اخبار برگزیده

کد خبر:69073
پ
sanaye shimyaei

جایگاه و چشم‌انداز صنعت شیمیایی در ایران

صنعت شیمیایی، صنعتی راهبردی و با ارزش افزوده بالاست که بخش مهمی از واردات و صادرات غیر‌نفتی را به خود اختصاص می‌دهد.

صنعت شیمیایی، صنعتی راهبردی و با ارزش افزوده بالاست که بخش مهمی از واردات و صادرات غیر‌نفتی را به خود اختصاص می‌دهد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع ایران، بر اساس آماری که گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده، ۶۸ درصد حجم واردات کالا و مواد اولیه به کشور و از سویی دیگر، یکی از مهمترین صادرات ایران را انواع فراورده‌های شیمیایی و پتروشیمی تشکیل می‌دهند.

مسعود مستوفی کارشناس صنعت شیمیایی معتقد است: بر اساس آمار سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، یکی از مهمترین زمینه‌های سرمایه‌گذاری خارجی و به تبع آن، سرمایه‌گذاری داخلی ایران، صنایع شیمیایی است.

وی می‌گوید: از مجموع ۲۲۰ فرصت سرمایه‌گذاری خارجی بزرگ در ایران، ۲۹ فرصت در صنایع شیمیایی است و در نتیجه، این صنعت مهم، به سومین صنعت سرمایه‌پذیر در ایران بدل شده است.

مهیار کارگر مدیرعامل یک شرکت تولید کننده مواد شیمیایی نیز با بیان اینکه شرکتش در زمینه تولید، با واردات مواد اولیه و خام از کشورهایی نظیر چین و هند، محصولات مورد نیاز برخی پتروشیمی‌ها را تولید می‌کند و در بخش تامین هم، مواد مورد نیاز صنایع پایین دستی را فراهم می‌کنیم می‌گوید:

صنعت شیمیایی ، صنعتی مهم و کلیدی است و در صورت حمایت دولت در بخش تولید و انتقال فناوری و همچنین تسهیل مقررات صادراتی، می‌توانیم با همکاری با شرکتهای خارجی صاحب فناوری، سهم بزرگتری از بازار جهانی صنایع شیمیایی را از آن خود کنیم.

یکتا یکی دیگر از فعالان صنعت شیمیایی که در زمینه صادرات و واردات و بازرگانی مواد شیمیایی فعالیت می‌کند با اشاره به اینکه همچنان مشکلاتی در زمینه نقل و انتقال پول وجود دارد می‌گوید پس از امضای توافقنامه برجام، هم اکنون امکان خرید مواد اولیه و واردات آن به کشور ساده‌تر شده است.

وی می‌گوید: پیش از برجام واردات برخی از این محصولات مشمول تحریمهای بین‌المللی بود اما با امضای برجام، فضا قدری بهتر شده و با این وجود، هنوز مشکلاتی در صادرات و بخصوص واردات برخی از این کالاها وجود دارد.

یکتا گستره‌ای از چین و هند تا بازارهای کشورهای منطقه قفقاز و آسیای میانه و کشورهای جنوب خلیج فارس را بازارهای هدف صادراتی محصولات ایران می‌داند و می‌گوید: در صورت حمایت از تولید ملی، می‌توانیم به بازارهای اروپایی هم محصول صادر کنیم.

 

***نیاز به حمایت بانکی جهت راهیابی به بازارهای جهانی

 

غلام‌نژاد یکی دیگر از تولید‌کنندگان مواد شیمیایی هم می‌گوید: با وجود همه امکانات و توانمندیهای داخلی، مشکل اصلی ما تامین نقدینگی در گردش است و مثل همه صنایع، نیاز مبرمی به حمایت نظام بانکی برای گسترش فعالیت‌ها و تولید با ظرفیت بالا و در نتیجه، راهیابی به بازارهای جهانی داریم.

هم اکنون صدها شرکت ایرانی، کالاهای صنایع شیمیایی با فناوری قابل قبول و کیفیتی در خور صادرات و قابل رقابت با بسیاری از نمونه‌های خارجی تولید می‌کنند، با این وجود آنها معتقدند: فاصله‌ای چند ساله با فناوری جهانی پیدا کرده‌اند چراکه فناوری‌های جدید، هزینه تولید را کاهش و بهره‌وری را افزایش می‌دهد.

آزادی نایب رئیس اتحادیه صنف تهیه‌کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی می‌گوید: محصولات شیمیایی و از جمله فراورده‌های پتروشیمیایی ایران در جهان خواهان بسیاری دارد چراکه سطح کیفی تولیدات ما بخصوص در محصولات پتروشیمی بسیار بالاست.

وی می‌افزاید: ما باید برای ارتقای مستمر کیفیت محصولاتمان، با سازندگان و شبکه‌های تولیدی و علمی در جهان ارتباط بیشتری داشته باشیم.

وی معتقد است: هم اکنون ما قادر هستیم بخشی از مواد اولیه را از خارج خریداری و با فراوری، ایجاد ارزش افزوده کرده و علاوه بر تامین نیاز داخل، به خارج هم صادر کنیم.

 

***رشد کیفی محصولات شیمیایی

 

سید مهدی طاهری رئیس اتحادیه صنف تهیه‌کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی هم معتقد است: رشد کیفی محصولات شیمیایی یکی از موضوعات مورد توجه اعضای صنف بوده و هست و به دنبال آن هستیم که میزان تولید محصولات شیمیایی را افزایش دهیم.

وی با اشاره به حجم بالای واردات مواد شیمیایی به کشور گفت: اینکه برخی محصولات شیمیایی را وارد می‌کنیم به این دلیل است که اساسا یا امکان تولید آن در کشور وجود ندارد و یا فناوری و یا توجیه اقتصادی ندارد و به همین دلیل، برخی محصولات از کشورهای دیگر وارد می‌شود اما این به معنای وابسته بودن صنایع شیمیایی ما به خارج نیست چراکه ما این محصولات را فراوری کرده و بخشی از آن را صادرات مجدد می‌کنیم و بخشی دیگر هم در صنایع تبدیلی ما و سایر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

***گستره‌ای صنعت شیمیایی

 

صنعت شیمیایی، گستره‌ای بزرگ از صنایع گوناگون دیگر را در بر می‌گیرد: از صنایع معدنی و سرامیک و پتروشیمی گرفته تا صنایع نظامی و کشاورزی و حتی تولید گازهای صنعتی. به لطف حضور نیروهای توانمند و کارامد و البته خلاق، ایرانی‌ها حالا، در طیف وسیعی از این صنعت فعالیت دارند.

به طور مثال خلیل بابایی یکی از فعالان صنایع شیمیایی می‌گوید: در شرکت ما به عنوان یکی از شرکتهای با قدمت ۴۰ ساله و شناخته شده در این صنعت، بیش از ۱۷۰ نوع محصول و فراورده شیمیایی تولید و به بازار عرضه می‌شود و به تازگی برخی محصولات ما با کسب مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توانسته‌اند به صنایع داروسازی داخلی و خارجی راه یابند که این نکته‌ای بسیار مهم و کلیدی است چراکه پیش از این هیچ شرکت ایرانی نتوانسته به این امر یعنی استفاده از تولیدات شیمیایی داخلی در صنایع دارویی دست یابد.

بابایی می افزاید: پیش از امسال برخی محصولات ما در گرید پزشکی و دارویی از طریق پیله‌وری به کشورهای همسایه صادر می‌شد اما از ابتدای امسال موفق شدیم صادرات رسمی محصولات خود را به کشورهای همسایه و قفقاز و حاشیه خلیج فارس آغاز کنیم و در فازهای بعدی به دنبال دستیابی به بازارهای اروپایی و جهانی هستیم.

 

***جعل برخی محصولات و برندهای شیمیایی ایران

 

طاهری رئیس اتحادیه تولید‌کنندگان مواد شیمیایی هم می‌افزاید: سطح کیفی برخی محصولات و برندهای ایرانی به حدی بالاست که برخی جاعلان متاسفانه با ساخت لیبل و برچسب، محصولات بی‌کیفیت خود را با برچسب برندهای مطرح ایرانی می‌فروشند و در این زمینه هم باید با رایزنی با مسئولان مربوطه، جلوی ادامه کار متخلفان گرفته شود و به همین دلیل، بدنبال تشکیل جلساتی با مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت هستیم.

به گزارش خبرگزاری صنایع، این روزها در نمایشگاهی که در مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب تهران برپا شده، بیش از ۷۰ شرکت ایرانی به معرفی توانمندیهای خود پرداخته‌اند که علاقه‌مندان و کارشناسان و صاحبان صنایع می‌توانند تا ۲۷ بهمن از این محل بازدید کنند تا بیش از پیش با توانمندیهای شرکتهای داخلی آشنا شوند چراکه صنعت شیمی و صنایع وابسته آن، صنعتی بزرگ و راهبردی هستند که در آینده نقش بیشتری در تولید ناخالص ملی ایران ایفا خواهند کرد.

گرچه رشد متوسط صنایع جهان از یک دهه قبل تاکنون یعنی از سال ۲۰۰۷ میلادی، بطور متوسط ۳٫۵ درصد ارزیابی شده اما صنعت شیمیایی و پتروشیمی در همین یک دهه یاد شده، رشدی ۸ درصدی داشته‌اند. رشدی که نشان‌دهنده اهمیت این صنعت در جهان و لزوم توجه بیشتر کشور ما اعم از مسئولان و برنامه‌ریزان و تصمیم‌سازان و فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران، به این صنعت مادر و کلیدی هست.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صدا و سیما