کد خبر:69467
پ
۱۳۹۶۰۸۰۲۱۲۵۴۲۷۴۵۷۱۲۳۰۵۳۲۴
رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش:

بیشترین اشتغال بخش خصوصی در فرش دستباف

فرش دستباف با دو میلیون اشتغال مستقیم، بیشترین میزان اشتغال بخش خصوصی را به خود اختصاص داده است.

فرش دستباف با دو میلیون اشتغال مستقیم، بیشترین میزان اشتغال بخش خصوصی را به خود اختصاص داده است.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع ایران، اسماعیل چمنی در نشست خبری با بیان اینکه در دنیا ایران را با نام فرش دستباف می‌شناسند گفت: فرش دستباف در گذشته اقتصاد اول ایران بوده و بیشترین اشتغال در بخش خصوصی در کشور متعلق به فرش بوده و ۵ میلیون نفر از این حوزه به صورت مستقیم و غیر مستقیم ارتزاق می‌کنند.

 

***از سال‌های گذشته در حوزه تولید و صادرات فرش دستباف در دنیا حرف اول را می‌زنیم

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف افزود: با توجه به این شرایط از سال‌های گذشته در حوزه تولید و صادرات در دنیا حرف اول را می‌زنیم؛ پس اگر بخواهیم آمار واقعی بدهیم باید گفت میزان صادرات افزایش نیافته است؛ البته مشکل به تولید بر می‌گردد.

 

وی تصریح کرد: واقعیت‌های فرش‌دستباف هر چقدر تلخ باشد باید گفته شود؛ البته وضعیت تولید و اشتغال هم بدتر شده است. این در حالی است که صادرات از نظر ارزشی و وزنی کاهش یافته است.

 

به گفته چمنی، تولیدکننده باید تلاش کند اما با وجود قانون جدید بیمه قالیباف نیاز به تصحیح دارد؛ چرا که در سال‌های قبل ۵۰۰ هزار نفر بیمه شده داشتیم اما ظرفیت بیمه کردن دو میلیون نفر را داشتیم؛ ولی با طرح پایش بیمه‌شدگان، تعداد دارندگان بیمه تعدیل شده است.

 

***توسعه دیپلماسی فرش از طریق رایزنان

 

وی با بیان اینکه میزان تولید فرش‌دستباف کم شده و مراجعه خریداران خارجی فرش کاهش یافته است گفت: باید دیپلماسی فرش را از طریق رایزنان توسعه داد.

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش‌دستباف افزود: در یکی از بهترین مکان‌های تهران که محل عبور و مرور گردشگران است، فرش‌های دستباف نفیس ایرانی را نمایش خواهیم داد. این در حالی است که فضا برای ورود گردشگران بیشتری به تبریز در سال ۲۰۱۸ فراهم خواهد شد.

 

وی افزود: با سفرای خارجی هماهنگ شده تا تصویر نفر اول هر یک از کشورهای خارجی را با فرش دستباف ببافیم. امیدواریم این کار، سفیری برای فرش دستباف ایرانی باشد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش‌دستباف، در پایان از برنامه‌ریزی برای بازدید سفرای کشورهای خارجی از کارگاههای تولید فرش دستباف خبر داد و گفت: در رویداد تبریز ۲۰۱۸، تلاش داریم فرش دستباف را معرفی کنیم تا زمینه برای صادرات این هنر- صنعت اصیل ایرانی مهیا شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع