کد خبر:70746
پ
eae3d792200212e474eea9fba150408a-800×450
آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران:

رشد ۱۵۰‌درصدی درآمد حاصل از واردات رسمی تلفن همراه

واردات رسمی تلفن همراه به کشور با اجرای طرح رجیستری افزایش قابل توجهی داشته و درآمد گمرکی از این محل را ۱۵۰ درصد رشد داد.

واردات رسمی تلفن همراه به کشور با اجرای طرح رجیستری افزایش قابل توجهی داشته و درآمد گمرکی از این محل را ۱۵۰ درصد رشد داد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، بر اساس آخرین آمار گمرک، حجم واردات رسمی تلفن همراه از مبادی رسمی به کشور در ۱۱ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۹۳ درصد رشد کرده است.

طرح رجیستری به عنوان مهمترین طرح مبارزه با گوشی‌های قاچاق از مهر ماه امسال در حال اجراست بررسی‌ها نشان می‌دهد درآمد‌های گمرک از محل واردات قانونی گوشی تلفن همراه در ۹ ماهه امسال ۱۵۰ درصد رشد داشته است.

هرچند در ابتدای اجرای این طرح، سودجویان و مخالفان، تلاش کردند تا افزایش قیمت گوشی‌های تلفن همراه را دلیل اجرای این طرح عنوان کنند و مانع از اجرای موفقیت‌آمیز این پروژه شوند، اما با گام‌های محکم و موثر وزارت ارتباطات و همچنین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر دستگاه‌های مرتبط، این طرح به خوبی در حال اجراست.

بنا بر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی دولت و بر اساس آخرین گزارش‌ها، گوشی‌های شرکت اپل، گوگل، بلک بری، موتورولا، ال جی، نوکیا، سونی، تکنو، هوآووی و دو مدل جدید گوشی سامسونگ مشمول این طرح شده‌اند و بقیه مدل‌های شرکت سامسونگ این مدل گوشی به گفته وزیر ارتباطات از ۱۵ فروردین اجرا می‌شود.

 

***تعداد گوشی‌های وارد شده

گزارش گمرک نشان می‌دهد در این مدت بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه انواع گوشی تلفن همراه از طریق گمرکات وارد کشور شده است. در ۱۱ ماهه سال ۹۶ تعداد ۲ میلیون و ۶۴۸ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش ۴۱۹ میلیون و ۶۵۱ هزار دلار به کشور وارد شد.

این در حالیست که در ۱۱ ماهه سال گذشته یک میلیون و ۴۴۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش ۲۱۷ میلیون و ۳۴ هزار دلار به طور رسمی از مبادی گمرک به کشور وارد شده بود.
بررسی‌ها از تاثیرات مثبت طرح رجیستری بر کاهش قاچاق گوشی‌های تلفن همراه حکایت دارد.

آمارها نشان می‌دهد تنها در نشان تجاری آیفون ساخت شرکت اپل با رشد واردات قانونی به میزان ۶۰۰درصد مواجه شده‌ایم و براساس آمارها رشد درآمد‌های گمرک از محل واردات قانونی گوشی تلفن همراه در ۹ ماهه امسال ۱۵۰درصد بوده است.

انجام قاچاق بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان به منابع کشور آسیب می‌رساند اما درآمدی که از این مجرا نصیب دولت می‌شود، در طول سال شاید به اندازه بودجه کامل یک وزارتخانه باشد که دولت با آن می‌تواند برای امور مختلف خود برنامه‌ریزی کند.

 

***مزایای اجرای طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه

رییس انجمن واردکنندگان گوشی‌های تلفن همراه درباره مزایای اجرای طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه، گفت: منفعت اعمال رجیستری در وهله اول نصیب مصرف‌کنندگان می‌شود؛ زیرا بعد از اجرای این طرح خدمات پس از فروش گوشی‌های موبایل تقویت خواهد شد و همچنین برخی از کالاهایی که به صورت قاچاق وارد می‌شوند، به دلایل مختلف برروی سلامت مردم هم اثر منفی می‌گذارد، چرا که کالاهای قاچاق بعضا تست‌های لازم را نگذرانده‌اند.

حبیب الله حقیقی، رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز با اشاره به اجرای موفقیت آمیز این طرح و با بیان اینکه طرح رجیستری باید دقیق، بدون ایجاد مشکل و هزینه برای مردم اجرایی شود، گفت: در مورد این طرح گام‌های محکم و موثری برداشته شده و مشکل عمده ای در میان نیست.

 

***۱۲۰ میلیون سیم کارت در کشور وجود دارد

فلاح جوشقانی، رییس سازمان تنظیم مقررات رادیویی هم با اشاره به اینکه ۱۲۰ میلیون سیم کارت در کشور وجود دارد که ۸۰ میلیون آن فعال است، گفت: در حال ایجاد بانک اطلاعاتی کاملی از شناسه های (IMEI) موجود هستیم.

فلاح با بیان نیازمندی‌ها و انتظارات این طرح، تصریح کرده است: این طرح به نحوی اجرا خواهد شد تا کمترین تاثیر بر کاربران شبکه و اپراتورهای تلفن همراه داشته باشد و از هرگونه پیچیدگی پرهیز شود.

با اجرای طرح موفقیت آمیز رجیستری، بسیاری از مصرف‌کنندگان گوشی ابراز رضایتمندی و اطمینان خاطر می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرار از ارائه خدمات پس از فروش گوشی‌های موبایل از شایعترین انتقادات خریداران گوشی بود و انتظار می‌رود با گذشت زمان اثرات موفقیت آمیز این طرح بیشتر مشاهده شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع