کد خبر:70968
پ
(۲۷)
رییس هیات عامل ایمیدرو:

جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیازمند توافق با بانک‌های مرکزی دنیا

جذب سرمایه‌گذاری خارجی، نیازمند توافقنامه‌های دوجانبه با بانک‌های مرکزی دنیا و شرکت‌های معدنی بین‌المللی است.

جذب سرمایه‌گذاری خارجی ، نیازمند توافقنامه‌های دوجانبه با بانک‌های مرکزی دنیا و شرکت‌های معدنی بین‌المللی است.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، مهدی کرباسیان اعلام کرد: جذب سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری برای طرح‌های برنامه‌ریزی شده در یک دوره پنج ساله، نیازمند توافقنامه‌های دوجانبه با بانک‌های مرکزی دنیا و شرکت‌های معدنی بین‌المللی است.

 

وی گفت: ایمیدرو فهرست طرح‌ها و پروژه‌های واجد شرایط اخذ تامین مالی ( فاینانس) را به سازمان برنامه و بودجه ارسال داشته تا از خطوط اعتباری توافق شده تامین منابع شود.

به گفته کرباسیان، مذاکره با بانک‌های ایرانی برای استفاده از تسهیلات ارزی شعب خارج از کشور صورت گرفته و مرحله نخست این امر تا پایان امسال برای یکی از پروژه‌ها عملیاتی خواهد شد.

رییس هیات عامل ایمیدرو توضیح داد: اکنون به منظور رقابتی ساختن شرایط جذب سرمایه‌گذاری خارجی بر روی مشابه قرار‌دادهای ‘ IPC’ (سرمایه‌گذاری از مرحله اکتشاف تا بهره‌برداری و بازپرداخت از محل محصول) کار می‌شود که از قرارداد‌های نفتی الگوبرداری می‌شود.

وی افزود: مذاکره و پیگیری برگزاری همایش با شرکت‌های خارجی در روسیه ( مسکو )، سوئیس و انگلیس ( لندن) در حال انجام است که بزودی برگزار خواهد شد.

کرباسیان تصریح کرد: بسته‌های سرمایه‌گذاری که توسط مشاورهای بین‌المللی و داخلی در دست تهیه است، ارایه خواهد شد.

 

***تامین مالی پروژه‌های مس

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت توضیح داد: براساس توافقنامه با کشورهای کره جنوبی، اتریش و دانمارک در زمینه اختصاص خطوط اعتباری برای تکمیل طرح‌های کشور، سازمان ایمیدرو اقدام به اخذ مجوزهای لازم از بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه کرده که با اخذ مجوزهای مربوطه، اقدام به تامین مالی و تکمیل طرحهای سرمایه‌گذاری می‌شود.

وی تصریح کرد: اجرای این طرحها پیامد تولید محصولات راهبردی در چارچوب زنجیره تامین معدن وصنایع معدنی را به دنبال دارد.

کرباسیان افزود: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته از کشور دانمارک با سقف ۵۰ میلیون یورو پروژه‌های مس تامین مالی خواهند شد و تایید بانک مرکزی نیز در این ارتباط اخذ شده است.

 

***تلاش برای جذب سرمایه‌گذار روسی

 

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: پیش‌بینی شده کنفرانسی در ماه‌های می و آوریل سال جاری میلادی ( ۲۰۱۸ ) برای بخش معدن و صنایع معدنی با شرکت‌های معدنی روسیه برگزار شود تا بستری برای سرمایه‌گذاری و فاینانس پروژه از محل اعتبارات این کشور فراهم آید.

وی در ادامه گفت: همچنین انتظار می‌رود از تامین مالی اتریش نیز برای شرکت‌های فولاد‌سازی ( گل گهر ) استفاده شود.

به گفته کرباسیان، پیش‌بینی می‌شود اجلاسی در کره جنوبی به منظور استفاده بخش معدن و صنایع معدنی برای بهره‌گیری از فاینانس این کشور که برای بخش نفت در نظر گرفته شده و تاکنون از آن استفاده به عمل نیامده، بهره‌گیری شود.

 

***هدفگذاری برای صادرات ۲ میلیارد دلاری سنگ

 

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: دستیابی به صادرات بیش از ۲ میلیارد دلاری سنگ تزئینی تا پایان برنامه ششم توسعه ( ۱۴۰۰ ) هدفگذاری شده و این مهم باید با ظرفیت‌سازی به منظور توسعه بازار و افزایش صادرات سنگ تزئینی ایران از حدود ۳۰۰ میلیون دلاری فعلی تحقق یابد.

وی افزود: سازمان ایمیدرو و انجمن سنگ ایران تشکیل کنسرسیوم غیر دولتی با مشارکت این سازمان، شرکتهای خصوصی داخلی و شرکتهای معتبر خارجی در زمینه تولید و تجارت سنگ تزئینی و ساختمانی را در دست بررسی دارد.

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس هیات عامل ایمیدرو، در پایان اضافه کرد: پیشنهاد شده تا انجمن سنگ ایران نسبت به تشکیل یک شرکت کنسرسیوم صادراتی با عضویت اعضای خود اقدام نماید و سازمان ایمیدرو نیز با یک شرکت خارجی و کنسرسیوم یاد شده اقدام به تشکیل شرکت صادراتی نماید.

انجمن سنگ ایران درصدد است در منطقه ویژه کاشان با دریافت یک قطعه زمین نسبت به ایجاد نمایشگاه صادراتی سنگ‌های تزئینی اقدام کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع