کد خبر:68764
پ
n82653162-71847076

انعقاد ۵۵هزار میلیارد ریال قرارداد برای اجرای طرح‌های آب و فاضلاب

برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های آب و فاضلاب، ۵۵‌هزار میلیارد ریال قرارداد از ابتدای دولت یازدهم تا شهریور ماه سالجاری منعقد شده است.

برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های آب و فاضلاب ، ۵۵‌هزار میلیارد ریال قرارداد از ابتدای دولت یازدهم تا شهریور ماه سالجاری منعقد شده است.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع ایران، بررسی وضعیت طرح‌های به قرارداد رسیده با سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی در بخش آب و فاضلاب نشان می‌دهد که استقبال مناسبی از سوی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در احداث طرح‌های بخش آب و فاضلاب صورت گرفته است.

توزیع حجم سرمایه‌گذاری در سالهای مختلف روندی قابل توجه را طی کرده و با استقبال صورت گرفته انتظار می‌رود تا اندازه زیادی از نیازمندی به بودجه دولت برای تامین منابع طرح‌های آب و فاضلاب کاسته شود.

عمده طرح‌های منعقد شده مربوط به طرح‌های آبرسانی، جمع‌آوری فاضلاب، احداث تصفیه خانه فاضلاب است و بخش اندکی از سرمایه‌گذاری نیز در حوزه طرح‌های نمک‌زادیی و شیرین‌سازی تعریف شده است.

علاوه بر قراردادهایی که منعقد شده و هنوز اجرایی نشده‌اند، در فاصله سالهای ۱۳۹۲ تا شهریورماه امسال، ۱۶ طرح با بیش از دو هزار و ۸۱۹ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه تولید آب و نمک‌زدایی آب دریا به بهره‌برداری رسید.

بررسی وضعیت طرح‌های به بهره‌برداری رسیده در بخش آب و فاضلاب از محل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نشان می‌دهد که در سالهای اخیر عمده طرح‌هایی که مورد توجه و استقبال بخش غیردولتی برای سرمایه‌گذاری قرار گرفته در دو حوزه نمک‌زادیی آب و احداث آب شیرین کن‌ها و طرح‌های مرتبط با بخش فاضلاب شامل جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب خلاصه می‌شود.

بررسی روند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در طرح‌های آب و فاضلاب نشان می‌دهد که بدلیل تجربه حضور بخش خصوصی در احداث طرح‌های شیرین‌سازی و نمک‌زدایی آب از سالهای گذشته، تقریباً همه طرح‌های به بهره‌برداری رسیده به طرح‌های نمک‌زادیی آب و احداث آب شیرین کن‌ها اختصاص دارد و طرح‌های مرتبط با بخش فاضلاب به طور عمده در مرحله قرارداد یا ساخت قرار دارند.

عمده سرمایه‌گذاری صورت گرفته در نمک‌زدایی آب دریا مربوط به استانهای جنوبی بخصوص استان هرمزگان است.

به گزارش خبرگزاری صنایع، در راستای تامین آب برای هموطنان ساکن در جزایر خلیج فارس، شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان اقدام به جذب سرمایه‌گذار خصوصی جهت احداث آب شیرین کرد که عمده این سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۱۳۹۴ به ثمر نشست.

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا