کد خبر:68883
پ
۲۰۱۸۰۲۱۲۱۳۲۲۲۵۲۳۶

بهره برداری از اولین و بزرگترین کارگاه تقلیل آلودگی هوا در تهران

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از افتتاح اولین و بزرگ ترین کارگاه تقلیل آلودگی هوا در تهران خبر داد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از افتتاح اولین و بزرگترین کارگاه تقلیل آلودگی هوا در تهران خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع ایران، محسن پورسیدآقایی در مراسم امضای مبادله نامه ایران و ژاپن و موافقت نامه پروژه تامین تجهیزات اندازه گیری و تجزیه و تحلیل آلاینده‌های هوای تهران گفت: سازمان همکاری‌های ژاپن در دهه‌های گذشته در چندین پروژه مربوط به حل معضل محیط زیست در ایران فعالیت داشته است.

پیشینه فعالیت‌های جایکا در تهران به پروژه‌های مرتبط با آلودگی هوا به سال ۱۹۹۶ بازمی گردد.

 

تدوین اولین برنامه مقابله با آلودگی هوا در تهران

 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به تدوین اولین برنامه مقابله با آلودگی هوا در تهران افزود: براساس این برنامه اولین طرح کلان کاهش آلودگی هوای تهران تدوین شد که نتیجه این کار تاثیرگذاری برای حذف سرب از بنزین و افزایش سطح استاندارد مربوط به آلاینده‌ها در ناوگان سبک حمل و نقل شهری بود. 

 

وی با بیان اینکه براساس این طرح ناوگان به حداقل سطح یورو ۲ رسید، ادامه داد: در ادامه این طرح اگزوزها به کاتالیز مجهز شد که در نتیجه سطح سرب و مونوکسیدکربن در هوای تهران به سطح سالم رسید. 

پورسیدآقایی در خصوص اینکه باتوجه به تجارب موفق گذشته شهرداری تهران دو پروژه مهم میان جایکا و شرکت کنترل کیفیت هوای تهران برای تحقیق درباره جزئیات آلودگی هوای تهران آغاز شده است، تصریح کرد:

 

اولین پروژه در قالب پروژه همکاری‌های فنی ۴ ساله است

 

اولین پروژه در قالب پروژه همکاری‌های فنی ۴ ساله است که در سپتامبر سال ۲۰۱۷ آغاز شد که پروژه دوم نیز پروژه کمک‌های تحقیقاتی است که براساس آن شهرداری تهران می‌اتواند، ظرفیت‌های خود را در زمینه تقلیل، آزمایش، بررسی و همچنین شناسایی منابع آلایندگی هوا افزایش دهد.

معاون شهردار تهران با تاکید بر اینکه در پایان این پروژه اولین و بزرگترین آزمایشگاه موتور دیزل و تقلیل آلودگی هوا ایجاد خواهد شد، تصریح کرد: یکی از مهمترین وجوه همکاری جایکا این است که این دو پروژه به صورت موازی اجرا خواهد شد که مستلزم سطح بالای همکاری و تعامل میان طرف ایران و ژاپن است.

ما از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اختیارات کامل خود حمایت می کنیم تا هر گونه اقدام لازم را انجام دهند تا این پروژه موفق شود.

 

افتتاح اولین و بزرگترین کارگاه تقلیل آلودگی هوا در تهران 

 

وی با بیان اینکه این پروژه‌ها نیازمند سطح بالای همکاری میان ایران و ژاپن است، گفت: در پایان این پروژه اولین و بزرگترین کارگاه تقلیل آلودگی هوا در تهران افتتاح می شود. از کمک و همکاری سفارت ژاپن در ایران، دفتر جایکا در تهران و ژاپن و همچنین همه دست اندرکاران که طی دو سال گذشته برای اجرای این رویداد تلاش کرده اند، تشکر می کنم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در پایان خاطر نشان کرد: برای استمرار این کار بهترین‌ها را آرزو دارم و امیدوارم این پروژه شروع اقداماتی برای حل کامل آلودگی هوا باشد.

در ادامه این نشست «هیرویاسو کوبایاشی» سفیر ژاپن در ایران عنوان کرد: مایل هستم، خرسندی خود را از شرکت در مراسم امضای موافقت نامه کمک بلاعوض به پروژه تامین تجهیزات اندازه گیری و تقلیل آلودگی هوای تهران اعلام کنم. 

وی با بیان اینکه افتخار بزرگی است که این مبادله نامه را از سوی دولت ژاپن امضا می‌کنم، گفت: از زمان شروع دولت آقای روحانی در سال ۲۰۱۳ این دولت سیاست گذاری‌های زیست محیطی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است.

 

به همین ترتیب دولت ژاپن با درک اهمیت محیط زیست در ایران پروژه‌های گوناگونی را در زمینه مدیریت منابع آب، مقابله با گرم شدن کره زمین و مدیریت تالاب به اجرا درآورده است.

 

پروژه‌هایی که توسط دولت ژاپن حمایت مالی شده

 

کوبایاشی خاطرنشان کرد: یکی از پروژه‌هایی که توسط دولت ژاپن حمایت مالی شده است، برنامه احیای دریاچه ارومیه بوده که نمونه بارزی از همکاری میان دو کشور ایران و ژاپن است. 

 

سفیر ژاپن در ادامه اذعان کرد: با عنایت به موارد فوق دولت ژاپن متعاقب درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت مبلغ ۱۲٫۲۴۲ میلیارد ین ژاپن معادل ۱۱٫۳ میلیون دلار آمریکا را در ماه مارس سال ۲۰۱۷ به شهرداری تهران برای پروژه تامین تجهیزات اندازه گیری اهدا کند. این پروژه پنجمین پروژه کمک بلاعوض دولت ژاپن از زمان انعقاد برجام در ماه ژانویه ۲۰۱۶ تاکنون بوده است. 

وی گفت: این پروژه تجهیزات لازم را برای اندازه گیری دقیق گاز اگزوز و تجزیه و تقلیل شیمیایی ذرات دیزلی فراهم می کند.

به گزارش خبرگزاری صنایع، سفیر ژاپن در پایان تصریح کرد: صمیمانه امیدوارم که همزمان با اجرای پروژه همکاری « جایکا » تحت عنوان ظرفیت سازی برای کنترل آلودگی هوای تهران که در سال ۲۰۱۳ آغاز شده است، این همکاری به تحکیم اقداماتی برای کنترل آلودگی هوای تهران و همچنین حفاظت از محیط زیست در ایران کمک کند.

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و اخبار صنایع