اخبار برگزیده

کد خبر:71508
پ
۲۱۳۹۸۵۱
رئیس اتحادیه فرش دستباف:

صادرات فرش دستباف ایران به آمریکا

صادرات فرش دستباف ایران به آمریکا همچنان رونق دارد و در سال جاری حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار صادرات به این کشور داشته‎ایم.

صادرات فرش دستباف ایران به آمریکا همچنان رونق دارد و در سال جاری حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار صادرات به این کشور داشته‎ایم.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، سیدمجتبی عراقچی با بیان اینکه بعد از برجام و برداشته شدن تحریم‎ها صادرات فرش دستباف رونق گرفت که یکی از علل آن حذف تحریم‎های پیش روی این کالا از سوی اوباما رئیس جمهور وقت ایالات متحده بود.

بر این اساس یکی از دلایلی که رئیس جمهور این کشور را مجبور به لغو تحریم‎های فرش دستباف کرد، فشاری بود که مصرف‎کنندگان و خریداران آمریکایی برای خرید این هنرصنعت اصیل ایرانی داشتند که بر این اساس علیرغم اینکه تحریم فرش جزو تحریم‎های اولیه بود و ارتباطی به پرونده هسته‎ای نداشت، محدودیت‎ها برداشته شد.

 

*** میزان صادرات فرش دستباف ایران به آمریکا

 

وی افزود: اکنون به دلیل تورم و بالا بودن قیمت تمام شده نسبت به رقبا، فرش دستباف ایرانی گران تمام می‌شود و قابل قیاس با رقبای هندی، پاکستانی و افغان نیست.

 

عراقچی تصریح کرد: در سال ۹۶ حدود ۳۵۰ میلیون دلار فرش دستباف صادر شده است که از این رقم ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار آن صادرات به آمریکا بوده است.

 

*** طرح‎های تولید و فروش متوقف شد

 

وی در پاسخ به اینکه طرح‎های رونق تولید و فروش فرش دستباف از جمله کارت اعتباری و اعطای وام از سوی صندوق کارآفرینی امید اکنون در چه وضعیتی است، خاطرنشان کرد: این طرح‌ها کاملا متوقف شده و متاسفانه در مورد فرش ماشینی در حال پیگیری است، چرا که دولت بر این باور است که فرش ماشینی را می‎توان با یک قیمت کارخانه‎ای و مشخص به فروش رساند، در حالیکه چنین امکانی برای فرش دستباف وجود ندارد.

 

عراقچی اظهارداشت: صادرات فرش یکی از چالش‎های امروز این هنرصنعت اصیل ایرانی است که یکی از علل آن رکود موجود در این رشته است اما در عین حال صادرات فرش دستباف نیازمند تبلیغ در رسانه‌های خارجی است که متاسفانه بسیار گران تمام می‎شود، بنابراین باید دولت مشوق‎های لازم را در این زمینه در نظر بگیرد.

 

*** ۸۰ میلیون میلیاردر چینی خریداران بالقوه فرش

 

عراقچی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بازار چین چقدر اکنون در مورد خرید فرش دستباف ایرانی رونق دارد، گفت: چین به دلیل پیشرفت‎های اقتصادی اخیر خود طبقه جدیدی از میلیاردرها را در خود جای داده که براین اساس ۸۰ میلیون نفر می‎توانند به عنوان میلیاردر چینی پتانسیل خرید فرش دستباف ایرانی را داشته باشد، بنابراین چین می‎تواند به یکی از خریداران عمده فرش دستباف ایران تبدیل شود، این در شرایطی است که در مورد فرش‎های تجاری اکنون رقبای ایران نیز در بازار چین حضور دارند اما در مورد فرش‎های هنری همچنان ایران عمده‌ترین عرضه‎کننده در بازارهای دنیا است که کشورها نمی‎توانند با آن رقابت کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: بازار چین آهسته آهسته در حال رونق گرفتن است و می تواند بازار هدف صادراتی ایران باشد.

 

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف افزود: ۸۵ درصد قیمت یک فرش مربوط به دستمزد کارگران است و دولت هم روز به روز این دستمزد را افزایش می‎دهد، بنابراین قیمت تمام شده فرش رو به افزایش است، در حالی که نرخ تولید رقبا بسیار کمتر از این رقم است و به طور متوسط نصف این نرخ را فرش می‎افند.

 

*** خروج بازار فرش ایران از حالت سنتی

 

عراقچی از طرح ویژه اتحادیه فروشندگان فرش دستباف برای خروج تجارت فرش دستباف از حالت سنتی خبر داد و گفت: سامانه‎ای راه‎اندازی شده که بر اساس آن خریداران و فروشندگان بتوانند به تبادلات تجاری به صورت آنلاین بپردازند و البته هدف حذف واسطه‎گران و دلالان کاذب نیز محقق شود.

 

وی ادامه داد: این سامانه فروش و صادرات فرش دستباف را پیگیری می‎کند که بر این اساس قرار است در اردیبهشت ماه سال ۹۷ همزمان با روز جهانی کارگر به طور رسمی رونمایی شود، این در شرایطی است که اعضای این سامانه فروشندگان عضو اتحادیه هستند که در سطح شهر تهران ۴ هزار فروشنده وجود دارد و در میان آنها تنها هزار و ۶۰۰ واحد جواز کسب و پروانه دارند، بنابراین ما چون نمی‎خواستیم واحدهای غیرعضو را پلمب کنیم، پس تصمیم گرفتیم که آنها را در سامانه عضو کرده و اگر در دریافت پروانه مشکلی دارند، حل و فصل کرده و مشکل را حل کنیم.

 

این مقام صنفی خاطرنشان کرد: اعضای صنف را به خریداران معرفی کرده و در واقع خریداران و فروشندگان را به هم وصل خواهیم کرد به نحوی که هر فردی با مراجعه به سامانه می‌تواند آدرس نزدیکترین فرش فروش دارای مجوز را از سامانه درخواست کرده و به آن مراجعه کند، ضمن اینکه از کیفیت و قیمت فرش نیز مطمئن باشد، بنابراین مردم فرش را گران نمی‌خرند بلکه به قیمت روز می‌خرند.

 

عراقچی ادامه داد: اگر فروشنده‌ای که عضو این سامانه است گرانفروشی کرده یا تخلفی صورت دهد با آن برخورد می‌شود و در سامانه اعلام خواهد شد که این فروشنده قابل اعتماد نیست، ضمن اینکه تلاش داریم در جهت برندسازی حرکت نماییم.

 

*** چالش‌های پیش روی فرش دستباف

 

وی ادامه داد: در حال حاضر به خاطر تورم فرش در رکود به سر می‌برد و یکی از عللی هم که خریداران رغبتی ندارند، عدم اطلاع از قیمت‌ها است، این در حالی است که دارندگان فرش دستباف می‌توانند فرش‌های کهنه خود را تحویل داده و تبدیل به نو کنند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتحادیه فرش دستباف، در پایان گفت: ۳۵ شغل مستقیم با فرش دستباف در ارتباط هستند و اکنون ۲ میلیون بافنده داریم که باید با رونق بازار اشتغال آنها را حفظ کنیم. دستمزد آنها هم روزانه ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان است اما همچنان فرش دستباف نسبت به رقبا گران تولید می‌شود.

 

انتهای پیام///

منبع
مهر