اخبار برگزیده

کد خبر:72113
پ
پورابراهیمی
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

بانک مرکزی مانع راه اندازی بورس ارز است

بانک مرکزی باید در راه اندازی بورس ارز پیشگام باشد نه اینکه از راه اندازی بورس ارز ممانعت کند.

بانک مرکزی باید در راه اندازی بورس ارز پیشگام باشد نه اینکه از راه اندازی بورس ارز ممانعت کند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره روند جذب سرمایه گذاری خارجی در سال۹۶ گفت: اقدامات مناسبی در سال ۹۶ در راستای جذب سرمایه گذار خارجی از سوی دولت انجام شد.

پس از برجام نیز در حوزه تعاملات بانکی با کشورهای خارجی، مشکلات و محدودیت‌هایی وجود دارد که روند جذب سرمایه گذاری خارجی را دشوار کرده،در سال ۹۶ قراردادهای در زمینه تامین مالی و پروژه‌های سرمایه‌گذاری با کشورهای کره جنوبی وایتالیا منعقد شده که اقدام خوبی محسوب می‌شود. 

وی ادامه داد: ایران نیاز به سرمایه گذاری برای توسعه دارد البته ظرفیت‌های جذب سرمایه‌گذاری در ایران بالا است بنابراین باید در سال ۹۷ اقدامات اساسی در خصوص ارتقای سرمایه گذاری انجام شود.

پوشش ریسک در زمینه ارزهای خارجی در روند جذب سرمایه گذاری نقش مهمی دارد چرا که یکی از مشکلات سرمایه گذاران خارجی این است، زمانی که ارز را تبدیل به ریال می‌کنند مشخص نیست در ۶ ماه بعد چه اتفاقی برای ارزش سرمایه آنها می‌افتد.

پورابراهیمی افزود: زمانی پوشش ریسک ارز اتفاق می‌افتد که بازار شفافی در زمینه خرید و فروش ارز وجود داشته باشد که راه اندازی بورس نقش مهمی در انجام این مهم دارد.بانک مرکزی باید در راه اندازی بورس ارز پیشگام باشد نه اینکه از راه اندازی بورس ارز ممانعت کند.

بزرگترین اشتباه و خطای راهبردی در خصوص جذب سرمایه‌گذاری خارجی این است که بانک مرکزی به شفافیت بازار ارز در اقتصاد ایران کمک نکند.

انتهای پیام///

منبع
صنایع