کد خبر:72042
پ
۵۷۶۵۸۵۹۳

بازگشت دکتر روحانی از باکو به تهران

رییس جمهور پس از امضای ۲۱ سند توسعه همکاری‌ها، به سفر رسمی سه روزه خود به دو کشور همسایه ترکمنستان و جمهوری آذربایجان پایان داد و باکو را به مقصد تهران ترک کرد.

رییس جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه و پس از امضای ۲۱ سند توسعه همکاری‌ها، به سفر رسمی سه روزه خود به دو کشور همسایه ترکمنستان و جمهوری آذربایجان پایان داد و باکو را به مقصد تهران ترک کرد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، به نقل از سروش،‌ «حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی» در نخستین مرحله از سفر خود، روز سه‌شنبه به دعوت رسمی “قربان‌قلی بردی‌محمدف” رییس جمهوری ترکمنستان وارد عشق آباد پایتخت این کشور شد. مراسم استقبال رسمی و مذاکرات روسای جمهوری و سپس هیات‌های عالیرتبه دو کشور بلافاصله در کاخ ریاست جمهوری ترکمنستان برگزار شد.

 

*** توسعه روابط تهران و باکو
 

در حاشیه مذاکرات روسای جمهوری و سپس هیات‌های عالیرتبه ایران و ترکمنستان، ۱۳ سند همکاری به امضای مقام‌های دو کشور رسید و عصر همان روز، نشست مشترک تجار بخش خصوصی ایران و ترکمنستان با هدف جستجوی راه‌های توسعه و تحکیم همکاری‌های مشترک اقتصادی، در عشق آباد برگزار شد. رییس جمهور روز چهارشنبه نیز برای زیارت آرامگاه صحابه پیامبر اسلام (ص)، بازدید از قدمگاه حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و همچنین آرامگاه تنی چند از شاگردان اهل بیت (ع) و مفاخر ایرانی، سفری کوتاه به شهر تاریخی مرو داشت و پس از آن نیز عازم باکو گردید.

 

مراسم استقبال رسمی و مذاکرات دکتر روحانی و “الهام علی اف” رییس جمهوری آذربایجان و سپس هیات‌های عالیرتبه دو کشور بلافاصله در “زاگولبا”؛ کاخ ریاست جمهوری این کشور برگزار شد. جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در پایان این مذاکرات، هشت سند و یادداشت تفاهم همکاری مشترک امضا کردند. این اسناد همکاری با هدف توسعه بیش از پیش روابط تهران و باکو و پس از مذاکرات فشرده روسای جمهوری دو کشور و در حضور آنان، به امضای مقامات عالی رتبه ایرانی و آذربایجانی رسید.

 

روز پنج‌شنبه نیز در مراسمی طرح‌های مشترک بین ایران و آذربایجان افتتاح و همایش اقتصادی دو کشور با حضور دکتر روحانی و “علی اف” برگزار شد.

 

رییس جمهور در پایان این مراسم نیز باکو را به مقصد تهران ترک کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
سروش