کد خبر:71572
پ
Some-Fossil-Fuels-Must-Remain-in-the-Ground-to-Limit-Global-Warming

برترین‌های تولید، واردات و صادرات جهانی زغال سنگ

ده کشور برتر در حوزه تولید، واردات و صادرات زغال سنگ در سال ۲۰۱۷ معرفی شدند.

ده کشور برتر در حوزه تولید، واردات و صادرات زغال سنگ در سال ۲۰۱۷ معرفی شدند.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، چین در رتبه نخست تولیدکنندگان و واردکنندگان زغال سنگ جهان در سال گذشته میلادی قرار گرفت.

 

*** برترین‎های تولید زغال سنگ

 

چین در سال ۲۰۱۷شاهد رشد ۳٫۳درصدی در تولید زغال‏‎سنگ بود و توانست ۳میلیارد و ۵۲۰میلیون تن زغال سنگ تولید کند و در رتبه نخست تولید این ماده معدنی در جهان بایستد.

 

آمریکا و هند نیز توانستند به ترتیب با تولید۷۱۵میلیون تن و ۷۱۲میلیون تن زغال‎سنگ در رتبه‌های دوم و سوم تولید این ماده معدنی در سال۲۰۱۷ قرار گیرند. استرالیا نیز بدون تغییر در تولید نسبت به سال ۲۰۱۶ توانست ۵۶۷میلیون تن زغال‎سنگ تولید کرده و چهارمین کشور تولیدکننده زغال سنگ جهان شناخته شود.

 

جایگاه‎های پنجم تا هفتم تولید زغال‎سنگ در جهان به ترتیب با افزایش تولید ۴٫۶ درصدی، ۶٫۳درصدی و یک درصدی به کشورهای اندونزی با ۴۷۷میلیون تن، روسیه با ۴۰۸میلیون تن و افریقای جنوبی با ۲۵۴میلیون تن تولید زغال‎سنگ اختصاص یافت.

 

طی این مدت آلمان، لهستان و قزاقستان نیز به ترتیب با تولید۱۷۶میلیون تن، ۱۲۷میلیون تن و ۱۱۱میلیون تن زغال سنگ در رتبه‎های هشتم تا دهم جای گرفتند.

 

*** برترین‎های واردات

 

چین با رشد سالانه ۶٫۱درصدی در واردت زغال‎سنگ، برترین واردکننده زغال‎سنگ نیز شناخته شد. این کشور توانست در سال گذشته میلادی ۲۷۱میلیون تن زغال سنگ وارد کند. دومین کشور واردکننده زغال سنگ هند است که بدون تغییر نسبت به سال ۲۰۱۶ میزان واردات خود را ۲۰۰میلیون تن به ثبت رساند.

 

ژاپن و کره جنوبی نیز در سال۲۰۱۷شاهد رشد یک درصدی و ۱۰٫۲درصدی نسبت به سال پیش از آن بودند و به ترتیب ۱۹۴ میلیون تن و ۱۴۸ میلیون تن زغال‎سنگ وارد کردند و در جایگاه‎های سوم و چهارم این فهرست جای گرفتند.

 

سایر کشورهای این فهرست با اختلافی چشمگیر در رتبه های پنجم تا دهم قرار گرفتند. تایوان با ۶۹میلیون تن واردات، آلمان با ۳۷ میلیون تن (علی‎رغم کاهش ۱۰٫۳درصدی نسبت به سال۲۰۱۶)، ترکیه با ۳۳میلیون تن،فیلیپین با ۲۴میلیون تن،تایلند با ۲۲میلیون تن و ویتنام با ۱۴ میلیون تن به ترتیب به عنوان پنجمین تا دهمین کشورهای برتر واردکننده زغال‎سنگ در جهان معرفی شدند.

 

*** صادرکنندگان برتر زغال سنگ

 

اندونزی با صادرات ۳۹۰میلیون تنی زغال‎سنگ که حاکی از رشد ۵٫۴ درصدی صادرات این کشور نسبت به سال ۲۰۱۶ بود در رتبه نخست صادرکنندگان این ماده معدنی جای گرفت.

 

پس از آن، کشورهای استرالیا با ۳۷۸ میلیون تن و روسیه با ۱۸۵ میلیون تن صادرات زغال سنگ در رتبه‎های دوم و سوم ایستادند.

 

طی این مدت، کلمیبا با صادرات ۱۰۵ میلیون تن، امریکا با ۸۸ میلیون تن صادرات این ماده معدنی توانستند رتبه‎های چهارم و پنجم را به خود اختصاص دهند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مغولستان با صادرات ۳۳میلیون تن، کانادا با ۳۰ میلیون تن، قزاقستان با ۲۳ میلیون تن و موزامبیک با ۱۳ میلیون تن به ترتیب در رتبه‎های ششم تا دهم در صادرات زغال‎سنگ در سال ۲۰۱۷ جای گرفتند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع