اخبار برگزیده

کد خبر:71265
پ
image12456
وزیر صنعت در دیدار با وزیر اقتصاد آذربایجان:

کارگروه مشترک ایران و آذربایجان در زمینه مسائل صنعتی، معدنی و تجاری

وزیر صنعت: امیدوارم با ایجاد کارگروه مشترک ایران و آذربایجان در زمینه مسائل صنعتی، معدنی و تجاری به شناخت دقیق‎تر از طرحهای اقتصادی قابل مبادله دو کشور دست یابیم.

وزیر صنعت: امیدوارم با ایجاد کارگروه مشترک ایران و آذربایجان در زمینه مسائل صنعتی ، معدنی و تجاری به شناخت دقیق‎تر از طرحهای اقتصادی قابل مبادله دو کشور دست یابیم.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، محمد شریعتمداری در دیدار وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان با وی که در ادامه برگزاری کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان روی داد، ضمن اعلام ایجاد کارگروه مشترک ایران و آذربایجان ، اعلام کرد: در سفر آتی رییس جمهور به آذربایجان آمادگی داریم در زمینه‌های مشترک به مذاکره بپردازیم.

وی اضافه کرد: برای توسعه همکاریهای صنعتی حتما پیشنهاد می‌کنم هیات مشترکی از دو طرف زمینه‌های همکاری صنعتی و تجاری را از هر دو طرف مورد توجه و بررسی دقیق قرار دهند و امیدوارم با شناخت دقیق‌تر به سند همکاریهای صنعتی بین دو کشور برسیم.

شریعتمداری افزود : امیدوارم این سند نقشه راهی برای توسعه همکاریهای بخش دولتی و خصوصی باشد و بسیار علاقمندم که اتاقهای بازرگانی روابط دقیق‌تر و عمیق‌تری داشته باشند.

وی تاکید کرد : برای نزدیک شدن بخش‌های خصوصی دو کشور اتاقهای بازرگانی می‌توانند کمک موثری داشته باشد.

شریعتمداری یاد آور شد: در سایه این تمهیدات و ایجاد زیر بناها در همکاریهای صنعتی و تجاری می‌توانیم مسیر همکاریهای صنعتی را دقیق‌تر به پیش ببریم.

 

*** ظرفیتهای افزایش سهم همکاری‌ها

وی مجموع مبادلات اقتصادی تجاری ایران و آذربایجان را طی سالهای اخیر با دنیای خارج بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار برآورد کرد و افزود: اما سهم این دو کشور در همکاری مشترک دو جانبه کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار است و این نشان از ظرفیتهای افزایش سهم همکاری‌ها دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت فرهنگ و نزدیکی فاصله دو کشور را از زمینه‌های ایجاد همکاریهای تجاری ساده و سهولت در آن عنوان کرد و افزود: حرکت به سمت همکاری اقتصادی پیچیده‌تر نیازمند همکاری و تلاش بیشتر است.

وی با اشاره به ایجاد کارخانه تولید خودرو با همکاری گروه صنعتی ایران خودرو در این کشور افزود: این کارخانه برای دستیابی به ۱۰ هزار خودرو فعال می‌شود و در ادامه دستیابی به ۵۰ هزار خودر در سال مد نظر خواهد بود و برای تحقق این هدف باید تمهیدات بازرگانی هم وجود داشته باشد.

 

*** موافقت‌نامه تجارت ترجیحی

شریعتمداری از آمادگی کشورمان برای امضای موافقت‌نامه تجارت ترجیحی بین ایران و آذربایجان خبر داد و گفت: موافقت‌نامه تجارت ترجیحی را با اوراسیا به امضا رساندیم و در آینده نزدیک عملیاتی می‌شود و آمادگی داریم برای امضای این موافقت‌نامه با کشور آذربایجان هیاتی را مبادله و در اولین فرصت آن را ساری و جاری کنیم.

وی با اعلام آمادگی صندوق ضمانت صادرات و سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران و سازمانهای ایدرو و ایمیدرو برای همکاریهای مشترک، تولید سیمان، کاشی و سرامیک و مصالح ساختمانی و فولاد و‌ تراکتور‌سازی و ماشین آلات کشاورزی و صنایع غذایی را از زمینه‌های همکاری عنوان کرد.

شریعتمداری گفت: در زمینه تولید فولاد اسفنجی اولین تولید کننده در جهان و در کل زنجیره فولاد عنوان چهاردهم را در اختیار داریم.

وی یاد آور شد : ۱۱۰میلیون تن ظرفیت جدید در حوزه فولاد با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است که می‌تواند برای تامین نیازهای کشور آذربایجان مورد استفاده قرارگیرد.

 

*** فعالیت ۷۳۲ شرکت ایرانی در آذربایجان

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت کشورمان با اشاره به فعالیت ۷۳۲ شرکت ایرانی در آذربایجان آن را پتانسیل بزرگی برای گسترش همکاریهای بیشتر در آینده نزدیک عنوان کرد.

اعلام آمادگی جمهوری آذربایجان برای امضای یادداشت تفاهم همکاری با ایران

وزیر اقتصاد کشور آذربایجان نیز از آماده‌سازی یاد داشت تفاهمی بین دو کشور خبر داد و گفت: امیدوارم در سفر آتی رییس جمهور ایران به آذربایجان به امضا برسد.

شاهین مصطفی یف، بر ضرورت بالا بردن حجم تجارت دوجانبه تاکید کرد و افزود: برای پذیرش هیات کارشناسی از ایدرو در این زمینه آمادگی کامل داریم.

وی جمهوری نخجوان را از پتاسنیل‌های خوب همکاری‌های دو جانبه عنوان کرد و افزود: حجم تجارت دو کشور در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۶ درصد افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری صنایع، مصطفی یف، در پایان با دعوت از وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان برای سفر به این کشوراز آمادگی کشورش برای مذاکره در زمینه‌های مشترک همکار‌یهای صنعتی و تجاری خبر داد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع