کد خبر:72422
پ
۵۷۶۴۳۲۵۷
مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک:

صنایع کوچک توانمندی تولید محصول صادراتی دارند

صنایع کوچک با قابلیت و توانمندی تولید محصول صادراتی فعالیت می‎کنند و توانسته‎اند ظرفیت خوبی برای صادرات غیر نفتی ایجاد کنند.

صنایع کوچک با قابلیت و توانمندی تولید محصول صادراتی فعالیت می‎کنند و توانسته‎اند ظرفیت خوبی برای صادرات غیر نفتی ایجاد کنند.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، محمدحسین مقیسه عنوان کرد: صنایع کوچک خصوصا در استان‎های مرزی، بازار خوبی در کشورهای همسایه پیدا کنند و باید تلاش نماییم این ظرفیت تقویت شود.

 

وی با اشاره به اهمیت SME ها در اقتصاد کشورها گفت: نقش بی بدیل صنایع‎کوچک در ایجاد اشتغال، خلق درآمد و صادرات بسیار فعال بوده و موتور رشد و توسعه اقتصادی هر کشور محسوب می‌شوند.

 

بیش از ۹۰ درصد از صنایع در ایران، صنایع کوچک و متوسط هستند

 

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع‎کوچک افزود: صنایع کوچک در دنیا بخش بزرگی از صنعت را به خود اختصاص داده‌اند و در ایران نیز بیش از ۹۰ درصد از صنایع، کوچک و متوسط هستند.

مقیسه گفت: جایگاه این صنایع از آن جهت می‌تواند  مهم و ممتاز باشد به دلیل کوچک بودن انعطاف پذیرتر هستند و آمارها نیز نشان می دهد که بیش از ۵۰% اختراعات و ایده‌های نو از صنایع کوچک سرچشمه می گیرد.

وی افزود: صنایع‎کوچک نقش بی بدیلی در ایجاد اشتغال دارند که منجر به تولید نیروی کار، توزیع عادلانه درآمد و در نتیجه به عدالت اجتماعی می‌شود.

 

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‎گذاری صنایع‎کوچک در مقایسۀ صنایع‌کوچک در تبیین مقایسۀ صنایع کوچک و متوسط در ایران و سایر کشورها گفت: براساس درجۀ پیشرفت و توسعه یافتگی بین ۵۵% تا ۹۰% GDP کشورها توسط صنایع کوچک و متوسط تولید می‌شود که این عدد در ایران زیر ۲۰% است همچنین، SMEها در کشورهای توسعه یافته بین ۶۰% تا ۶۵% و در ایران ۴۵% از سهم اشتغال کشور را تشکیل می دهند.

 

سهم صادرات SMEها در ایران زیر ۱۵% است

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک افزود: سهم SMEها در صادرات کشورهایی مانند آلمان، چین و ژاپن ۶۰% و در ایران این سهم زیر ۱۵% است که امیدواریم در آیندۀ نزدیک با توانمند شدن بنگاه‌های خرد و متوسط شاهد نقش آفرینی بیشتر آنها در صادرات باشیم.

 

محمد حسین مقیسه سهم صنایع کوچک مستقر در شهرک‌های صنعتی در صادرات غیرنفتی را حدود  ۲ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: با توجه به تأکید وزارت صنعت، معدن و تجارت بر استفاده از پتانسیل SME ها برای صادرات، برنامه‌های مدونی تعریف شده است.

 

وی به برنامۀ سازمان توسعه تجارت ایران برای حمایت از SMEها اشاره کرد و گفت: بهترین کانال برای کمک و حمایت از صنایع کوچک و متوسط برای ورود به عرصِۀ صادرات و بازار بین‌المللی سازمان توسعه تجارت است و ما نیز به عنوان متولی حل بخشی از مشکل این بنگاه‌ها در تأمین منابع مالی SME ها در کنار  سازمان توسعه تجارت با تمام توان خود در کنار SMEها ایستاده ایم.

 

راه اندازی صندوق‎های ضمانت

 

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع‎کوچک افزود: برای حمایت از صنایع کوچک، کشورهای توسعه یافته اقدام به راه اندازی صندوق‎های ضمانت کرده‎اند.

چرا که در تمام این کشورها با اینکه گام‌های بلندی در توسعه برداشته و فضای تأمین مالی و ریسک متفاوتی دارند همچنان میان بانک‌ها و صنایع کوچک و متوسط دیوار مانعی وجود دارد که عبور از آن به واسطۀ صندوق ضمانت امکانپذیر است.

 

وی گفت: تاسیس صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک درسال ۸۳ در مجلس شورای اسلامی مصوب شد و اولین ضمانت نامه خود را در سال ۸۶ صادر نمود.

 

مدیر عامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک اظهار داشت: صندوق تا سال ۹۴ تنها یک نوع ضمانت نامه صادر می کرد ولی از سال ۹۴ به بعد، با افزایش سرمایه و تنوع در انواع ضمانت نامه، جهش قابل توجهی را در صدور حداکثری ضمانت‌نامه تجربه کردیم و صندوق تلاش می کند از همین ظرفیت حداکثر استفاده را ببرد.

 

افزایش سرمایه برای حمایت از صنایع‎کوچک

مقیسه گفت: سرمایه این صندوق در حال حاضر در حدود ۱۱۰ میلیارد تومان است که مطابق با استانداردها می‎توان بین ۷ تا ۸ برابر سرمایه را ضمانت نامه صادر کرد که تا پایان سال ۹۶ بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان این صندوق ضمانت نامه صادر نموده است و این به این معناست که برای حمایت از صنایع‎کوچک افزایش سرمایه لازم و ضروری است.

 

وی افزود: با بررسی صندوق های مشابه ما در کشورهای توسعه یافته مشخص می شود که آنها به چه میزان ظرفیت برای صدور ضمانت نامه داردند  بطور مثال  صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک و متوسط کره جنوبی  (KODIT) سرمایه نزدیک به ۵ میلیارد دلار دارد و تا ۴۲ میلیارد دلار نیز ضمانت نامه صادر کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر عامل صندوق ضمانت سرمایه‎گذاری صنایع کوچک خاطرنشان کرد: این بررسی ها نشان می دهد برای حمایت و تقویت صنایع کوچک باید صندوق‏‎های حمایتی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند تا این صندوق ها بتوانند تسهیل کننده مسائل مالی بنگاهها باشند.

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و خبری صنایع ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + یازده =

کلید مقابل را فعال کنید