کد خبر:71942
پ
پورابراهیمی
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:

ساماندهی بازار ارز با طرح مجلس/ بازگشایی حساب‌های سپرده ارزی و تضمین بانک مرکزی

رییس کمیسیون اقتصادی با اشاره به طرح مجلس برای ساماندهی بازار ارز ، بر ایفای نقش رییس‌جمهور در مدیریت بازار ارز، تاکید کرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به طرح نمایندگان برای ساماندهی بازار ارز ، وضعیت فعلی بازار ارز را ناشی از تصمیمات غیرکارشناسی و غیرتخصصی دانست و خواستار ایفای نقش رییس‌جمهور در مدیریت این بازار شد.

به گزارش صنایع، محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار سرویس اقتصاد و تجارت خبرگزاری صنایع، با اشاره به اقدامات بانک مرکزی در هفته‌های پایانی سال ۹۶، گفت:

تصمیماتی که در آن مقطع گرفته شد، کاملا غیرکارشناسی و غیرتخصصی بود که نه تنها مشکل ارز و بازار ارز را حل نکرد، بلکه صدمات زیادی به بازار سرمایه و پولی کشور وارد کرد.

پورابراهیمی در ادامه با تاکید بر اینکه، در این زمینه، بانک مرکزی و در راس آن دولت و شخص رییس‌جمهور باید با رویکرد و نگاه کارشناسی، اتخاذ تصمیم کنند، گفت:

افزایش قیمت ارز، کاذب و به دور از واقعیت‌های اقتصادی ایران است و به همین دلیل، استفاده از ابزارهای غیرکارشناسی برای کنترل بازار ارز، موجب افزایش التهاب در بازار می‌شود و تاثیر منفی بر نرخ تورم دارد.

 

*** کنترل بازار ارز با بازگشایی حساب‌های سپرده ارزی

 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه تصریح کرد:

بهترین راهکار برای کنترل بازار ارز، مجموعه‌ای از تصمیمات در ساختار نظام بانکی کشور است که مهمترین آن برگرداندن اعتماد به مردم برای نگهداری حساب‌های ارزی است.

پورابراهیمی پیشنهاد داد:

راهکار مهم در این خصوص، بازگشایی حساب‌های سپرده ارزی و تضمین آن از سوی بانک مرکزی است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه توضیح داد: بازگشایی حساب‌های سپرده ارزی اگر کسانی نگران هستند که دارایی ریالی‌شان به واسطه تاثیرات نرخ ارز، کاهش پیدا کند، می‌تواند حساب سپرده ارزی داشته باشند و آن حساب با تضمین بانک مرکزی قابل تسویه باشد.

وی اضافه کرد: البته باید به این حساب‌ها، سود منطقی و کارشناسی، اختصاص یابد و این خود از راهکارهایی است که بخش زیادی از ارز را در داخل کشور، نگهداری می‌کند.

نماینده مردم کرمان در مجلس با تاکید بر اینکه شرایط فعلی، مبنای منطقی برای افزایش نرخ ارز ندارد، گفت: تورم ما ئر حال حاضر تک رقمی است و میزان منابع ارزی کشور هم علیرغم شرایط خاص اقتصادی، ۲٫۵ برابر مصارف ارزی است و به همین دلیل، مبنای درستی برای افزایش نرخ ارز در کشور وجود ندارد.

 

*** درآمد ارزی کشور در سال ۹۷ بهتر خواهد شد.

 

پورابراهیمی سال ۹۷ را نیز از نظر درآمدهای ارزی، سال بهتری پیش‌بینی کرد و گفت:

پیش‌بینی می‌شود در سال ۹۷ به واسطه افزایش قیمت جهانی نفت و محصولات وابسته، افزایش قیمت جهانی سنگ آهن و افزایش قیمت جهانی مس، درآمد ارزی کشور، وضعیت بهتری داشته باشد.

به همین دلیل، شرایط کشور به گونه‌ای نیست که التهابی در بازار ارز وجود داشته باشد، فقط می‌ماند عملکرد بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز که رییس‌جمهور باید تصمیم ویژه‌ای برای آن بگیرد.

پورابراهیمی، همچنین افزایش سود سپرده‌های بانکی از ۱۶ به ۲۰ درصد را از تصمیمات غیرتخصصی و غیرکارشناسی در نظام بانکی کشور دانست و گفت:

این اتفاق که در سال گذشته رخ داد نه تنها مشکل بازار ارز را حل نکرد، بلکه اثر منفی آن، ۱۵ هزار میلیارد تومان از منابع دولت را تحت تاثیر قرار داد و شرایط خاصی ایجاد شد.

به همین دلیل در حال حاضر دولت باید این اقدامات نسنجیده و غیرکارشناسی بانک مرکزی را جبران کند و شخص رییس‌جمهور باید در عرصه بازار ارز به عنوان یکی از عوامل مهم اقتصادی در سال ۹۷ ایفای نقش کند.

 

*** طرح مجلس برای ساماندهی بازار ارز

 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان، از طرح نمایندگان برای ساماندهی بازار ارز خبر داد و گفت: ما در مجلس طرحی را آماده کرده بودیم که در هفته‌های پایانی سال گذشته، آن را مطرح کنیم اما اقدامات بانک مرکزی این اجازه را نداد که رویکرد کارشناسی خود را عملیاتی کنیم.

پورابراهیمی در خصوص طرح مذکور، توضیح داد: یکی از مواردی که در این طرح پیش‌بینی شده، الزام بانک مرکزی به ارائه تضمین برای تسویه سپرده‌های ارزی از طریق بانک‌های دولتی است.

به این ترتیب که چند بانک را مبنا قرار دهیم، مردم ارزهایشان را آنجا سپرده‌گذاری کنند و یا اگر مایل بودند با نرخ رسمی تعریف شده ریال‌شان را به ارز تبدیل کنند و آن را به صورت ارزی نگهداری کنند.

پورابراهیمی ادامه داد: یکی از موارد دیگری که در این طرح پیش‌بینی شده، یکسان‌سازی نرخ ارز و تک نرخی شدن آن است چرا که چند نرخی شدن آن ایجاد فساد کرده و هیچ کس جوابگو نیست که نرخ واقعی ارز چه عددی است و در واقع ما نیاز داریم که نرخ ارز کاملا شفاف باشد.

موضوع سوم ساماندهی اطلاعات مربوط به خرید و فروش ارز است که ساماندهی صرافی‌ها مهم‌ترین رکن این طرح است چرا که صرافی‌ها اصلی‌ترین عامل مبادلات ارزی کشور محسوب می‌شوند و باید سامانه خرید و فروش ارز در کشور شفاف باشد.

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان گفت:

در صورت عدم اتخاذ تصمیمات جامع و مناسب از سوی بانک مرکزی، برای ساماندهی بازار ارز ، این طرح در اولین جلسات علنی مجلس پس از تعطیلات، به جریان خواهد افتاد.

انتهای پیام///

منبع
صنایع