اخبار برگزیده

کد خبر:69848
پ
n00042853-t
مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت ملی صنایع مس ایران:

شرکت مس، برترین شرکت صادرات‌گرا

عنوان «برترین شرکت صادرات‌گرا» و رتبه دهم شرکت‌های برتر در ایجاد ارزش افزوده، در بیستمین دوره همایش معرفی شرکت‌های برتر ایران، به شرکت ملی صنایع مس ایران، اختصاص یافت.

 عنوان « برترین شرکت صادرات‌گرا » و رتبه دهم شرکت‌های برتر در ایجاد ارزش افزوده، در بیستمین دوره همایش معرفی شرکت‌های برتر ایران، به شرکت ملی صنایع مس ایران، اختصاص یافت.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع ایران، مهندس «سعد عبدی»، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت ملی صنایع مس ایران با اعلام این خبر گفت: «در همایش شرکت‌های برتر ایران که هر سال از سوی سازمان مدیریت صنعتی ایران برگزار می‌شود، با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، از مهندس احمد مرادعلیزاده، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تقدیر شد.»

 

***عنوان برترین شرکت صادرات‌گرا ، نتیجۀ عملکرد شرکت مس در سال ۱۳۹۵ است

 

ادامه داد: «عنوان برترین شرکت صادرات‌گرا و رتبۀ دهم شرکت‌های برتر در ایجاد ارزش افزوده نتیجۀ عملکرد شرکت مس در سال ۱۳۹۵ است. در سال ۱۳۹۵ که اولین سال پس از اجرای برجام بود، شرکت مس رکوردهای خیره‌کننده‌ای را در زمینه فروش، صادرات و کاهش هزینه‌های تولید از خود به جای گذاشت.»

 

عبدی سپس به ارائه آماری از فروش و صادرات شرکت ملی صنایع مس در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ پرداخت و گفت: «ما در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۱۷۱ میلیون دلار یا ۴۲۲۰ میلیارد تومان صادرات داشتیم که این میزان در سال قبل از آن یعنی سال ۱۳۹۴ فقط ۳۶۹ میلیون دلار یا ۱۲۹۴ میلیارد تومان بود. در سال ۹۵ همچنین ۲۸۰۰ میلیارد تومان فروش داخلی داشته‌ایم که این میزان برای سال قبل از آن ۲۳۶۰ میلیارد تومان بوده است. جمع کل فروش داخلی و خارجی شرکت مس در سال ۱۳۹۵ بیش ۷۰۵۸میلیارد تومان بوده است.»

به گفتۀ مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس برنامه فروش شرکت مس برای سال ۱۳۹۶، بیش از ۸۲۰۰ میلیارد تومان است که تا پایان دروز ۲۵ بهمن ماه نزدیک به ۷۱۴۰ میلیارد تومان آن (۸۷درصد) محقق شده.

 

***شاخصهای کسب برترین شرکت صادرات‌گرا

 

او اضافه کرد: «به‌جز عملکرد مثبت شرکت مس در حوزۀ فروش و صادرات، شاخص‌های دیگری نیز در کسب این افتخار از سوی شرکت مس اثرگذار بودند. برای مثال سود خالص شرکت مس در سال ۹۵ بیش از ۱۷۰۰ میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال ۱۳۹۴، رشدی ۵ برابری داشته است. همچنین هم‌اکنون ارزش بازار سهام شرکت مس ۱۶۶۰۰ میلیارد تومان است. در سال ۹۵ این رقم ۱۰۰۰۰ میلیارد تومان بود که نسبت به سال قبل‌تر افزایشی بوده است. در سال ۱۳۹۴ ارزش بازار سهام شرکت مس تقریبا ۷۵۰۰ میلیارد تومان بود.»

 

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس در ادامه به کسب رتبۀ دهم شرکت‌های برتر در ایجاد ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: «یکی دیگر از موفقیت‌های شرکت ملی صنایع مس ایران در سال ۹۵ افزایش ارزش افزوده این شرکت بوده است. این مهم از طریق افزایش درآمد در کنار کاهش قیمت تمام‌شده محصول به دست آمد؛ به‌طوری‌که ما توانستیم در سال ۹۵ قیمت تمام‌شدۀ مس محتوی معدنی خود را از ۳۵۲۰ دلار در هر تن در اوایل سال ۱۳۹۲ به ۲۴۴۰ دلار در هر تن برسانیم. امیدواریم این موفقیت‌ها در سال‌های آینده نیز ادامه پیدا کند و شرکت مس بتواند رتبه‌های بهتری در این زمینه کسب کند.»

 

***شرکت مس، شرکتی زبان‌زد در حوزۀ اشتغال‌زایی

 

عبدی اضافه کرد: «شرکت مس، شرکتی زبان‌زد در حوزۀ اشتغال‌زایی با ۱۹هزار نیروی انسانی است. به‌علاوه در راستای اقتصاد مقاومتی این شرکت تلاش کرده است تا قطعات و تجهیزات مورد نیاز خود را از داخل و حتی‌الامکان از استان‌های محل استقرار کارخانجات یعنی کرمان و آذربایجان و استان‌های هم‌جوار آن تأمین کند. این شرکت در کنار رکوردهایی که در زمینۀ تولید مس داشته، توانسته مدیران شایسته‌ای را نیز برای صنعت کشور تربیت کند که امیدواریم در کنار نیروی جوان و تحصیل‌کرده مملکت بتوانند اثرات بلندمدتی در رشد و توسعۀ ایران داشته باشند.»

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سازمان مدیریت صنعتی از سال ۱۳۷۷ رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران را هر ساله انجام داده است. این رتبه‌بندی با الهام از رسالت این سازمان با فراهم کردن آمار و اطلاعات شفاف و مفید در مورد بنگاه‌های اقتصادی کشور، فضای روشن‌تری از کسب‌وکار اقتصادی کشور ارایه می‌دهد و به مدیران بنگاه‌های اقتصادی، سیاست‌گذاران و پژوهشگران، یاری می‎رساند تا شناخت و درک دقیق‌تری از مقیاس، ساختار مالی و اقتصادی صنایع و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ کشور بیابند. در این ارزیابی شرکت‌های برتر بر اساس ۳۳ شاخص همچون «بیشترین فروش»، «بیشترین سودآوری»، «بالاترین ارزش بازار»، «بالاترین ارزش افزوده»، «بیشترین دارایی»، «بالاترین اشتغال‌زایی»، «بهره‌وری کل عوامل» و … معرفی می‌شوند که هر ساله این ارزیابی بین ۵۰۰ شرکت برترانجام می‌گیرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع