اخبار برگزیده

کد خبر:70581
پ
کرباسیان
رییس هیات عامل ایمیدرو:

نخستین پست اسکله بندر پارسیان به بهره‌برداری می‌رسد

رییس هیات عامل ایمیدرو از بهره‌برداری از نخستین پست اسکله بندر پارسیان در سال آینده خبر داد.

رییس هیات عامل ایمیدرو از بهره‌برداری از نخستین پست اسکله بندر پارسیان در سال آینده خبر داد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، مهدی کرباسیان در مراسم آغاز عملیات اجرایی بندر پارسیان با بیان این مطلب، تصریح کرد: فاز نخست بندر دارای ۴ پست خواهد بود اما در فازهای توسعه تعداد پست‌ها به عدد ۱۹ خواهد رسید.

 

***اشتغال ۳۰ هزار نفر با ساخت پست اسکله بندر پارسیان

 

وی با بیان اینکه پارسیان یکی از مناطق توسعه کشور خواهد شد، افزود: پیش‌بینی می‌شود با ساخت بندر پارسیان اشتغال وسیعی برای بیش از ۳۰ هزار نفر در مدت ۵ سال در آن منطقه ایجاد شود.

 

به گفته کرباسیان، پروژه بندر منطقه ویژه پارسیان در دولت یازدهم فعال شد و مجوز ساخت بندر با همکاری سازمان محیط زیست دریافت شده است.

 

وی یادآور شد: منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان براساس سیاست‌های تعیین شده در برنامه چهارم توسعه اقتصادی، سیاست‌های کلان تعیین شده در سند چشم انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی و سیاست‎های تعیین شده در طرح آمایش نواحی تاثیرپذیر از حوزه گازی پارس جنوبی در زمینی به مساحت تقریبی ۹ هزار و ۸۰۰ هکتار با هدف استقرار صنایع انرژی بر همچون صنایع فولاد، آلومینیوم، پتروشیمی و آلومینا تعریف شد. این منطقه در منتهی‌الیه غربی استان هرمزگان و در شهرستان پارسیان جانمایی شده است.

 

رییس هیات عامل ایمیدرو بیان کرد: در این منطقه در افق نهایی طرح صنایع سنگین و صنایع مادر نظیر ۱۸ میلیون تن محصولات پتروشیمی، ۴ میلیون تن فولاد، ۶۰۰ هزار تن آلومینیوم و ۳ میلیون تن آلومینا و صنایع پشتیبانی همچون تولید ۴ هزار و ۳۰۰ مگاوات برق و ۷۵۰ هزار مترمکعب آب شیرین و مجتمع بندری پارسیان با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۴۰ میلیون تن استقرار خواهد یافت.

 

***بندر پارسیان بزرگترین و اولین بندر تخصصی صنعتی، معدنی ، تجاری کشور خواهد بود

 

به گفته کرباسیان، بندر پارسیان جهت واردات مواد اولیه و عمدتا صادرات محصولات تولید شده در این منطقه و منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد طراحی شده است که بزرگترین و اولین بندر تخصصی صنعتی، معدنی ، تجاری کشور و سومین بندر بزرگ کشور خواهد بود.

 

وی اضافه کرد: در حال حاضر و براساس فازبندی منطبق با طراحی صنعتی که در پسکرانه این بندر مستقر خواهند شد، از ۱۹ پست اسکله با ظرفیت نهایی ۴۰ میلیون تن، ۴ پست اسکله با ظرفیت ۹ میلیون تن تخلیه و بارگیری سالانه به عنوان فاز راه‌اندازی بندر پارسیان با دستور دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری وارد فاز اجرایی شد.

 

کرباسیان تصریح کرد: عملیات ساخت این بندر با ۱۷۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری انجام می‌شود و ایمیدرو مفتخر است که این عملیات را شروع کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس هیات عامل ایمیدرو، در پایان افزود: محوطه این بندر ۱۰ هزار هکتار بوده و به دلیل نزدیکی به بندر عسلویه و گاز، تاکنون چهار سرمایه‌گذار برای احداث کارخانه پتروشیمی زمین دریافت کرده‌اند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع