کد خبر:72410
پ
Untitled
وزیر امور خارجه ایران در آنکارا:

افسانه آسیب ناپذیری رژیم صهیونیستی با مقاومت مردم سوریه شکسته شد

وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه راه حل سیاسی، تنها راه حل بحران سوریه است، تصریح کرد، افسانه آسیب ناپذیری رژیم صهیونیستی با مقاومت مردم سوریه شکسته شد.

وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه راه حل سیاسی، تنها راه حل بحران سوریه است، تصریح کرد، افسانه آسیب ناپذیری رژیم صهیونیستی با مقاومت مردم سوریه شکسته شد.

به گزارش خبرگزاری صنایع به نقل از خبرنگار خبرگزاری سروش از آنکارا، وزیر امور خارجه ایران که جهت شرکت در نشست سه جانبه درباره سوریه در راس هیاتی وارد آنکارا شده است، در بدو ورود و در مصاحبه با خبرنگاران گفت:

نکته مهم این است که همه بپذیریم که اولا مشکل سوریه باید از طریق سیاسی حل بشود و ثانیا باید بپذیریم که این راه حل سیاسی را مردم سوریه باید ایجاد کنند.

ظریف تاکید کرد: وظیفه دولت های خارجی این است که رسیدن به این راه حل را تسریع کنند نه اینکه برای مردم سوریه تصمیم گیری کنند و یا پیش نویس بدهند و یا این که قانون اساسی تعریف بکنند, یا گروه های مذاکره کننده را تحریک کنند.

وی این کارها را وظیفه مردم سوریه دانست و اظهار کرد: کشورهای خارجی مخصوصا کشورهای غربی که خود را قیم کشورهای دیگر می دانند نباید این حق را به خودشان بدهند که روندی که با تلاش فراوان به این نتیجه رسیده است، با دخالت خود از مسیر واقعی خود منحرف بکنند.

ظریف اضافه کرد: متاسفانه ما شاهد این بودیم که از ابتدای روند آستانه، خیلی رغبت زیادی برای حمایت از این حرکت وجود نداشت اما تنها ابتکاری که از آغاز بحران سوریه تاکنون توانسته موفق شود، همین ابتکار آستانه و نشست سوچی بوده است.

وی با بیان این که نشست سوچی که با هماهنگی سه رییس جمهوری در روسیه انجام شد، یک حرکت بسیار مهمی بود، افزود: ما در سال گذشته از طریق روند آستانه توانستیم که درگیری ها را در سوریه کاهش بدهیم ولی لازم بود که این روند، به یک روند سیاسی تبدیل شود که نشست سوچی در این راستا برگزار شد و آن نشست آغاز روند سیاسی در سوریه بود.

وی اضافه کرد: امیدوارم که با دقت و درایت, این کاری که با تلاش بسیار به نتیجه رسیده، بتواند پیگیری شود و یکی از دلایل مهم نشست فردای روسای جمهوری سه کشور هم همین است.

ظریف ادامه داد: از تحولات دیگری که در سوریه اتفاق افتاده، کاهش نقش تروریست هاست به طوری که بسیاری از مناطق سوریه به ویژه مناطق نزدیک پایتخت از وجود تروریست ها پاکسازی شده و البته مهم این است که این امر با خسارات کمی همراه باشد و کمترین خسارت انسانی به مردم سوریه وارد شود.

وی تاکید کرد: کم شدن تروریست ها در سوریه قابل توجه است ولی تحول منفی که از اجلاس قبلی در سوچی اتفاق افتاده، در واقع نحوه حضور آمریکا در منطقه است که این نحوه حضور باعث شده شکاف های قومیتی در داخل سوریه و همینطور تاثیرات آن در منطقه گسترش پیدا کند به طوری که سیاست های کوته بینانه ایالات متحده در سوریه خطراتی جدی برای آینده منطقه داشته است.

وی اضافه کرد: البته تجاوزات رژیم صهیونیستی هم ادامه داشته اما این اواخر شاهد بودیم که افسانه آسیب ناپذیری رژیم صهیونیستی هم با مقاومت مردم سوریه در واقع شکسته شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت: تحولاتی که در عفرین اتفاق افتاده باز از این جهت مهم است که ما باید تاکید کنیم که هیچ توجیهی برای نقض تمامیت ارضی سوریه قابل قبول نیست گر چه ما متوجه شدیم که حرکت های آمریکا و نحوه سواستفاده آمریکا از شکاف های قومیتی در داخل سوریه برای بسیاری نگران کننده بوده است.

وی بیان کرد: بهترین روش برای مقابله با این حرکت آمریکایی ها، تقویت دولت مرکزی سوریه و حمایت از حاکمیت مرکزی سوریه است تا بتواند اراضی کشور را در اختیار داشته باشد و مانع شود از افزایش شکاف های قومیتی شود.

وی ادامه داد: به هر حال تحولات مثبتی نیز در سوریه داشتیم که لازم است در جلسه فردا که ابتدا بین وزاری خارجه و بعد از آن در جلسه اصلی که با حضور سه رییس جمهور تشکیل می شود، بر تمامیت ارضی و حاکمیت ملی دولت سوریه تاکید شود.

در پایان به گزارش خبرگزاری صنایع به نقل از خبرنگار خبرگزاری سروش از آنکارا، ظریف افزود: همین طور تعهد مشترک سه کشور برای پیگیری روند سیاسی و روند انسانی در سراسر خاک سوریه هم لازم است و ما امیدواریم که این نشست بتواند در واقع روندی که در سوچی شروع شد و توفیقات قابل توجهی را هم داشت و قبل از آن در آستانه آغاز شده بود، با جدیت بیشتر ادامه داشته باشد.

انتهای پیام///

منبع
سروش