اخبار برگزیده

کد خبر:68925
پ
n82825168-72166181

افتتاح نخستین مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا

نخستین مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا با حضور فرمانده نیروی دریایی سپاه و جمعی از مسئولان در بندرعباس افتتاح شد.

نخستین مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا با حضور فرمانده نیروی دریایی سپاه و جمعی از مسئولان در بندرعباس افتتاح شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع ایران، نخستین مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا، با حمایت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی و دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد، این مرکز در پردیس دانشگاه امیرکبیر بندرعباس به مساحت  ۸۰۰ مترمربع و با ظرفیت تعداد ۳۰ صنایع فناوری و صنایع دریایی قرار گرفته است.

 

در حال حاضر تعداد ۱۳ گروه در مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا مستقر بوده

 

مجتبی برجسته، معاون مرکز فناوری و نوآوری مهندسی دریا با اشاره به مشخصات این مرکز راه‌اندازی شده، گفت: در حال حاضر تعداد ۱۳ گروه در مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا مستقر بوده و در حوزه‌های مختلف ربات‌های زیرسطحی و قنات پیما، تجهیزات مختلف موتور و رانش، شناورهای مسافربری سفری مخصوص جزایر خلیج‌فارس، طراحی و ساخت سامانه اندازه‌گیری گشتاور برای موتورهای دیزل دریایی، طراحی و ساخت شناور تاکسی بوت،  مطالعه و امکان‌سنجی پوشش‌های هوشمند ضد خوردگی، تجهیزات پرورش ماهی و …. فعالیت می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه در حوزه فناوری و صنایع دریایی از دستاوردهای دریایی حمایت می‌شود، افزود: این مرکز یک مرکز رشد تخصصی متمرکز در صنایع دریایی و مرکز رشد نسل سوم است که با همکاری ارگان‌های دریایی همچون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی، شیلات، سازمان گسترش و نوسازی صنایع، گروه کارخانجات ایزوایکو و نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شکل‌ گرفته و فعالیت خواهد داشت.

 

اختصاص یک میلیارد تومان برای حمایت از استارتاپ‌های دریایی در سال‌های آینده

 

برجسته گفت:  تاکنون بالغ‌بر ۳۰۰ میلیون تومان برای بازسازی این مکان هزینه شده و یک میلیارد تومان نیز برای حمایت از استارتاپ‌های دریایی در سال‌های آینده اختصاص داده‌شده است.

 

معاون مرکز فناوری و نوآوری مهندسی دریا بیان کرد: تمامی صنایع تفریحی دریایی، شیلات، تجهیزات انواع شناورهای سنگین و سبک، انواع سازه‌های ساحلی و فراساحلی، انرژی‌های تجدیدپذیر دریایی و تمامی مواردی که به اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان در صنایع دریایی مربوط می‌شود، در مرکز فناوری و نوآوری مهندسی دریا فعالیت دارند.

 

کشور ظرفیت عظیمی برای سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع دریایی دارد

 

وی با اظهار امیدواری از اینکه در ۵ سال آینده این مرکز بتواند قطب آکادمیک، صنعتی و علمی برای حمایت از استارتاپ‌های دریایی در منطقه، کشور و دنیا باشد، خاطرنشان کرد: کشور با دارا بودن ۶ هزار کیلومتر ساحل، ظرفیت عظیمی برای سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع دریایی دارد.

 

برجسته با اشاره به سرمایه‌گذاران بومی منطقه، گفت: سرمایه‌گذاران بومی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف صنایع دریایی در سال نخست فعالیت این مرکز نزدیک به ۲۵۰ میلیون تومان برای حمایت از کسب‌وکارهای فناوری دریایی حمایت کردند.

 

معاون مرکز فناوری و نوآوری مهندسی دریا در پایان افزود: مذاکره با دانشگاه‌های دریایی همچون صنعتی شریف، علم و صنعت، صنعتی مالک اشتر، خلیج‌فارس، علوم دریایی چابهار و تمامی پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌های دریایی کشورهای هلند، نروژ و آلمان برنامه آینده این مرکز است و همکاری با دانشکده دریایی هلند وارد مرحله اجرایی شده است.

انتهای پیام///