کد خبر:70328
پ
۱۹۳۹۵۰۶_۸۹۶

پانزدهمین همایش ملی تعالی سازمانی

پانزدهمین همایش ملی تعالی سازمانی، از سوی سازمان مدیریت صنعتی با حضور معاون وزیر صنعت، در مرکز همایش‌های بین‎المللی صدا و سیما برگزار شد.

پانزدهمین همایش ملی تعالی سازمانی ، از سوی سازمان مدیریت صنعتی با حضور معاون وزیر صنعت، در مرکز همایش‌های بین‎المللی صدا و سیما برگزار شد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، در پانزدهمین همایش ملی تعالی سازمانی ، علاوه بر تقدیر و معرفی سازمان‌های سرآمد کشور، تجربیات موفق مدیریتی آنها نیز ارائه می‌شود.

البته سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی در پنج بخش ساخت و تولید، خدمات، سلامت، آموزش و بخش عمومی، که پس از انجام خود ارزیابی بر اساس الگوی تعالی سازمانی و اجرای برنامه‌های بهبود، متقاضی جایزه ملی تعالی سازمانی شده و مورد ارزیابی قرارگرفته‎اند، تقدیر خواهند شد.

 

***تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی، نیازمند افزایش سرمایه و رشد بهره‌وری است

 

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی گفت: ترکیبی از دو عامل افزایش سرمایه و رشد بهره‌وری برای دستیابی به رشد اقتصادی هشت درصدی و تحقق برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم توسعه درنظر گرفته شده است.

«محمدعلی محمدی» در افتتاحیه این همایش افزود: پشتوانه اصلی آینده جامعه، مدیران سازمان‌های بزرگ و موثر جامعه‎اند که آینده کشور را معماری می‎کنند.

به گفته مدیر مرکز تعالی سازمانی، برای داشتن جامعه توسعه یافته باید سازمان‎های متعالی بهره‎ور و توسعه یافته داشته باشیم که لازمه آن، وجود انسانهای متعالی و بهره‎ور است.

وی افزود: شالوده تعالی جامعه، انسان‌های متعالی‎اند که تحول و تغییر آن جامعه به امید نگاه و درایت این افراد است.

 

***نقطه شروع مسیر تعالی یک سازمان را، ارزیابی صحیح آن

 

محمدی، نقطه شروع مسیر تعالی یک سازمان را، ارزیابی صحیح آن دانست و افزود: برای انجام این کار، نیازمند قضاوت‎های علمی و ارزشی هستیم.

وی دستیابی به تعالی را، نیازمند ابزارها و تکنیک‎هایی از جمله مدیریت کیفیت فراگیر، مدیریت تحول، بهبود مستمر، استانداردهای مدیریت، مدیریت زنجیره تامین و مدیریت استراتژیک عنوان کرد.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، نقطه شروع حرکت تعالی را، تشخیص صحیح دانست و افزود: سازمان‌های بزرگ سازمان‌های هستند از فرصت‎های بزرگ به درستی استفاده کرده‌اند.

وی در ادامه، ماموریت مرکز تعالی سازمانی را اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی، آموزش و تبادل تجربیات تعالی سازمانی و کمک به اجرای پروژه‎های توسعه تعالی سازمانی برشمرد.

مدیر مرکز تعالی سازمانی افزود: ایجاد فضای رقابتی برای تعالی سازمان‌ها، تبادل تجربیات موفق و تشویق سازمان‌ها برای خود ارزیابی و شناخت نقاط ضعف و قوت را، از جمله اهداف جایزه ملی تعالی سازمانی عنوان کرد.

 

***ارزیابی بیش از هزار و ۴۰۰ سازمان ایرانی از سوی ارزیابان تعالی سازمانی در ۱۵ سال گذشته

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در ۱۵ سال گذشته، بیش از هزار و ۴۰۰ سازمان ایرانی از سوی ارزیابان تعالی سازمانی مورد ارزیابی قرار گرفته اند و نقاط قوت و زمینه‌های قابل بهبود نظام مدیریتی آنها شناسایی شده و بهبود یافته است.

در پنج سال اخیر (۹۵- ۱۳۹۱) برگزاری جایزه ملی تعالی سازمانی، شمار سازمان‎های حاضر در فرآیند این جایزه از لحاظ نوع مالکیت ۶۸ درصد از بخش خصوصی و ۳۲ درصد از بخش دولتی و عمومی بوده‎اند.

به لحاظ ابعاد سازمانی نیز، ۶۸ درصد متقاضیان جایزه ملی تعالی سازمانی، سازمان‌های بزرگ (بالای ۱۵۰ نفر)، ۲۲ درصد سازمان‎های با ابعاد متوسط (بین ۵۰ تا ۱۵۰ نفر) و ۱۰ درصد سازمان‎های کوچک (زیر ۵۰ نفر) بوده‎اند.

همچنین در حوزه ساخت و تولید ۳۸ درصد، در حوزه خدمات ۵۸ درصد و در حوزه‎های آموزش و سلامت و بخش عمومی در مجموع چهار درصد در فرآیند جایزه ملی حاضر بوده‎اند.

امسال نیز ۱۶ سازمان در سطح تندیس، ۳۵ سازمان در سطح تقدیرنامه برای تعالی، ۱۸ سازمان برای گواهی تعهد به تعالی از میان شرکت بزرگ و معتبر کشور متقاضی جایزه ملی تعالی سازمانی بوده‎اند.

به گزارش خبرگزاری صنایع، جایزه ملی تعالی سازمانی از سال ۱۳۸۲ در چارچوب برنامه‌های توسعه کشور و با هدف ارتقای بهره‌وری و توسعه نظام‌های مدیریت در شرکت‌ها و سازمان‌های کشورمان، معرفی شد.

دستیابی به رشد اقتصادی از طریق توسعه قابلیت‌های سازمانی و ارتقای سطح بهره‎وری، از مهمترین اهداف اقتصادی کشور به شمار می‌آید و سازمان مدیریت صنعتی با اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی به دنبال کمک به توسعه فضای رقابتی و مسابقه‎ای سالم برای اثبات قابلیت و شایستگی سازمان‎های ایرانی از طریق ارزیابی و معرفی سازمان‌هایی است که در تحقق اهداف مهم توسعه اقتصادی اجتماعی در کشور می‌کوشند.

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا