اخبار برگزیده

کد خبر:71733
پ
۲۰۲۲۷۳۶_۹۲۷
در اجتماع زائران حرم مطهر رضوی

رهبر معظم انقلاب : چارچوب آزادی در کشور ما، قانون اساسی است

رهبر معظم انقلاب در حرم رضوی با بیان اینکه آزادی در همه دنیا چارچوب دارد، تصریح کردند: چارچوب آزادی در کشور ما قانون اساسی است که الهام گرفته از شریعت اسلام است.

رهبر معظم انقلاب در حرم رضوی با بیان اینکه آزادی در همه دنیا چارچوب دارد، تصریح کردند: چارچوب آزادی در کشور ما قانون اساسی است که الهام گرفته از شریعت اسلام است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، رهبر معظم انقلاب اسلامی در حرم رضوی فرمودند: خدای متعال را شاکرم که توفیق عنایت کرد یک بار دیگر، یک سال دیگر در کنار این بقعه مطهر و مبارک با شما مردم عزیز و وفادار دیدار کنم و سلام مخلصانه خود را به زوار عزیز که از سراسر کشور در اینجا اجتماع کردند و به مجاوران محترم این شهر مقدس عرض کنم.

ایشان افزودند: شهادت حضرت امام هادی (ع) را تسلیت عرض می‌کنم، این امام بزرگوار در مجموعه آثار و برکاتی که از ائمه هدی رسیده است، این خصوصیت را دارد که در ضمن زیارت، مهم‌ترین اصول مربوط به امامان را با بیان شافی و زیباترین تعبیرات بیان کرده است.

آیت الله خامنه ای فرمودند: امیدواریم به برکت نگاه عطوفت آمیز این امام بزرگوار که شهادت ایشان با روز اول سال و با عید نوروز همراه شده است، ملت ایران در این سال از هدایت الهی برخوردار باشد.

مقام معظم رهبری در تشریح بیانات خود اظهار داشتند: اولا نگاه گذاریی به کارنامه چهل ساله انقلاب اسلامی چه در اصول بنیانی و چه در عملکردها نگاه اجمالی خواهیم کرد چون سال ۹۷ چهلمین سال پیروزی انقلاب است.

ایشان افزودند: در این چهل سال این پرچم برافراشته، چشم‌ها و دل‌های ملت های منطقه را به خود جلب کرده است. ببینیم در این چهل سال شعار های انقلاب در چه وضعیتی است و عملکرد ما مسئولین چگونه بوده است. البته بیان مفصل این موضوع را به جلسه دیگری در ماه رمضان موکول می کنم.

 

*** خواست عمومی ملت ایران استقلال بود

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به آنکه در کشور ما استعدادها و ظرفیت‌های گسترده‌ای وجود دارد که از آنها استفاده نشده است، فرمودند: از این ظرفیت‌ها اگر استفاده شود، وضعیت کشور بهتر خواهد شد. موانع استفاده از این ظرفیت‌ها باید بررسی شود تا به عیوب رفتاری خود واقف شویم و ببینیم چه چیزی باعت شده نتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

ایشان با ذکر این نکته که توضیحاتی هم در مورد شعار سال و مسائل منطقه‌ای خواهیم کرد، افزودند: تا قبل از انقلاب حدود ۲۰۰ سال قدرت های سلطه گر بر این کشور مسلط بودند. در برهه ای از زمان انگلیس و روسیه با هم توافق کردند و ایران را بین خود تقسیم کردند لذا خواست عمومی ملت ایران استقلال بود.

مقام معظم رهبری با اشاره به آنکه شعارهای اصلی انقلاب با همان طراوت اول حفظ شده است، فرمودند: شعارها و ارزش‌های اصلی انقلاب این‌ها است: «استقلال»، «آزادی»، «مردم‌سالاری»، «اعتماد به نفس ملی»، «خودباوری ملی»، «عدالت» و برتر و بالاتر از همه‌ی این‌ها «تحقق و پیاده شدن احکام دین و شریعت در کشور».

رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه، امروز در دنیا هیچ کشوری به اندازه استقلال ملت ایران، مستقل نیست، افزودند: همه ملت‌ها نوعی ملاحظه کاری در برابر قدرت ها دارند. آزادی در کشور ما تامین شده است. اما عده ای از آزادی موجود استفاده می‌کنند و به دروغ می‌گویند آزادی وجود ندارد. امروز در کشور آزادی فکر، بیان، انتخاب وجود دارد و هیچ کس به خاطر اینکه فکرش بر خلاف حکومت است مورد فشار قرار نمی گیرد.

ایشان با بیان اینکه آزادی در همه دنیا چارچوب دارد، تصریح کردند: چارچوب آزادی در کشور ما قانون اساسی و و قوانین کشور است که همه الهام گرفته از شریعت اسلام است.

 

*** در عدالت عقب هستیم

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مفهموم مردم سالاری گفتند: انتخابات در کشور ما جزو کم نظیرترین انتخابات‌ها در دنیا است. ملت در برابر دیگران احساس انفعال و سرافکندگی ندارد؛ یعنی ما می‌توانیم.

ایشان ادامه دادند: پیش از این در سخنرانی اعلام کردم در عدالت عقب هستیم و به این موضوع اعتقاد دارم. منتها بدخواهان جور دیگری از این حرف استفاده کردند و گفتند که کشور در باب عدالت کاری نکرده این غلط است. در باب عدالت کارهای زیادی شده اما با عدالتی که آرزوی ملت مسلمان است فاصله دارد.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به برپایی دین و تحقق شریعت در کشور، اظهار داشتند: الحمدلله به برکت وجود شورای نگهبان این موضوع اجرا شده و عملکرد ۴۰ ساله در زمینه شعارهای اصلی انقلاب عملکرد قابل قبول و خوبی است.

ایشان با اشاره به آنکه در باب امنیت، ثبات، زیر ساخت‌های علمی و زیرساخت‌های کشور عملکرد خوب بوده است، تصریح کردند: اگر ما بتوانیم از همه ظرفیت‌های کشور با برنامه ریزی درست استفاده کنیم پیشرفت کشور بیشتر خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان آنکه تعداد زیاد جوانان دانش آموخته ظرفیت بسیار مهمی است، افزودند: در حال حاضر، ۲۳ برابر اول انقلاب جوان دانشجو داریم. جوانانی که در حوزه‌های علمیه مشغول هستند و یا جوانانی که در میدان عمل مشغول هستند توانایی زیادی دارند اما از این‌ها استفاده درستی نکرده‌ایم.

ایشان افزودند: برنامه ریزی جامعی برای استفاده از این مجموعه جوان نیاز است. آتش‌به‌اختیار فقط برای کارهای فرهنگی نیست، بلکه در همه زمینه های پیشرفت کشور این امر صادق است.

ظرفیت جمعیتی کشور، وسعت سرزمینی، همسایگی با آب‌های بین المللی آزاد و هم‌مرز بودن با ۱۵ کشور، از دیگر ظرفیت‌ها و فرصت‌هایی بود که رهبرانقلاب تصریح کردند از ظرفیت‌های آن به طور کامل استفاده نشده است.

 

*** رهبر معظم انقلاب : من اصرار دارم که ما می‌توانیم و امکانات‌مان فراوان است

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه بیان کردند: منابع طبیعی با ارزشی در کشور ما وجود دارد که بدون اینکه ارزش افزوده ای برای ما داشته باشد به فروش می رسد که نفت و گاز یکی از آن ها است.

ایشان افزودند: اینکه دشمن می خواهد به هر قیمتی بر کشور ما تسلط داشته باشد به خاطر همین منابع است. اگر از این ظرفیت ها استفاده شود اقتصاد ایران در ۱۲ کشور اول دنیا قرار خواهد گرفت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، باور نداشتن مسئولان به این ظرفیت‌ها، اهمیت ندادن به ظرفیت ها و یا قبول نداشتن آن توسط برخی از مسئولان را موانع جدی بر سر راه دانسته و افزودند: جوانان ما قادر به کارهای بزرگ هستند. به نظر من مهم‌ترین چالش کشور ما چالش ذهنی است که افکار عمومی و برخی مسئولان متاسفانه نمی‌داند چقدر ثروت در این کشور وجود دارد.

ایشان افزودند: دشمن می گوید شما نمی‌توانید و ندارید؛ اما من اصرار دارم که ما می‌توانیم و امکانات‌مان فراوان است. مسئولان باید به قدرت و توانایی جوانان ایمان بیاورد و جوانان هم از کار خسته نشوند و از قدرنشناسی‌ها دلسرد نشوند.

ایشان همچنین با اشاره به اینکه مشکل دیگر کم کاری‌هاست، ادامه دادند: اعتماد به نسخه بیگانگان موجب شده از این ظرفیت ها استفاده نشود. برخی مسئولان به نسخه بیگانگان اعتماد بیشتری دارند تا نسخه داخلی.

رهبر معظم انقلاب با ذکر مثالی درباره ظرفیت جمعیتی کشور تصریح کردند: ما به مسئولان گفتیم موانع افزایش نسل را بردارید ولی در مدیریت‌های میانی موانعی وجود دارد. سیاست های بانک جهانی، سیاست‌های برخی کنوانسیون‌ها و عمل به آنها از موانع کشور در استفاده از این ظرفیت است.

ایشان بی توجهی به درون‌زایی اقتصاد را از موانع توسعه کشور دانسته و افزودند: بارها می‌خواستند از صندوق بین الملی پول و بانک جهانی وام بگیرند که من جلوی آن را گرفتم.

 

*** اینکه تبلیغ می‌شود همه جا را فساد گرفته غلط است

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، قبیله گرایی جناحی و سیاسی را از موانع پیشرفت قلمداد کرده و گفتند: ما گرفتار جناح گرایی و قیبله گرایی سیاسی هستیم.

ایشان با اشاره به عدم مبارزه جدی با فساد در کشور اظهار داشتند: فساد کم‌ نیز مضر است اما اینکه تبلیغ می شود همه جا را فساد گرفته غلط است. اکثرا مدیران پاکدست هستند اما باید با مفسدین مبارزه جدی و پیگیر کرد.

رهبر معظم انقلاب، متکی بودن اقتصاد کشور به نفت و داشتن عیوب اساسی در سبک زندگی از جمله ترویج مصرف گرایی، اسراف، رفاه طلبی و اشرافی گرایی را از عیوب دیگر مهم برشمرده و افزودند: باید به اقتصاد ملی تعصب داشته باشیم باید به جنس داخلی تعصب داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری صنایع ایران، حضرت آیت الله خامنه ای در پایان و در جمع بندی سخنانشان به پنج نکته مهم اشاره کردند.
۱- در کشور هیچ مشکل غیرقابل حلی وجود ندارد و کلید حل مشکلات نیز در دست مسئولان و ملت ایران است و نه در دست بیگانگان.
۲- انقلاب اسلامی با قدرت و نشاط و با حفظ شعارها و اصول بنیادین به پیش می رود و چهل سالگی انقلاب دوران پختگی و نشاط آن است و نه دوران پیری و عقب گرد.
۳- جوانان، سرمایه ارزشمند و امید کشور هستند و در میدانهای مهمی همچون صنایع برتر، فرهنگ و هنر، نظامی گری و فرماندهی و مدیریت حضور دارند که در مدیریت‌ها باید بیشتر از این سرمایه ارزشمند استفاده شود.

۴- با وجود امید واهی دشمن به روی‌گردانی نسل سوم و چهارم از انقلاب، گرایش و پایبندی این دو نسل، بسیار عمیق است و اگر از نسل اول بیشتر نباشد، کمتر نیست.

۵- دشمن، تلاش زیادی برای بزرگنمایی بیش از حد مشکلات دارد اما همه این مشکلات به دست جوانان و با توفیق الهی قابل حل است و برای همین، دشمن به شدت از بالندگی نسل جوان، ناراحت و عصبانی است.

رهبر انقلاب اسلامی سخنان خود را با این فراز به پایان رساندند: «جوانهای عزیز ایران، کشور را بهتر از آن چیزی که در ذهن نسل قبلی بود، خواهند ساخت و پرچم استقلال، عزت و عظمت و شرافت کشور را بلند تر از گذشته به اهتزاز درخواهد آورد.»

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، گزارشی از فعالیت‌های آستان قدس در زمینه خدمات به محرومان و اقشار ضعیف در تسهیل زیارت، گسترش و توسعه مفهوم خدمت به آستان امام رضا علیه‌السلام، حضور گروههای جهادی در مناطق محروم، فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی وحمایت از هنر اسلامی و هنرمندان انقلابی بیان کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع ایران