کد خبر:69925
پ
شریعتمداری
وزیر صنعت، معدن و تجارت :

نوسازی صنعتی ، اولویت وزارت صنعت در سال ۹۷

نوسازی صنعتی در سال ۹۷ در اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت است و یکی از مهمترین کارهای سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی توجه به نوسازی صنعتی در کشور است.

نوسازی صنعتی در سال ۹۷ در اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت است و یکی از مهمترین کارهای سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی توجه به نوسازی صنعتی در کشور است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع ایران، محمد شریعتمداری در همایش تقدیر از صادرکنندگان برتر صنایع کوچک گفت:

 

نوسازی صنعتی ، اولویت وزارت صنعت در سال ۹۷

محمد شریعتمداری گفت: نوسازی صنعتی در سال ۹۷ در اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت است، یکی از مهمترین کارهای سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی توجه به نوسازی صنعتی در کشور است.

در همین راستا ۹ هزار میلیارد تومان از منابع فروش اموال و دارایی های ایدرو و ایمیدرو به این سازمانهای توسعه ای داده می شود.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: از ۸۵ هزار واحد صنعتی کشور بخش اعظمی صنایع کوچک و متوسط هستند و بیش از نیمی از آنها در شهرکهای صنعتی استقرار دارند.

 

وی گفت: امکان توجه بیشتر به واحدهای کوچک و متوسط به خاطر استقرار آنها در شهرکها و نواحی صنعتی به خوبی فراهم است، این مهم باید مورد توجه و اهتمام قرار بگیرد.

 

شریعتمداری اشاره کرد: موضوع صنایع کوچک بعد از ادغام سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی به محاق رفته است، بیشتر وقت و توان صرف موضوع شهرکها می شود.

 

توجه ویژه به SME ها در دولت دوازدهم

وی افزود: در دولت دوازدهم تلاش می کنیم به SME ها توجه ویژه داشته باشیم، برای توسعه متوازن مدیون واحدهای صنعتی کوچک هستم، این واحدها در نقاط مختلف کشور و حوزه های پیرامون پراکندگی وسیعی دارند و برای توسعه متوازن پر اهمیت هستند.

 

شریعتمداری گفت: واحدهای کوچک و متوسط(sme)ها با سرمایه گذاری کمتر نسبت به واحدهای بزرگتر تلاش برای اشتغالزایی بیشتر می کنند، در بسیاری از کشورهای دنیا بار سنگین توسعه بر دوش واحدهای کوچک اقتصادی است.

 

محمد شریعتمداری اقزود: با ورود استارت آپها صنایع کوچک جایگاه ویژه ای پیدا کردند، کمترین معوقات بانکی مربوط به صنایع کوچک است، مخاطرات بانکها برای پرداخت به SME ها کمتر است.

 

احیا جایزه صادراتی از گردونه عملکرد اقتصادی

وی گفت: تلاش می شود به موضوع صادرات گرا بودن واحدهای کوچک و متوسط در دولت دوازدهم توجه جدی تر شود، جایزه صادراتی که از گردونه عملکرد اقتصادی خارج شده بود در سال ۹۷ احیا خواهد شد، ۱۵۰۰ میلیارد تومان منابع برای جوایز صادراتی به تصویب مجلس رسیده است.

 

وی عنوان کرد: ایجاد مشوقهای ویژه برای ایجاد تنوع در محصولات صادراتی از اهداف ما است، در سالهای گذشته به واحدهایی که برای اولین بار کالا صادر می کردند مشوقهایی می دادیم.

 

شریعتمداری گفت: علاوه بر تنوع تولید، تنوع جغرافیای صادراتی نیز باید مورد اهمیت واقع شود، در سالهای قبل این مهم در کشورهای آفریقایی انجام می شد که باید دوباره از سر گرفته شود.

 

وی افزود: ۷۰ هزار میلیارد تومان منابع حاصل از فروش اموال و دارایی های ایدرو وایمیدرو در دوره های پیشین بود که سال آینده ۹ هزار میلیارد تومان از این منابع به این سازمانهای توسعه ای برای مشارکت با واحدهای دیگر داده می شود، اولویت این منابع واحدهای تولیدی صادرات گرای دانش بنیان است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان تصریح کرد: از کمک های فنی و اعتباری برای کاهش نرخ سود تسهیلات اعطایی به واحدهایی که می خواهند نوسازی کنند استفاده می شود، امیدوارم سال آینده، سال رونق تولید برای همه واحدهای صنعتی و تولیدی باشد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و اخبار صنایع