اخبار برگزیده

کد خبر:71541
پ
۳۱

افزایش صادرات ایران به روسیه

رییس اتاق مشترک ایران و روسیه از افزایش دوبرابری صادرات ایران به روسیه تا ۲ ماه آینده خبر داد.

رییس اتاق مشترک ایران و روسیه از افزایش دوبرابری صادرات ایران به روسیه تا ۲ ماه آینده خبر داد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، ­­اسداله عسگراولادی با اعلام افزایش صادرات ایران به روسیه ، افزود:

حجم مبادلات تجاری دو کشور­ امسال­­­ به ۲.۲ میلیارد دلار رسیده که در این میان میزان واردات ما بیشتر است اما با توجه به توافق نامه‎های امضا شده میان ایران روسیه در سفر اخیر وزیر اقتصاد به این کشور، مقرر شده است مشکلات تجاری دو کشور تا دو ماه آینده حل شود.

وی با اشاره به اینکه حمل و نقل، مسایل بانکی و روادید از جمله مشکلات اصلی در روابط تجاری ایران و روسیه است­ گفت: دراین باره­ ­­با همتایان روسی جلسات متعددی برگزار شد که­ در­­آن قول حل مشکلات تجاری بین دو کشور تا ۲ ماه آینده داده شده است. از جمله این اقدامات افزایش تعداد بانک‎های طرف معامله با ایران از یک بانک به چهار بانک است ضمن اینکه بانک کشاورزی و بانک صادرات روسیه هم در آینده با ایران همکاری می‌کنند.

 

*** امضای ده‌ها پروتکل و موافقت‌نامه میان ایران و روسیه

 

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران از امضای ده‌ها پروتکل و موافقت‌نامه میان ایران و روسیه در زمینه ­نفت، کشاورزی و نانو خبر داد و افزود: در این موافقت نامه‌ها با ایجاد مرکز تجاری ایران در روسیه و احیای اتاق کشورهای ساحل دریای مازندران که مدتی غیر فعال بوده، موافقت شده است.

عسگراولادی با بیان آمار مبادلات تجاری ایران و روسیه در شش ماهه نخست ۲۰۱۷ گفت: آمار بیانگر رشد ۳۶ درصدی صارات ایران به روسیه نسبت به مدت مشابه سال قبل است. بر این اساس­ در­ این مدت میزان صادرات ایران به روسیه ۲۲۸ میلیون دلار و واردات ۵۰۹ میلیون دلار اعلام شده است.

وی با بیان اینکه حجم مبادلات اقتصادی بین ایران و روسیه هنوز به مرحله رضایت بخش نرسیده است­ اظهار داشت: ایران و روسیه بیش از هزار سال با هم همسایه و مشترکات زیادی برای همکاری‌های دو جانبه دارند. براین اساس این دو کشور از توانمندی‎ها و ظرفیت‎های بسیاری برای ارتقای مناسبات برخودار هستند.

 

*** گسترده‌تر شدن روابط سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان

 

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه ادامه داد: برای گسترش مبادلات در سطح کشورهای دریای خزر بهتر است که روابط سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان گسترده‌تر شده و کشورهای قزاقستان و ترکمنستان نیز به این چتر مبادلات اقتصادی اضافه شوند.

عسگراولادی درباره­ ­­­امضای ۱۰ سند همکاری بین ایران و روسیه در چهاردهمین اجلاس همکاری‌های اقتصادی مشترک ایران و روسیه گفت: این اسناد با توجه به آمادگی ۲ کشور برای افزایش مبادلات تجاری انجام شده که مهم‌ترین محورهای توسعه دوجانبه آن بر موضوعات راهبردی از قبیل همکاری‌ها و روابط کارگزاری بانک‌ها، گسترش ظرفیت‌های زیرساختی حمل و نقل و مبادلات تجاری در قالب کریدور شمال – جنوب، افزایش همکاری‌ها در حوزه فناوری و انتقال دانش، افزایش ظرفیت‌های تبادل توریسم و به ویژه توجه به سرمایه‌گذاری‌های متقابل و مشترک است.

وی افزود: با توجه به سیاست‌های حمایتی روسیه از بخش تولید و برنامه‌ریزی به منظور گرفتن سهم بیشتر از بازار ایران، تجار بخش‌های دولتی و خصوصی کشور در جهت ایجاد تعادل منطقی در تراز تجاری می‌بایست به حمایت‌های مالی هدفمند از صادرات محصولات ایرانی به بازار روسیه، برنامه‌ریزی جهت تسهیل و کاهش هزینه حمل و نقل و قیمت تمام شده برخی محصولات مورد تقاضای بازار روسیه، مطالعه بازار و توجه دقیق به سلیقه خریداران روس و حضور بلند مدت شرکت‌های ایرانی توجه لازم را داشته باشند.

 

*** روادید گردشگران ایرانی ظرف سه روزصادر می‌شود

 

رییس اتاق مشترک ایران روسیه به توافق‎های سرمایه‌گذاری بین دو کشور اشاره کرد و گفت: طرف روسی قول داده تا روادید گردشگران ایرانی ظرف سه روز و روادید یک ساله بازرگانان را در ۱۰ روز صادر کند ضمن اینکه در این زمینه می‌توان از راه‎اندازی فاز ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر و نیروگاه آبی ۱۴۰۰ مگاواتی بندرعباس، توسعه حمل و نقل دریایی و ریلی مشترک، طرح‌های ­کشاورزی، همکاری‌های دارویی، نفتی و گازی نام برد.

عسگراولادی در زمینه­­­­ ­صادرات کالاهای جدید به روسیه گفت: لبنیات به حجم صادرات ایران به روسیه اضافه شده که در این زمینه ۴ شرکت ایرانی مورد تایید روسیه قرار گرفته است. اما در مورد مسائل دامی و صادرات دام به روسیه هنوز موانعی وجود دارد که در صورت رفع محدودیت‌ها، می‌ توانیم در آینده صادرات مرغ را نیز در برنامه داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه، در پایان با اشاره به اینکه بازار مواد غذایی روسیه بازاری ۲۷ میلیاردی است که سهم ایران از آن فقط ۱۵۲ میلیون دلار است، افزود: عمده اقلام صادراتی به روسیه را میوه تازه، میوه خشک و آجیل، سبزی و صیفی‌جات تشکیل می‌دهد که در بخش محصولات سنتی نیز پسته و کشمش بازار خاص خود را دارد اما بیشترین واردات محصول کشاورزی از روسیه روغن خام، آفتاب گردان، ذرت و جو است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع