کد خبر:70423
پ
حمل و نقل جاده ای

امضا تفاهم‌نامه همکاری‌ حمل‌ونقل جاده‌ای و ترانزیتی بین ایران و افغانستان

ششمین اجلاس کمیته مشترک همکاری‌های حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای ایران و افغانستان به مدت دو روز در چابهار برگزار، و  سرانجام تفاهم‌نامه همکاری‌های حمل‌ونقل جاده‌ای و ترانزیتی به امضائ روسای هیئت دو کشور رسید.

ششمین اجلاس کمیته مشترک همکاری‌های حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای ایران و افغانستان به مدت دو روز در چابهار برگزار، و  سرانجام تفاهم‌نامه همکاری‌های حمل‌ونقل جاده‌ای و ترانزیتی به امضائ روسای هیئت دو کشور رسید.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، « داود کشاورزیان » معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس این سازمان در جریان کار ششمین اجلاس همکاری‌های حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان با اشاره به‌ضرورت تسریع و تسهیل در زمینه جابجایی کالا میان دو طرف، اظهار داشت: توافقات مؤثری در خصوص کاهش عوارض، تسهیل در تردد ناوگان، ارتقای ایمنی تردد، تسریع در امور گمرکی و همچنین بازدیدهای دوره‌ای از پایانه‌های مرزی مشترک انجام شد.

 

ششمین اجلاس همکاری‌های حمل‌ونقل جاده‌ای

رئیس هیئت ایرانی در ششمین اجلاس همکاری‌های حمل‌ونقل جاده‌ای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان افزود: در این خصوص طرفین آمادگی خود را با توجه به‌ضرورت اجرای موافقت‌نامه چابهار برای همکاری با طرف هندی جهت اجرای موافقت‌نامه نیز اعلام کردند.

 

کشاورزیان خاطرنشان کرد: با توجه به توافقات اخیر در نهمین نشست کمیته جاده‌ای اکو در خصوص تأسیس کریدور حمل‌ونقل چندوجهی کابل – تهران – استانبول، دو طرف متعهد شدند اقدامات و هماهنگی لازم را با یکدیگر و با طرف ترک برای برگزاری اولین نشست کارشناسی مربوطه انجام دهند.

 

پیش‌بینی تردد روزانه هزار کامیون در پایانه مرزی میلک طی سال‌های آتی

 

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای توسعه محور شرق و ایفای نقش مهم بندر چابهار در رونق ترانزیت منطقه و پهلوگیری کشتی‌ها در بندر چابهار گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آتی میزان تردد در پایانه مرزی میلک به روزانه  ١٠٠٠  دستگاه افزایش یابد.

 

بر اساس این گزارش سید ولی سلطان معاون وزیر ترانسپورت و هوانوردی جمهوری اسلامی  افغانستان نیز ضمن تشکر از میزبانی جمهوری اسلامی ایران در چابهار اظهار داشت: دو طرف برای تسهیل در تردد به توافقات بسیار خوبی دست یافتند تا با همکاری و هماهنگی طرفین، سطح مبادلات و میزان تردد ناوگان افزایش یابد. 

 

وی افزود: امیدواریم بتوانیم از تجربه ارزشمند ایران در زمینه ساخت و نگهداری جاده‌ها و سیستم‌های حمل‌ونقل هوشمند بهره‌گیری نماییم.

 

امضا تفاهم‌نامه همکاری‌ حمل‌ونقل جاده‌ای و ترانزیتی بین ایران و افغانستان

این گزارش  می‌افزاید در پایان دو روز مذاکرات کارشناسی با حضور  مدیران و کارشناسان، تفاهم‌نامه توسعه همکاری‌های حمل‌ونقل جاده‌ای و ترانزیتی به امضائ روسای هیئت دو کشور رسیده مبادله شد. 

اضافه می‌نماید علاوه بر مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، مدیران کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، مسئولان ذی‌ربط و بخش خصوصی مرتبط با امر ترانزیت همچنین مقامات محلی در  جریان مبادله تفاهم‌نامه  حضور داشتند.

گفتنی است در راستای توسعه مناسبات میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان، ششمین اجلاس کمیته مشترک همکاری‌های حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای از تاریخ پنجم اسفندماه به مدت دو روز در بندر چابهار با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی  کشورمان و  معاون وزیر ترانسپورت و هوانوردی افغانستان برگزار و تفاهم‌نامه مربوطه مبادله شد.

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و خبری صنایع ایران