کد خبر:72454
پ
اطلاعیه وزارت ارتباطات

اطلاعیه وزارت ارتباطات درخصوص حمله سایبری

وزارت ارتباطات اطلاعیه‎ای با توجه به وقوع حمله سایبری شب گذشته، جهت تنویر افکار عمومی اعلام می گردد.

وزارت ارتباطات اطلاعیه‎ای با توجه به وقوع حمله سایبری شب گذشته، جهت تنویر افکار عمومی اعلام می گردد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با توجه به وقوع حمله سایبری شب گذشته موارد ذیل جهت تنویر افکار عمومی اعلام می گردد.

۱- جمعه هفدهم فروردین ماه حدود ساعت ۲۱ برخی از سرویس‌های میزبانی شده در مراکز داده داخل کشور از دسترس خارج شدند.

حمله سایبری به برخی از روترسوئیچ

۲- پس از اطلاع، تیم اقدام سریع تشکیل و موضوع به سرعت بررسی و مشخص گردید حمله سایبری به برخی از روترسوئیچ ها کم ظرفیت سیسکو که آسیب پذیر بوده اند صورت گرفته و این روترها به حالت تنظیم کارخانه ای بازگشته اند.

۳- حمله مذکور ظاهراً به بیش از ۲۰۰ هزار روتر سوئیچ در کل دنیا صورت گرفته و حمله ای گسترده بوده است، در کشور ما حدود ۳۵۰۰ روتر سوئیج مور حمله واقع شده که ۵۵۰ فقره در تهران، ۱۷۰ فقره استان سمنان، ۸۸ فقره استان اصفهان بوده و بیشترین آسیب پذیری از نقطه تعداد در شرکتهای رسپینا، ایزایران و شاتل رخ داده است، لیکن اختلال تعداد کمی روتر در برخی مراکز سرویس های پرکاربردی را از دسترس خارج کرد.

 

با اقدامات به موقع بیش از ۹۵ درصد شبکه به حالت اولیه برگشت

۴- با تشکیل گروههای واکنش سریع و تلاش همه متخصصان و فعالان همه شرکتها به سرعت اقدمات اجرایی آغاز گردید و با توجه به اینکه برای فعالیت مجدد روترها نیاز به حضور فیزیکی کارشناسان بود با اقدام به موقع تاساعت ۱۲ شب بیش از ۹۵ درصد شبکه به حالت اولیه برگشت.

۵- خوشبختانه با توجه به پیش بنیی‎های لازم در زیرساخت ارتباطی کشور شبکه زیرساخت دچار هیچ اختلالی نشد و کمترین اختلال نیز در سه اپراتور تلفن همراه مراکز داده شرکت های پارس آنلاین و تبیان گزارش گردید.

۶- در خصوص منشا حمله از طریق مراکز بین المللی پیگیری لازم صورت خواهد گرفت لیکن با توجه به اینکه در این حمله از پرچم کشور آمریکا و شعاری در خصوص عدم دخالت در انتخابات این کشور استفاده شده و همچنین زمان وقوع حمله که جمعه شب بوده است به نظر می رسد منشاء حمله از منطقه خاورمیانه نبوده است.

 

عدم هشدار بروزرسانی تنظیمات شبکه شرکتها، منجر به آسیب پذیری شبکه 

۷- شرکت سیسکو ۱۰ روز پیش موضوع آسیب پذیری روتر سوئیچ های مذکور را اعلام کرده بود لیکن به دلیل اینکه بسیاری از شرکت های خصوصی در ایام تعطیلات تغییر تنظیمات شبکه خود را در حالت فریز نگه‎داری می‌کنند و همچنین عدم اطلاع رسانی تاکیدی مرکز ماهر و عدم هشدار به این شرکت‎ها برای بروز رسانی تنظیمات شبکه خود منجر به آسیب پذیری شبکه این شرکتها گردید.

۸- براساس اعلام مرکزماهر، مرکز آپای دانشگاه همدان پیش از وقوع حمله موضوع را در دست تحلیل و پایش داشته و منتظر تکمیل پایش تجهیزات کشور بوده که متاسفانه قبل از تکمیل گزارش نهایی حمله مذکور اتفاق افتاد.

۹- آنچه مشخص است در این حمله ظاهراً سازمان یافته علیرغم وجود نقاط مثبتی همچون واکنش سریع، عدم تاثیر پذیری هسته شبکه ملی اطلاعات در شرکت ارتباطات زیرساخت، عدم اختلال جدی شبکه سه اپراتور تلفن همراه و برخی از FCPها، متاسفانه ضعف اطلاع رسانی به موقع توسط مرکز ماهر و عدم وجود پیکره بندی مناسب در مراکز داده و سرویس دهندگان فناوری اطلاعات مستقر در این مراکز داده باعث تشدید عوارض این حمله گردید بر همین اساس اصلاحات لازم در  مجموعه های مرتبط و نیز تذکرات لازم به بخش خصوصی اجرایی خواهد شد.

 

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و خبری صنایع ایران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید