اخبار برگزیده

کد خبر:69138
پ

ساخت تجهیزات آزمایشگاهی الکترواپتیک در کشور

شرکت ایرانی مه فناور ظریف دیدگانی، با کمک تسهیلات صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا)، اقدام به ساخت انواع تجهیزات آزمایشگاهی الکترواپتیک کرد.

شرکت ایرانی مه فناور ظریف دیدگانی، با کمک تسهیلات صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا)، اقدام به ساخت انواع تجهیزات آزمایشگاهی الکترواپتیک کرد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع ایران، فاطمه سلیمی مدیرعامل شرکت مه فناور ظریف دیدگانی در رابطه با طرح ساخت تجهیزات آزمایشگاهی الکترواپتیک با بیان اینکه این شرکت جزو معدود سازندگان این نوع دستگاه‌ها است، گفت:

ساخت اقسام قطعات اپتومکانیک مورد نیاز در آزمایشگاه‌های اپتیک، لیزر و فوتونیک نظیر اقسام نگهدارنده‌ها، میزها و بوردهای اپتیکی، ساخت اقسام جابجاگرهای دستی و موتوردار و نرم‌افزارهای مرتبط، طراحی و ساخت دستگاه‌های اندازه‌گیری نظیر انحراف‌سنج ماره، شبیه‌ساز خورشید، تداخل‌سنج مایکلسون، تداخل‌سنج ماخ- زندر از پیشینه کارهایی است که در این شرکت انجام شده است.

 

***تجهیزات ساخته شده شرکت مه فناور ظریف دیدگانی

 

سلیمی در رابطه تجهیزات ساخته شده در این شرکت گفت: لیزر دیودی سری LDSL در ۷ طول‌موج موجود است که خروجی این لیزرها می‌تواند طبق انتخاب به‌صورت پالسی و یا پیوسته انتخاب شود.

وی در رابطه با عملکرد لیزرها دیودی گفت: لیزر دیودی سری LDSL یک انتخاب اقتصادی بوده که شامل لیزر دیودی و منبع تغذیه آن است که دارای امکاناتی مانند تنظیم توان نور خروجی و تابش پیوسته یا پالسی هستند.

سلیمی تصریح کرد: صفحات گردان موتوردار نیز از دیگر محصولات این شرکت است که می‌تواند زاویه‌های دلخواه قابل‌تنظیم را در دو جهت ساعت‌گرد و پادساعت‌گرد و با دقت ۰۱/۰ درجه، جاروب کند. ضمن اینکه با توجه به کاربرد موردنظر، می‌توان یک جابجاگر یک‌بعدی، دوبعدی یا… را نصب‌شده بر این سیستم انتخاب کرد.

وی با اشاره به اینکه این دستگاه هم به‌صورت دستی و هم به‌وسیله رایانه قابلیت جابجایی دارد، گفت: نرم‌افزار این دستگاه با سی شارپ(#C) نوشته‌شده که در راستای پیشبرد پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها و مراکز علمی و اتصال آن‌ها به بازار صنعت طراحی و ساخته شده‌اند.

سلیمی در ادامه افزود: اندازه‌ شناسی، بازرسی ویفر نیمه‌هادی، میکرو رباتیک، تست سنسورها، تنظیم موقعیت زاویه‌ای قطعات اپتیکی مانند قطبشگرها، تیغه‌های موج و… از کاربردهای این صفحات گردان است.

وی در رابطه با یکی دیگر از تجهیزات آزمایشگاهی الکترواپتیکی که توسط این شرکت ساخته شده است، گفت: انحراف‌سنج ماره، یکی دیگر از روش‌های اپتیکی اندازه‌گیری و تکنیک تحلیل جبهه موج است. انحراف‌سنجی ماره یک تکنیک تداخل‌سنجی است که در آن جسم مورد آزمایش در امتداد یک پرتو موازی نور و در بین دو توری عبوری که با فاصله از یکدیگر قرار گرفته‌اند، قرار می‌گیرد. الگوی حاصل‌شده، تصویری از انحرافات پرتو وابسته به خواص اپتیکی جسم است.

 

***رسیدن به اهداف شرکت از طریق تسهیلات صندوق صحا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل شرکت مه فناور ظرف دیدگانی در پایان گفت: خوشبختانه از طریق تسهیلات صندوق صحا توانستیم کاملاً به هدفمان که ساخت کارگاه در داخل مجموعه و خریداری تجهیزات بود برسیم. زیرا سابقاً تمام کارهای شرکت برون‌سپاری می‌شد و چون نظارت مستقیم نداشتیم با مشکلات زیادی مواجه بودیم که با ساخت کارگاه در داخل مجموعه توانستیم مشکلاتمان را کاهش دهیم. ضمن‌اینکه صحا در زمینه ارائه ضمانت‌نامه بانکی بسیار موفق عمل می‌کند و مشکلات شرکت‌ها را کاهش داده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
شاتا