کد خبر:70420
پ
IMG14290607
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی:

صادرات آذربایجان‌غربی به بیش از ۵۰ کشور جهان

صادرات آذربایجان‌غربی به بیش از ۵۰ کشور جهان انجام شده و عمده کشورهای هدف صادراتی نیز عراق، ترکیه، افغانستان و پاکستان هستند.

صادرات آذربایجان‌غربی به بیش از ۵۰ کشور جهان انجام شده و عمده کشورهای هدف صادراتی نیز عراق، ترکیه، افغانستان و پاکستان هستند.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، جعفرصادق اسکندری ضمن اعلام خبر صادرات آذربایجان‌غربی به بیش از ۵۰ کشور جهان، با اشاره به اینکه در سال ۲۰۵۰ اندازه اقتصاد جهان بیش از دو برابر افزایش می‌یابد بیان کرد:

در سال ۲۰۵۰، تمرکز اقتصاد جهانی در شرق آسیا یعنی چین، هند، اندونزی و ژاپن و بوده در حالی که سهم اقتصادهای اتحادیه‌های اروپا و آمریکا از تولید ناخالص داخلی جهان کاهش می‌یابد.

 

وی تصریح کرد: در این سال مکزیک، از اقتصادهای نوظهور بوده که نقش پررنگی در اقتصاد جهانی خواهد داشت و در این رابطه تا سال ۲۰۵۰ از تولید ناخالص داخلی بالاتر از اقتصاد آلمان و بریتانیا و در میان ۱۰ اقتصاد برتر جهانی قرار خواهد گرفت.

 

***۱۰ اقتصاد برتر جهان در سال ۲۰۵۰

 

اسکندری گفت: ۱۰ اقتصاد برتر جهان در سال ۲۰۵۰ شامل چین، هند، آمریکا، اندونزی، برزیل، روسیه، مکزیک، ژاپن، آلمان و انگلیس هستند.

 

وی در ادامه با اشاره به مزیت‌های صنعتی و معدنی استان بیان کرد: در این زمینه، وجود صنایع فولاد و فلزات اساسی، صنایع الکترونیک، تجهیزات پزشکی، صنایع آبمیوه، کنستانتره، پوره، صنایع شیمیایی و پتروشیمی، دربهای ضد سرقت، انواع تریلر و کانتینر، عایق‌های رطوبتی، صنایع قند و شکر، صنعت سیمان، قطعات خودرو، ماشین‌سازی و انواع مبل از جمله آنها است.

 

اسکندری در ادامه با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۱۲ درصد مجموع کل ذخایر معادن فلزی کشور در آذربایجان‌غربی وجود دارد افزود: در این رابطه نیز سهم ذخایر معادن فلزی استان ۲۳۶ میلیون تن است.

 

***وجود ۴۱ نوع ماده معدنی در استان آذربایجان‌شرقی

 

وی با بیان اینکه هم‌اینک ۴۱ نوع ماده معدنی در استان وجود دارد، بیان کرد: آذربایجان‌غربی دارای ذخایر معدنی همچون عناصر فلزی مس، طلا، تیتان، کرمیت، سرب و روی و عناصر غیرفلزی همچون کائولن، سلیس و زغال سنگ است.

 

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی در ادامه با اشاره به وضعیت استان در تعداد جوازهای تاسیس در ۱۱ ماهه امسال و مقایسه آن با آمار کشوری گفت: در این مدت در کشور ۵۰ هزار و ۲۱۷ مورد و در آذربایجان‌غربی یک هزار و ۲۶۷ جواز تاسیس صادر شده است.

 

اسکندری تصریح کرد: این جوازهای تاسیس سبب اشتغال یک میلیون و ۶۱۹ هزار و ۳۰۱ نفر در کشور و ۳۲ هزار و ۳۱۶ نفر در استان شده است.

 

وی افزود: علاوه بر آن، امسال تعداد پروانه بهره‌برداری صنعتی استان دو هزار و ۲۷۶ و در کشور ۸۴ هزار و ۲۶۰ فقره بوده و تعداد اشتغال آن در کشور دو میلیون و ۴۸۲ هزار و ۲۷۷ نفر و در آذربایجان‌غربی ۵۸ هزار و ۴۵ نفر بوده است.

 

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با اشاره به وضعیت معدن استان، اضافه کرد: امسال پروانه اکتشاف به تعداد ۲۲۵ و گواهی کشف به تعداد ۲۲ فقره صادر شده و علاوه بر آن، تعداد پروانه بهره‌برداری به ۴۵۶ فقره با سرمایه‌گذاری سه هزار و ۲۵۸ میلیارد ریال و اشتغال پنج هزار و ۱۸۲ نفر رسیده است.

 

اسکندری در ادامه تعداد بافندگان فعال آذربایجان غربی را ۷۲ هزار و ۳۲۱ نفر دانست و گفت: از این تعداد ۱۷ هزار و ۸۹۸ نفر بیمه شده هستند.

 

***مهمترین کشورهای هدف صادراتی استان

 

وی در ادامه با برشمردن مهمترین کشورهای هدف صادراتی استان، بیان کرد: هم‌اکنون صادرات آذربایجان‌غربی به بیش از ۵۰ کشور جهان انجام شده و عمده کشورهای هدف صادراتی نیز عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان، آذربایجان‌، اتریش، گرجستان، هلند، ارمنستان و روسیه است.

 

اسکندری با اشاره به مهمترین کالاهای صادراتی آذربایجان‌غربی تصریح کرد: این کالاها شامل انواع سیمان، مصالح ساختمانی، انواع انگور، آب میوه و کنستانتره، انواع لبنیات، هندوانه، سیب، عسل طبیعی، محصولات پتروشیمی و شیمیایی، فرش و انواع سنگ هستند.

 

وی به بیان طرح‌های توسعه سرمایه‌گذاری در صنایع پیشران پرداخت و گفت: این صنایع شامل صنایع پایین دست پتروشیمی، صنایع فلزی و الکترونیک، صنایع دانش بنیان، صنایع خودروسازی و وابسته، صنایع معدنی و کانی غیرفلزی و صنایع غذایی و دارویی بوده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی، در پایان با اشاره به اقدامات بخش سرمایه‌گذاری در استان، بیان کرد: در این رابطه نیز تدوین چراغ راهنمای سرمایه‌گذاری، بانک اطلاعات سرمایه‌گذاری خارجی، ایجاد شهرک‌ تخصصی سرمایه‌گذاری خارجی، ارائه طرح‌ها و اولویت های سرمایه گذاری در استان و توسعه پژوهش‌های کاربردی پیش‌بینی شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید