کد خبر:70286
پ
Run-the-Mobile-Registry
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی:

برندهای جدید موبایل مشمول رجیستری

گوشی‌های نوکیا، سونی، تکنو و هوآوی، برندهای جدید موبایل مشمول رجیستری می‌باشند.

گوشی‌های نوکیا، سونی، تکنو و هوآوی، برندهای جدید موبایل مشمول رجیستری می‌باشند.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری صنایع ایران، حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در اطلاعیه‌ای برندهای جدید موبایل مشمول رجیستری را گوشی‌های مدل نوکیا، سونی، تکنو و هوآوی معرفی و اعلام کرد که تا ۱۴ اسفند ماه سال جاری (۱۳۹۶) لازم الاجراست.

 

او اعلام کرد: فاصله زمانی دو هفته‌ای برای مشمول شدن نشان‌های جدید به منظور ارایه اطلاعات مورد نیاز به مردم پیش‌بینی شده و این فرایندها در راستای حفظ حقوق مشترکین و جلوگیری از فروش گوشی‌های قاچاق به جای گوشی‌های قانونی به مردم است.

 

وی درباره فرایندهایی که کاربران گوشی تلفن همراه باید از آن مطلع شوند، افزود: پیش از این کاربران در هنگام خرید گوشی تلفن همراه مشمول طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم‌کارت، با شماره‌گیری کد دستوری #۷۷۷۷* شناسه بین‌المللی (IMEI) گوشی را استعلام می‌کردند و اگر پاسخ آن مثبت بود با اطمینان از قاچاق نبودن گوشی، آن را خریداری می‌کردند.

 

در حال حاضر نیز کاربران در هنگام خرید گوشی باید حتماً دقت کنند که علاوه بر استعلام IMEI، بر روی جعبه یا کارت گارانتی کد فعال‌سازی گوشی درج شده باشد و درصورت نبودن کد فعال‌سازی از خرید گوشی خودداری کنند.

 

***فعال‌سازی گوشی در سامانه *۷۷۷۷#

 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: فرایند دیگری که خریداران باید انجام دهند فعال‌سازی گوشی است که برای انجام آن باید در سامانه *۷۷۷۷# گزینه دوم با عنوان “فعال‌سازی” را انتخاب کرده و به ترتیب شناسه IMEI گوشی و شماره سیم‌کارتی که از آن بر روی این گوشی استفاده خواهد شد و کد فعال‌سازی را وارد کنند. پس از آن کاربر پیغامی را با این مضمون که در حال فعال‌سازی چه نوع گوشی با چه مشخصاتی است دریافت می‌کند که درصورت تایید کاربر گوشی در شبکه برای وی فعال می‌شود.

 

فلاح افزود: یکی دیگر از فرایندهای ضروری که کاربران باید از آن اطلاع داشته باشند “انتقال مالکیت” است که این فرایند برای واگذاری گوشی‌های دست دوم پیش‌بینی شده و فروشنده باید IMEI گوشی را به همراه شماره تلفن خریدار در سامانه #۷۷۷۷* وارد کنند تا کد فعال‌سازی برای خریدار صادر شود.

 

وی با اشاره به اینکه تمامی فروشندگان گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیم‌کارت موظف هستند فرایندهای ثبت و فعال‌سازی را در قالب بروشور و تراکت در فروشگاه‌های خود اطلاع‌رسانی کنند تاکید کرد: گوشی‌ها و تجهیزاتی که پیش از این در شبکه فعال بوده‌اند مشمول این طرح نمی‌شوند و طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم‌کارت صرفاً برای نشان گوشی‌ها و تجهیزات دارای سیم‌کارتی است که پس از اعلام طرح از سوی کاربران خریداری می‌شوند. البته اگر گوشی فعالی به شخص دیگری واگذار شود باید فرایند تغییر مالکیت و فعال‌سازی آن طبق فرایندی که اعلام شد صورت پذیرد.

 

***سایر نشان‌های باقیمانده به تدریج مشمول طرح می‌شوند

 

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی درباره زمانبندی اجرای این طرح برای سایر نشان‌های گوشی تلفن همراه گفت: سایر نشان‌های باقیمانده به تدریج مشمول طرح شده و پیش از اجرای آن اطلاع‌رسانی لازم درباره زمان آن انجام می‌شود.

 

اعلام این خبر در حالی است که بسیاری از فعالان بازار گوشی‌های تلفن همراه منتظر اعلام برند سامسونگ برای فاز جدید رجیستری به عنوان اصلی‌ترین و پراستفاده‌ترین گوشی حال حاضر در کشور بودند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در فاز قبلی اجرای رجیستری در ۲۸ بهمن ماه امسال برای برند ال‌جی آغاز شد؛ همچنین با آغاز اولین فاز اجرایی رجیستری، در مرحله اول ابتدا گوشی‌های شرکت اپل و در مرحله بعدی گوشی‌های گوگل، بلک‌بری و موتورولا به عنوان برندهای مشمول طرح معرفی شدند و سپس کمیته رجیستری ۱۴ بهمن ماه، «ال‌جی» را به عنوان برند بعدی اعلام کرد که طبق اظهار نظر مسئولان، از ۲۸ بهمن ماه مشمول اعمال سیاست‌های رجیستری می‌شود و در نهایت نیز عنوان شد تا پایان سال هیچ برند و مدلی از طرح خارج نخواهد بود!

 

بنابراین کسانی که قصد خرید این مدل گوشی‌ها را از تاریخ ۱۴ اسفند دارند، باید حتما مراحل ثبت و فعال‌سازی آن را انجام دهند تا بتوانند از خدمات شبکه تلفن همراه برای این گوشی استفاده کنند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع