اخبار برگزیده

کد خبر:70196
پ
۲۱۵۳۴۶۲
مشاور وزیر نیرو:

کاهش ۳۷ درصدی ورودی آب سدها

مشاور وزیر نیرو ضمن اشاره به کاهش ورودی آب سدها از ۲۵ میلیون مترمکعب در سال گذشته به حدود ۲۱ میلیارد، از کاهش ۳۷ درصدی ورودی آب سدها خبر داد.

مشاور وزیر نیرو ضمن اشاره به کاهش ورودی آب سدها از ۲۵ میلیون مترمکعب در سال گذشته به حدود ۲۱ میلیارد، از کاهش ۳۷ درصدی ورودی آب سدها  خبر داد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، محمدتقی توکلی ضمن اعلام خبر کاهش ۳۷ درصدی ورودی آب سدها، افزود: تا ۳۰ بهمن‌ماه سال جاری میزان بارندگی کشور ۶۲٫۴ میلی‌متر بود که نسبت به سال گذشته ۵۵ درصد کاهش داشته است.

 

وی بابیان اینکه این میزان بارندگی نسبت به بلندمدت نیز ۵۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد، افزود: بارندگی در استان لرستان نسبت به بلندمدت ۵۲٫۶ درصد و نسبت به سال گذشته ۵۷٫۶ درصد کاهش داشته است.

 

این مسئول تصریح کرد: در سال آبی ٩۶-٩٧ورودی آب به سدها ۴٫۵ میلیارد مترمکعب بوده که این رقم نسبت به قبل ۳۷ درصد کاهش داشته است. در حال حاضر حجم سدها حدود ۲۱ میلیارد مترمکعب است که این میزان در سال گذشته ۲۵ میلیارد مترمکعب بوده است.

 

وی بابیان اینکه در حال حاضر متوسط حجم پر بودن سدها ۴۲ درصد است، بیان کرد: درحال حاضر وضعیت آب برخی سدها بد نیست، ولی اکثر سدها نسبت سال گذشته وضعیت نامطلوبی دارند و به این خاطر منابع آب سطحی نسبت به سال گذشته نیز کمتر بوده که این خود در تأمین آب مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.

 

توکلی اظهار کرد: در بحث آب به زمانی رسیده‌ایم که نمی‌توانیم چالش تعریف کنیم بلکه در حال حاضر باید در عمل و مدیریت مصرف آب تغییراتی ایجاد شود. مردم الگوی مصرف آب را رعایت نمی‌کنند و باید از کشت‌های آب‌دوست جلوگیری و اصلاح الگوی مصرف رعایت شود.

 

وی افزود: در عمل باید مقداری از مصرف آب کاهش یابد و با توجه به وضعیت این ماده حیاتی در هر منطقه از کشور باید تصمیم‌گیری شود تا در عمل جلوی تبعات نبود آن گرفته شود. از تبعات نبود آب مهاجرت و حاشیه‌نشینی بوده که خود تبعات اجتماعی را به دنبال دارد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مشاور وزیر نیرو در پایان گفت: رفع مشکلات امروز آب به‌تنهایی از عهده وزارت برنمی‌آید و باید همه دستگاه‌های مرتبط و مردم در این راستا وزارت را کمک کنند تا این کار اجرایی شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا