کد خبر:71040
پ
n82634798-71811609
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی:

خروج مسکن از رکود با طرح احیای بافت‌های فرسوده

طرح دولت برای احیای بافت‎های فرسوده، موجب رشد بخش ساختمان می‌شود و مسکن را از رکود خارج می‌کند.

طرح دولت برای احیای بافت‎های فرسوده ، موجب رشد بخش ساختمان می‌شود و مسکن را از رکود خارج می‌کند.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، «غلامحسین شافعی» امروز (یکشنبه) در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد:

لازمه دستیابی به رشد بخش مسکن، این است که طرح احیای بافت‌های فرسوده توسط بخش خصوصی و با حمایت دولت اجرایی شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به زمینه‎های لازم برای خروج صنایع کوچک و متوسط از رکود پرداخت و گفت: یکی از این زمینه‎ها تامین مالی بخش خصوصی واقعی از طریق ساز‌و کارهایی جدید است.

شافعی اضافه کرد: اتاق بازرگانی ایران، طرحی برای تشکیل صندوق‌های مشترک بخش خصوصی و دولتی تدوین کرده است که بعد از تائید هیات نمایندگان، تقدیم دولت خواهد شد.

وی بر نوسازی و بازسازی صنایع کشور تاکید کرد و گفت: در صورتی که با سیاست‌های تشویقی اقدام به نوسازی و بهسازی صنایع نکنیم، هیچ گاه در بازارهای داخلی و خارجی به میدان رقابت باز نخواهیم گشت.

 

***بهره‌وری بخش کشاورزی ایران در مقایسه با ترکیه، مالزی و کره جنوبی

رئیس اتاق بازرگانی ایران در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بهره‎وری در بخش کشاورزی و مساله کمبود آب اشاره کرد و گفت: با توجه به ادامه روند خشکسالی‎های اخیر، باید فکری به حال بهره‎وری در بخش کشاورزی کرد.

وی ادامه داد: هم اکنون ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار زمین در کشور برای زراعت آبی تجهیز شده است که به دنبال آن، سالانه ۶٫۴ میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی انجام می‎شود.

شافعی با مقایسه این آمارها با کشورهای ترکیه، مالزی و کره جنوبی گفت: در ترکیه پنج میلیون و ۲۱۵ هزار هکتار زمین برای زراعت آبی تجهیز شده است اما آمار صادرات محصولات کشاورزی این کشور ۱۴٫۶ میلیارد دلار برآورد شده است.

وی گفت: کره جنوبی با ۵۷۳ هزار هکتار زمین ۱۱٫۲ میلیارد دلار و مالزی با ۳۸۰ هزار هکتار ۲۵٫۵ میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی دارد.

 

***با اقدامات اورژانسی نمی‌توان اشتغال مولد ایجاد کرد

رئیس اتاق بازرگانی ایران در بخش دیگری از سخنان خود، ایجاد اشتغال مولد را یکی از مهمترین اولویت‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و حتی امنیتی ذکر کرد و گفت: ایجاد اشتغال مولد در بخش‌های واقعی می‎تواند منشا اثراتی مثبت مانند کاهش فشا‎های سنگین بودجه‎ای، رشد اقتصادی پایدار، کاهش نابرابری‎های اجتماعی و ارتقای رضایت عمومی را فراهم کند.

وی با بیان اینکه با اقدامات اورژانسی نمی‎توان اشتغال مولد ایجاد کرد، ادامه داد: در این راستا، سیاستگزاری‎ها باید مبتنی بر ایجاد مشاغل مفید و مولد باشد.

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتاق بازرگانی ایران، در پایان تاکید کرد که سیاست‎های اشتغال‎زایی نباید به سمت توزیع پول حرکت کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع