کد خبر:71495
پ
کالای همراه مسافر
روابط عمومي گمرک ايران:

شرایط ورود و خروج کالای همراه مسافر

گمرک ایران شرایط ورود و خروج کالای همراه مسافر و کالاهای ممنوعه را اعلام کرد.­

گمرک ایران شرایط ورود و خروج کالای همراه مسافر و کالاهای ممنوعه را اعلام کرد.­

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، براساس ماده ۱۳۸ آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی،­ ­کالای همراه مسافر ورودی تا میزان هشتاد دلار ­(سالانه) از پرداخت حقوق ورودی معاف و مازاد بر آن به شرط غیر تجاری بودن با دریافت­­ حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی قابل ترخیص است، چنانچه کالای همراه مسافر جنبه تجاری نداشته باشد که به استثناء کالاهای ممنوعه پس از انجام تشریفات گمرکی ترخیص می‎شود و در صورتی که جنبه تجاری داشته باشد در مورد کالای مجاز و مجاز مشروط ترخیص آن از گمرک منوط به رعایت مقررات و انجام تشریفات مربوط به کالای تجاری است.­

اسباب سفر و اشیاء شخصی مستعمل همراه مسافر در صورتی که جنبه تجاری نداشته باشد بطور کلی از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف است.

براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، ورود برخی کالاها و یا صدور آنها به طور کلی ممنوع است. مشروبات الکلی، وسایل قمار، اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه و منفجره، مواد مخدر، نشریات، تصاویر، فیلم، عکس و هر کالایی که مغایر شئونات مذهبی و ملی کشور باشد، ­هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور و یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی و سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارند و یا ورود و صدور آن به موجب جدول تعرفه گمرکی ممنوع شناخته شده است.

ورود گوشی تلفن همراه مسافری نو صرفا به تعداد یک دستگاه برای هر مسافر مجاز است و باید به گمرک اظهار و شناسه بین‎المللی گوشی (IMEI) در گمرک ثبت شود. مسافران می‎توانند پس از ورود از طریق سامانه آنلاین رجیستری گوشی تلفن همراه گمرک نسبت به اظهار گوشی تلفن همراه خریداری شده اقدام کنند. لینک سامانه آنلاین گوشی‎های تلفن همراه مسافری در سایت گمرک ایران به آدرس www.irica.ir در دسترس است.

گمرک ایران همچنین از مسافران نوروزی درخواست کرد،­ به منظور حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و کاهش میزان بیکاری حتی‎الامکان ازخرید کالای خارجی اجتناب کنند.

به گزارش خبرگزاری صنایع، گمرک در ایام نوروز تعطیل نیست و گمرکات مرزی و مسافری در ایام تعطیلات سال نو با برقراری شیفت‎های فوق‎العاده کاری و به طور شبانه‎روزی در خدمت مسافران نوروزی هستند. ­

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع