کد خبر:75883
پ
۴۰۵۸۶۸_۴۸۶

بهره‌برداری از ۱۲۳ طرح بخش کشاورزی استان خراسان رضوی

۱۲۳ طرح بخش کشاورزی استان خراسان رضوی با فرمان رئیس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس، توسط وزیر جهاد کشاورزی به طور همزمان افتتاح شد.

۱۲۳ طرح بخش کشاورزی استان خراسان رضوی با فرمان رئیس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس، توسط وزیر جهاد کشاورزی به طور همزمان افتتاح شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مهندس محمود حجتی در گزارشی از طریق ویدئو کنفرانس اظهار داشت: در این سفر ۱۲۳ پروژه مهم تولیدی در زیر بخش‌های آب و خاک، صنایع تبدیلی و تکمیلی، دام و طیور و باغبانی با اعتباری معادل ۳۱۳ میلیارد تومان و ۹.۵ میلیون یورو از منابع عمومی و تسهیلات بانکی و سرمایه گذاری بخش خصوصی و با اشتغالزایی ۱۱۲۱ نفر که نقش موثری در توسعه اقتصادی و بخش کشاورزی استان خراسان رضوی دارد به طور همزمان به بهره‌‌برداری می‌رسد.

 

 

*** بهره‌برداری ۱۹ طرح سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار و کم فشار

 

 

وی با اشاره به این که تعداد ۱۹ طرح سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار و کم فشار با حجم عملیات ۶۴۰۰ هکتار و اعتبار ۴۲ میلیارد تومان از منابع عمومی و سرمایه گذاری بخش خصوصی به بهره‌برداری خواهد رسید، خاطرنشان کرد:از ۱۶۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی آبی و مستعد استان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده اند حدود ۵۶ هزار هکتار معادل ۵۱  درصد در دولت تدبیر و امید صورت گرفته است.

حجتی ادامه داد:برای ۳ سال آینده (۹۷-۹۹) نیز برای تجهیز ۲۸ هزار و ۶۰۰هکتار  از اراضی استان به سستم‌های نوین آبیاری برنامه ریزی شده که عملیاتی خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد:سطح زیرکشت چغندر بهاره استان از ۶۴ هزار هکتار به ۲۱ هزار هکتار کاهش یافته ولی با افزایش بهره وری تولید چغندر قند افزایش یافته است.

*** طرح کشتارگاه صنعتی دام در شهرستان نیشابور

 

 

وی، طرح کشتارگاه صنعتی دام در شهرستان نیشابور با ظرفیت ۷۵ هزار راس دام سبک و سنگین با اشتغالزایی ۵۰ نفر و سرمایه گذاری بخش خصوصی به مبلغ ۸ میلیارد تومان از دیگر طرح‌های استان عنوان کرد و افزود: طرح گلخانه کارخانه سیمان زاوه به روش هیدروپونیک مکانیزه با بهره گیری از حرارت تولید کارخانه سیمان در تامین انرژی مورد نیاز گلخانه با اشتغالزایی ۱۲ نفر و مبلغ ۱۸.۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی به بهره‌برداری می رسد.

حجتی گفت:مساحت این گلخانه ۳ هکتار است که امروز بهره‌برداری از یک هکتار آن آغاز می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به آغاز بهره‌برداری از ۵۴ طرح کشت‌های گلخانه‌ای به مساحت ۲۲ هکتار با میزان تولید ۴۴۰۰ تن انواع محصولات سبزی و صیفی، اشتغالزایی ۲۶۴ نفر و سرمایه گذاری ۳۶۵ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی،گفت: تعداد ۱۷ طرح در زیر بخش‌های دام و طیور ، صنایع تبدیلی و باغبانی در سطح استان با اشتغالزایی ۵۴۵ نفر و ۱۵۰ میلیارد تومان با سرمایه گذاری بخش خصوصی افتتاح می‌شود.

حجتی،افتتاح ۳۰ طرح آبخیزداری و آبخوانداری در سطح ۱۰ هزار هکتار از اراضی را از دیگر طرح‌های استان برشمرد و ادامه داد:حفظ خاک و پوشش گیاهی و تغذیه سفره‌های زیرزمینی از مهمترین مزایای این طرح است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت:پروژه‌ای که هم اکنون خدمت حضرتعالی گزارش می‌شود طرح زنجیره تولید و فرآوری سیب زمینی در شهرستان مشهد با ظرفیت ۲۸ هزار و ۸۰۰ تن انواع فرآورده‌های سیب زمینی و اشتغالزایی ۳۵۰ نفر و با سرمایه گذاری ۶۵ میلیارد تومان و ۸.۸ میلیون یورو توسط بخش خصوصی اجرا شده است.

*** فتتاح ۱۲۳ طرح و پروژه بخش کشاورزی استان خراسان رضوی

 

 

حجتی، با بیان این که ایجاد زنجیره‌های تولید محصولات کشاورزی در دولت تدبیر و امید شکل گرفته و تاکنون در زمینه‌های دام و طیور و سبزی و صیفی به اجرا درآمده است،تصریح کرد:با ایجاد زنجیره‌های تولید ضمن کاهش هزینه‌های تولید و بهره مندی تولیدکنندگان از ارزش افزوده محصول خود، زمینه اشتغال و حذف واسطه‌ها و همچنین حضور در بازارهای جهانی فراهم می‌شود.

پس از گزارش وزیر جهاد کشاورزی،رئیس جمهوری با قدردانی از تلاش‌های مهندس حجتی و دست اندرکاران وزارت جهاد کشاورزی و همه کشاورزان سراسر کشور،اظهار داشت که دست همه کشاورزانی را که برای خودکفایی در مواد غذایی مورد نیاز کشور تلاش می‌کنند باید بوسید.

دکتر حسن روحانی با اشاره به افتتاح ۱۲۳ طرح و پروژه بخش کشاورزی استان خراسان رضوی به ارزش ۳۱۳ میلیارد تومان و ۹.۵ میلیون یورو اعلام کرد:تلاش وزارت جهاد کشاورزی و کشاورزان برای اجرای طرح‌های سامانه‌های نوین آبیاری بسیار مهم است.

*** صرفه جویی در زمینه آب کشاورزی

 

 

وی یکی از راه‌های حل مشکل کم آبی کشور را صرفه جویی در زمینه آب کشاورزی عنوان کرد و افزود:در دولت یازدهم ۵۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده این در حالی است که در همه دولت‌های پس از انقلاب،این طرح در   ۱۱۰ هزار هکتار اراضی استان اجرا شده بود و بیش از نیمی از این رقم در این دولت انجام شده است.

رئیس جمهور با تاکید بر این که تلاش کشاورزان نباید نادیده گرفته شود،ادامه داد:این که اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در ۲۸ هزار هکتار دیگر از اراضی استان اجرا خواهد شد نیز قدم مهمی در بحث آب است.

دکتر روحانی توسعه گلخانه‌ها و بذور را در بخش کشاورزی استان خراسان رضوی با اهمیت دانست و افزود:بعضی می گویند تعامل با دنیا خوب نیست؛در حالی که بعضی از بذرهایی که وارد می‌کنیم،تولید محصول ما را سه تا چهار برابر می‌کند؛یعنی از همان زمین و آب سه تا چهار برابر محصول تولید می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صنایع ایران، وی با اشاره به تاثیر اجرای سامانه‌های نوین آبیاری و استفاده از بذر و مکانیزه کردن کشاورزی در بهره وری آب کشاورزی،از کشاورزان ایران و استان و همچنین دست اندرکاران بخش کشاورزی بویژه مهندس حجتی تقدیر کرد و سپس با فرمان دکتر روحانی رئیس جمهوری،بهره‌برداری و عملیات اجرایی طرح‌های بخش کشاورزی استان خراسان رضوی آغاز شد.

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید