اخبار برگزیده

کد خبر:69134
پ

افزایش صادرات گاز مایع ایران در سال ۲۰۱۸

صادرات گاز مایع ایران به بالاترین رقم از زمان لغو تحریم‌ها، یعنی ۵۲۰ هزار تن رسید که این مقدار ۱۴۶ هزار تن بیشتر از آمارهای اولیه منتشر شده در اواسط ماه ژانویه است.

صادرات گاز مایع ایران به بالاترین رقم از زمان لغو تحریم‌ها، یعنی ۵۲۰ هزار تن رسید که این مقدار ۱۴۶ هزار تن بیشتر از آمارهای اولیه منتشر شده در اواسط ماه ژانویه است.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع ایران، پایگاه خبری سنگاپوری «پلاتس» در گزارشی نوشت: این رقم ۳۹٫۴ درصد نسبت به ۳۷۳ هزار تن «ال پی جی» که ایران در دسامبر ۲۰۱۷ (آخرین ماه میلادی) صادر کرده بود، رشد نشان می‌دهد.

 

این گزارش می افزاید؛ در سال ۲۰۱۷، صادرات گاز مایع ایران در مجموع، به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسید و بالاترین رقم ماهیانه در همین سال به ماه اوت، با ۴۲۳ هزار تن مربوط می‌شد. از این رو برجام نقطه عطفی در تاریخ نفتی ایران به شمار می‌رود.

 

اما با توجه به کارشکنی‌های آمریکا، شرکت فرانسوی توتال در هفته‌ای که گذشت، به ترامپ هشدار داد که باید به برجام پایبند بماند.

 

«پاتریک پویان» مدیرعامل توتال در مراسمی که ماه ژانویه در داووس برگزار شد و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز حضور داشت، از وی خواست که به توافق هسته‌ای با ایران که مقصد سرمایه‌گذاری‌های نفت و گاز فرانسه است، پایبند باقی بماند.

 

وی یادآور شد که سرمایه‌گذاری‌های خارجی در حوزه نفت و گاز به اصلاح ایران کمک می‌کند و چنانچه چارچوب و قواعد کار تغییر کند، ما نیز باید در ارزیابی‌های خود تجدید نظر کنیم.

 

انتظار می‌رود که روند صعودی قیمت‌های نفت ولو با نوسانات همچنان تا پایان سال جاری میلادی ادامه داشته باشد.

 

***بازار نفت

 

قیمت نفت به دنبال کاهش ۱۱ درصدی اخیر نسبت به بالاترین میزان خود در اواخر ماه ژانویه، در هفته‌ای که گذشت اندکی افزایش یافت.

 

رشد قیمت در حالی رخ داد که اوپک در گزارش ماهانه برآورد خود از افزایش تقاضای جهانی نفت را بالا برد.

 

با اینکه براساس پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی، احتمال پیشی گرفتن عرضه از تقاضای نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی وجود دارد اما این سازمان برآورد خود از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی به یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داد.

 

این در حالی است که در پیشی‌بینی های قبلی، این میزان را یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده بود.

 

آژانس بین‎المللی انرژی انتظار دارد که تولید نفت آمریکا تا پایان سال جاری میلادی به ۱۱ میلیون بشکه در روز برسد و این کشور با پیشی گرفتن از عربستان و روسیه به ابرتولیدکننده نفت جهان تبدیل شود.

 

شرکت بریتیش پترولیوم سطح کنونی قیمت نفت را بسیار رضایت‌بخش خواند.

 

«باب دادلی» مدیرعامل شرکت انگلیسی «بی پی» با ابراز رضایت کامل از سطح کنونی قیمت، گفت: نفت۷۰ دلاری بسیار بالاست و دهه نفت ۵۰ و ۶۵ دلاری به پایان رسیده است.

 

اوپک انتظار دارد؛ عرضه و تقاضا برای نفت همگام با یکدیگر افزایش یابد و در گزارش اخیر ماهانه خود پیش‌بینی می‌کند که رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۸ میلادی به علت سلامت اقتصاد جهانی بیشتر از برآورد پیشین این سازمان باشد، به طوری که این میزان در سال جاری میلادی یک میلیون و ۵۹۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

 

این برآورد ۶۰ هزار بشکه در روز از اعلام پیشین اوپک بیشتر است.

 

بر اساس اعلام این سازمان، با وجود افزایش تقاضا، بازار جهانی نفت طبق برآوردهای پیشین، اواخر سال جاری میلادی به توازن خواهد رسید، زیرا افزایش قیمت نفت، تولیدکنندگان آمریکایی و دیگر کشورهای غیر اوپکی را ترغیب به تولید بیشتر می‌کند.

 

انتظار می‌رود که آمریکا و دیگر تولیدکنندگان غیراوپکی در سال ۲۰۱۸ میلادی یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز (۲۵۰ هزار بشکه در روز بیشتر از برآورد پیشین سازمان) به تولید خود بیفزایند.

 

شمار دکل‌های حفاری آمریکا، اکنون رکورد سه ساله را شکسته است، از سویی، این کشور برای نخستین بار در ماه دسامبر به امارات میعانات فروخت.

 

امارات به دلیل کیفیت بالای میعانات آمریکا در مقایسه با میعانات منطقه، اقدام به خرید از این کشور کرده است.

 

‎ارسال یک محموله نفتی از آمریکا به خاورمیانه که قطب اصلی تولید نفت جهان به شمار می‌رود، نشان می‌دهد که انقلاب نفت شیل و لغو ممنوعیت صادرات نفت آمریکا تا چه حد نقشه صدور نفت را در نقاط مختلف جهان متحول کرده است.

 

***اوپک

 

توافق میان اوپک و غیراوپکی‌ها ادامه می‌یابد، گرچه افزایش صادرات نفت آمریکا و تهدید ایالات متحده به روسیه و عربستان برای از چنگ درآوردن سهم آنها از بازار نفت این تصور را ایجاد کرده است که روسیه درصدد افزایش تولید نفت خود باشد، اما «محمد بارکیندو» دبیرکل اوپک در هفته اخیر اطمینان داد که روسیه در توافق کاهش تولید نفت باقی می‌ماند.

 

بارکیندو اعلام کرد: اگرچه قیمت جهانی نفت افزایش یافته است اما «الکساندر نواک»، وزیر انرژی روسیه و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور به وی اطمینان داده‌اند که از توافق اوپک خارج نمی‎شوند و این را با میزان پایبندی بالای این کشور به قرارداد ثابت کرده‌اند؛ بنابراین جای نگرانی وجود ندارد.

 

‎از سوی دیگر، زیرشاخه نفتی شرکت گازپروم روسیه اطمینان داد که همکاری این کشور با اوپک، برای کاهش تولید نفت می‌تواند تا نیمه نخست سال آینده میلادی ادامه یابد.

 

سرگی واکولنکو، رئیس بخش برنامه‌ریزی راهبردی ‘شرکت گازپروم نفت’ گفت که این شرکت برنام‌ریزی‌های خود را بر اساس این فرضیه انجام داده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین نیز اعلام کرد: روسیه به توافق کاهش تولید پایبند باقی خواهند ماند.

 

در مجموع توافق اوپک برای روسیه خوش یمن بوده است و روسیه به لطف این برنامه، ۴۳ میلیارد دلار کسب درآمد کرد. به گفته وزیر انرژی روسیه، سود حاصل از این توافق برای شرکت‌های داخلی درمجموع به ۱۲میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار رسیده، در حالی‌ که عایدی بودجه دولتی حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده است.

 

انتهای پیام///

منبع
اقتصاد آنلاین