشیده شده بود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی افزود:  فعالیت بیش از ۲۵۰ عرضه کننده ماشین آلات کشاورزی و ۳۰۰ عرضه کننده تجهیزات آبیاری در کشور بیانگر تزریق طلایی سرمایه در سال‌های اخیر و توجه دولت به این بخش است.

انتهای پیام///

 

منبع
باشگاه خبرنگاران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید