اخبار برگزیده

کد خبر:70914
پ
۲۱۶۲۷_orig

تعدیل استانداردهای ۸۵گانه خودرویی

معاون وزیر صنعت، از توافق این وزارتخانه با سازمان ملی استاندارد برای تعدیل استانداردهای ۸۵گانه خودرویی خبر داد.

معاون وزیر صنعت، از توافق این وزارتخانه با سازمان ملی استاندارد برای تعدیل استانداردهای ۸۵گانه خودرویی خبر داد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، «منصور معظمی» با اعلام این خبر افزود: در هفته گذشته با سازمان ملی استاندارد ایران درباره بازنگری در استانداردهای ۸۵گانه خودرویی توافق شد که بزودی از سوی این سازمان اعلام می‌شود.

 

به گفته این مسوول، برپایه این توافق قرار شد استانداردهایی اجباری شود که خودروسازان قادر به پاس کردن آنها بوده و به نفع مشتریان خودرو و مصرف‌کنندگان باشد.

 

تا ابتدای دی ماه امسال خودروسازان باید مدارک استاندارد ۵۵گانه را به سازمان ملی استاندارد تحویل می‎دادند و خودروهایی که قادر به پاس کردن این استانداردها نبودند، از دور خارج شوند.

 

از این تاریخ به بعد، اگر هر یک از این خودروها بخواهد دوباره به خط تولید بازگردد، باید استانداردهای ۶۳ گانه را پاس کند؛ یعنی علاوه بر استانداردهای پیشین، هشت استاندارد دیگر نیز اضافه شد.

 

این مهلت تا اول دی ماه سال آینده (۱۳۹۷) برای این خودروها باقی است اما از زمستان آینده، ۲۲ استاندارد دیگر نیز اضافه می‌شود و پشت سر گذاشتن ۸۵ استاندارد الزامی است.

 

***رعایت استانداردهای خودرویی طبق زمان‌بندی اعلام شده

 

در همین پیوند، رییس سازمان ملی استاندارد ایران چندی پیش بر رعایت استانداردهای خودرویی طبق زمان‌بندی اعلام شده تاکید کرد.

 

به گفته «نیره پیروزبخت»، سازمان ملی استاندارد در اجرای استانداردهای جدید به طور کامل شفاف و مطابق برنامه اعلام شده عمل می‌کند و در چگونگی اجرای این استانداردها با توجه به بسترهای موجود، به خودروسازان یاری می‌رساند.

 

پیروزبخت بیان داشت: از همه خودروسازان خواسته شده است در برنامه اجرایی دقیق خود چگونگی اجرای این استانداردها را به ما گزارش کنند.

 

در پی اجرای مرحله نخست استانداردهای جدید اجباری خودرو از اول دی ماه ۱۳۹۶، خودروسازان تولید و واردات برخی خودروهای غیراستاندارد را از دستور کار خارج کردند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، MVM 315 سدان، MVM 550 ، تیگو ۵، سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۳۲ دوگانه سوز، سایپا ۱۴۱ بنزینی و دوگانه سوز، آریو ۱۵۰۰ سی سی، پژو پارس با موتور XUM، وانت تک کابین و دو کابین مزدا و کارا ۱۷۰۰(بنزینی و دوگانه سوز)، آسا B 50F ، لیفان ۶۲۰، لیفان X50، لیفان X60، جک J5، هیوندای i10 و برخی خودروهای سنگین جاده‌ای در این فهرست قرار گرفتند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا