اخبار برگزیده

کد خبر:74499
پ
هرمزگان

ظرفیت ساخت و تولید کشتی‌ در هرمزگان

هرمزگان ظرفیت تولید کشتی کشور را دارد و می‌تواند با مشارکت کشتی‌سازی‌های معروف دنیا نیاز کشور را در این بخش تأمین کند.

هرمزگان ظرفیت تولید کشتی کشور را دارد و می‌تواند با مشارکت کشتی‌سازی‌های معروف دنیا نیاز کشور را در این بخش تأمین کند.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، استاندار هرمزگان«فریدون همتی» در نشست شورای اشتغال هرمزگان اظهار کرد: هرمزگان ظرفیت تولید کشتی کشور را دارد و می‌تواند با مشارکت کشتی‌سازی‌های معروف دنیا نیاز کشور را در این بخش تأمین کند.

وی افزود: اگر این کار در استان محقق شود در این صنعت می‌توان برای افزون بر ۶ هزار نفر از مهندسان و دانش‌آموختگان رشته‌های مرتبط با صنعت کشتی‌سازی شغل ایجاد کرد.

 

*** جایگاه استان هرمزگان در توسعه اقتصاد ملی و بودجه‌های عمومی بالاتر از سایر استان‌هاست.

 

استاندار هرمزگان در ادامه از این استان به‌عنوان ایران کوچک نام برد و افزود: این استان به‌صورت یکجا همه ظرفیت‌هایی که در کل استان‌ها وجود دارد را برخوردار است.

همتی در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه نفت و گاز اشاره و اظهار کرد: فاز دوم پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس با تولید ۲۴ میلیون لیتر بنزین یورو پنج برای نخستین بار در کشور اردیبهشت‌ماه امسال با حضور رئیس‌جمهوری افتتاح می‌شود.

نماینده عالی دولت در هرمزگان، ظرفیت کنونی تولید بنزین یورو ۴ در پالایشگاه نفت بندرعباس را ۱۲ میلیون لیتر اعلام کرد و افزود: به دنبال این هستیم که ۵۰ درصد سوخت کشور در این استان تولید شود.

وی، وجود هفت پالایشگاه در این استان را بخشی مهمی از ظرفیت‌های مهم اشتغال در حوزه نفت و گاز برشمرد و عنوان کرد: به دنبال این هستیم که این استان قطب تولید فرآورده‌های نفتی در کشور باشد.

همتی با اشاره به ظرفیت منطقه انرژی بر پارسیان و توسعه سواحل مکران، خاطرنشان کرد: جایگاه استان هرمزگان در توسعه اقتصاد ملی و بودجه‌های عمومی بالاتر از سایر استان‌هاست.

 

وی اضافه کرد: در سال ۱۹ هزار میلیارد تومان درآمد نفت این استان به خزانه کشور واریز شد درحالی‌که بسیاری از روستاهای هرمزگان در بخش‌های مهمی ازجمله زیرساخت‌های روستایی و درمان وضعیت خوبی ندارند.

 

 

*** هرمزگان ظرفیت پرورش ماهی و میگوی صادراتی را دارد

 

فریدون همتی در ادامه از طراحی چشم‌انداز شیلات استان هرمزگان در دولت تدبیر و امید خبر داد و بیان کرد: این استان ظرفیت ۵۰ هزار هکتار پرورش میگوی صادراتی با تولید حداقل ۲۰۰ هزار تن معادل یک میلیارد دلار را دارد.

به گفته همتی، در حال حاضر هفت هزار هکتار پرورش میگو در استان هرمزگان انجام می‌شود که این میزان امسال به ۱۰ هزار هکتار می‌رسد.
وی ادامه داد: بنا داریم در سال جاری ۱۰ هزار هکتار دیگر پرورش میگو آماده کنیم که این میزان در سال آینده به مرز ۲۰ هزار هکتار برسد.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: در بخش پرورش ماهی در دریا نیز ۱۴۳ تن ظرفیت پرورش در این استان وجود دارد که ۳ هزار تن آن اسفندماه سال گذشته در شهرستان بندرلنگه هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.

همتی در بخش گردشگری نیز بیان کرد: این استان باوجود ۱۴ جزیره در بخش گردشگری، باید بتواند از سرمایه‌گذاران داخلی حمایت و پشتیبانی کند.

 

همتی یکی از دلایل عدم استقبال سرمایه‌گذاران داخلی برای سرمایه‌گذاری در این استان را وجود بروکراسی‌های اداری در دستگاه‌ها عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری صنایع ایران، استاندار هرمزگان در پایان خاطر نشان کرد: برای دلگرمی سرمایه‌گذاران داخلی برای کار کردن باید ویژه حمایت شوند و این‌زمانی میسر خواهد بود که دستگاه‌های اداری روند کار اداری برای سرمایه‌گذاران در دستگاه خود را طولانی نکنند.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید