کد خبر:69176
پ
۰۵qpt960.5

فرمانده عملیات ترور عماد مغنیه کیست؟

یوسی کوهن، افسر ارشد و معاون رئیس موساد و فرمانده ترور عماد مغنیه، کسی است که در تمام بخش‌های عملیات ویژه موساد فعالیت داشته و سال‌ها فرماندهی جوخه‌های ترور موساد را بر عهده داشته است.

یوسی کوهن، افسر ارشد و معاون رئیس موساد و فرمانده ترور عماد مغنیه ، کسی است که در تمام بخش‌های عملیات ویژه موساد فعالیت داشته و سال‌ها فرماندهی جوخه‌های ترور موساد را بر عهده داشته است.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع،

 

 

عماد مغنیه

 

به گزارش سروش، چندی پیش، ژنرال یاکوو عمیدرور، رئیس شورای امنیت ملی رژیم صهیونیستی، پست خود را به چهره جدید واگذار نموده است؛ تامیر پاردو.

 

برخی رسانه‌های صهیونیستی چون‌هاآرتز، اسرائیل امروز، اسرائیل تایمز و … گوشه ای از سوابق وی را علنی نمودند. اما آنچه از همه مهم تر بود اینکه بیشترین تأکید رسانه‌های این رژیم بر سوابق عملیاتی وی بود. یوسی کوهن ۵۲ ساله سابقه ای ۳۰ ساله در موساد دارد که نزدیک به ۲۰ سال آن فعالیت در حوزه عملیات‌های اطلاعاتی و عملیات‌های ویژه ( ترور و خرابکاری) در موساد بوده است.

 

عماد مغنیه

 

 

ترور فتحی شقاقی ، عماد مغنیه و دانشمندان هسته‌ای ایران

کوهن نزدیک به ۲۰ سال در تمام بخش‌ها و واحدهای دپارتمان عملیات ویژه موساد،عملیات‌های پنهان و ترورهای موساد فعالیت داشته است که در نهایت در اوائل قرن بیستم و در دوران ریاست مئیر داگان ریاست این دپارتمان را برعهده گرفت. وی پیش از ریاست بر این دپارتمان فرماندهی واحد کیدون (جوخه‌های ترور موساد) را بر عهده داشته است.

ترور حاج عماد مغنیه ؛ مهم ترین عملیات‌ کوهن

از مهم ترین عملیات‌ وی در دوران فرماندهی کیدون می توان به ترور شهید فتحی شقاقی در ۲۶ اکتبر ۱۹۹۵ در جزیره مالت و همچنین ترور ناموفق خالد مشعل ۱۹۹۷ در عمان پایتخت اردن اشاره کرد. اما مهم ترین عملیات‌های ترور وی در دوران ریاست بر دپارتمان عملیات موساد را می توان ترور حاج عماد مغنیه، فرمانده مقاومت اسلامی حزب الله لبنان در ۱۲ فوریه ۲۰۰۸، ۱۸ بهمن ۱۳۸۷ دانست.

از دیگر ترورهای کوهن در دوران ریاست بر این دپارتمان که بسیار هم از نظر سرویس موساد مهم و جدی ارزیابی می‌شد، ترور دانشمندان هسته ای ایران است. ترور شهدای هسته ای چون؛ شهید مسعود علی‌محمدی ۲۲ دی ۱۳۸۸، شهید مجید شهریاری ۸ آذر ۱۳۸۹، شهید داریوش رضایی‌نژاد در ‏۱ مرداد ۱۳۹۰و شهید مصطفی احمدی روشن۲۱ دی ۱۳۹۰، همه به دستور مستقیم یوسی کوهن صورت گرفته است.

 

 

عماد مغنیه

 

 

نابغه ترور و مغز متفکر طراحی عملیات‌ تروریستی

کارکنان موساد یوسی کوهن را به عنوان نابغه ترور و مغز متفکر طراحی عملیات‌های تروریستی می شناسند. چهره‌ای امنیتی و عملیاتی با سابقه ای خونین از کشتار و ترور که به پاس ترورهای موفقش «نشان درجه یک دفاع» رژیم صهیونیستی را دریافت کرده است.

کوهن امروز با چنین سوابق تروریستی بر مسند مشاور امنیت ملی نتانیاهو و ریاست شورای امنیت ملی کابینه او تکیه زده است. راز ارتقاء کوهن به چنین جایگاهی در چیست؟ آیا قرار است تا کوهن در پست جدیدش پروژه‌های زنجیره ای از عملیات‌های تروریستی را بر علیه محور مقاومت منطقه با همکاری بندر بن سلطان سعودی طراحی و مدیریت کند؟ تحولات آتی منطقه این مسئله را روشن خواهد کرد.

 

 

عماد مغنیه

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش