اخبار برگزیده

کد خبر:72258
پ
محمد شریعتمداری در دیدار نوروزی با کارکنان :

افزایش صادرات صنعتی و معدنی و غیر نفتی در سال ۹۶

وزیر صنعت ، معدن و تجارت : صادرات صنعتی و معدنی ۲۲ درصد و کل صادرات غیر نفتی ۶٫۵ درصد، در سال ۹۶ افزایش داشته است.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت : صادرات صنعتی و معدنی ۲۲ درصد و کل صادرات غیر نفتی ۶٫۵ درصد، در سال ۹۶ افزایش داشته است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، محمد شریعتمداری در دیدار نوروزی که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استانداران، روسای عامل بانک ها، مدیران اجرایی و ستادی و کارکنان مجموعه وزارت صنعت ، معدن و تجارت حضور داشتند گفت:

نوسازی صنعتی نیازی جدی است، درماه های پایانی سال با کمک مجلس و نمایندگان و پیگیری تولید کنندگان از مجموعه نمایندگان و توجه دولت در لایجه بودجه پیشنهادات خوبی به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه قراراست با ۳۲۰۰ میلیارد تومان که در یکی از جداول آمده، یارانه سود تسهیلات بانکی را برای نوسازی صنعتی و فعالیت های صنایع صادرات گرا با نرخ ترجیحی در سال ۹۷ طی کنیم و با کمک سیستم بانکی و با نرخهای مناسب تری نوسازی صنعتی را که یکی از نیازهای امروز و اساسی است شکل دهیم افزود:

۱۵۰۰ میلیارد تومان به عنوان مشوق های صادراتی در نظر گرفت و اگر تخصیص داده شود می تواند در نوسازی واحدهای تولیدی و صنعتی و تامین مجوزها ومشوق های صادراتی کمک جدی باشد.

وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت با اشاره به اینکه یکی ازمهمترین شقوق حمایت از کالای ایرانی این است که این کالاها، رقابتی و قابل عرصه در بازار جهانی باشد و در عرصه بازار داخلی بتواند در مقابل کالاهای خارجی با نرخهای تعرفه معمول ایستادگی کند و برای تحقق این هدف نوسازی صنعتی لازم است تصریح کرد:

برای تحقق رشد ۸ درصدی اقتصاد کشور عدد ۷۷۰ هزارمیلیارد تومان منابع مورد نیاز جزو نیازمندیهای واقعی است .

 

شاهد رشد مثبت صنعتی در چند فصل متوالی هستیم

وزیر صنعت ،‌معدن وتجارت گفت: امیدواریم سال ۹۷ سال رونق تولید در کشور باشد و در برخی حوزه ها که شاهد شکوفایی نیستیم شاهد رشد بیشتر باشیم ، هر چند نسبت به گذشته نه چندان دور که رشد منفی صنعتی داشتیم چند فصل پشت سرهم رشد مثبت صنعتی را شاهد هستیم که باعث افتخار است.

شریعتمداری با بیان اینکه در سیستم بانکی هم می توان امیدوار بود با افزایش سرمایه، توان و قدرت وام دهی بالا برود و شرایطی فراهم شود که نیازهای جدی بخش تولید به منابع مالی مرتفع شود افزود :

بررسی ها نشان می دهد امسال و در مجموعه فعالیت های کمیسیون رفع وموانع تولید قریب به ۷۰ درصد مشکلات واحدها به سرمایه در گردش و ثابت مربوط بود که باید مرتفع شود و ۳۰ درصد مربوط به سایرمشکلات نظیر اصلاح ساختار مالی و نیروی انسانی و تکنولوژیک یا اختلاف مالکیتی است.

وی ادامه داد : اگر در سیستم نظام بانکی کشور تحولی را به نفع تولید شاهد باشیم تحولی را درتولید به طور کامل خواهیم داشت.

صداو سیمای ملی جدا از پخش تبلیغات معکوس تولید ملی پرهیز کند

وی درادامه با اشاره به اینکه نامگذاری امسال و حمایت های رهبر معظم انقلاب و قوانین مصوب مجلس در حمایت از تولید ملی را قدر بدانیم و از این حمایت ها استفاده جدی بکنیم گفت:

صدا وسیما در برنامه هایش حمایت جدی داشته باشند و قبل از برنامه های مهم و در ساعات پرمخاطب تبلیغ کالای ایران با نرخ معقول صورت گیرد و تبلیغات ناصحیح ودروغ پخش نشود و امیدواریم شبکه ایران کالا به شبکه وسیعتری تبدیل شود ویک شبکه مجازی در کنارش راه اندازی شود که کارموثری است و کمپین هایی تشکیل شود و در این زمینه گام برداریم و برنامه سازی معکوس نشود.

وی با انتقاد از تعریف غیر واقعی برخی برنامه سازان پر مخاطب تلویزیونی از تولید ملی افزود: این تعریف غیر واقعی و مخرب ازتولید ملی به صلاح کشور نیست و کار درستی نیست وکسی که توان فنی و مهندسی کشور و تلاش شرکت هایی بزرگ را ببیند، که چطور مهندسین ایرانی با خلاقیت کار طراحی و مهندسی را بهتر از خارجی ها انجام می دهند ، این گونه رفتار نمی کند و راضی نمی شود با تولید ملی اینگونه شوخی کند.

شریعتمداری یاد آور شد : در حوزه شیرینی و شکلات و لبنیات و صنایع تبدیلی و .. پیشرفتهای خیره کننده ای در ایران صورت گرفته و باید قدردانست .

وی در ادامه با اشاره به عدم تمرکز درست بر حوزه تحقیق و توسعه افزود : برخی واقعیات هست که نمی شود نادیده گرفت و باید دید نرخ سود بالای بانکی ، وضعیت نظام مالیاتی و ارزش افزوده به شکل حاضرآیا مخل تولید است یا کمک به تولید ، همینطور اثر مزیت انرژی در لایه های مختلف اقتصاد چطور ظاهر می شود ؟ آیا نوسازی صنعتی با نرخهای بانکی فعلی انجام شدنی است؟ اینها مسایلی است که کلیات تولید را با مشکل مواجه می کند.

انتهای پیام///

منبع
وزارت صنعت، معدن و تجارت