اخبار برگزیده

کد خبر:68366
پ
۲۰۹۹۵۶۸

آتش‌سوزی ساختمان میدان ولیعصر (عج)

 سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران از آتش‌سوزی در یک ساختمان ۸ طبقه اداری واقع در میدان ولیعصر خبر داد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران از آتش‌سوزی در یک ساختمان ۸ طبقه اداری واقع در میدان ولیعصر خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع ایران، « جلال ملکی » سخنگوی آتش نشانی تهران اظهار داشت: در ساعت ۱۰ و ۶ دقیقه امروز حادثه Incident آتش‌سوزی در خیابان ولیعصر بالاتر از میدان ولیعصر به سامانه آتش‌نشانی شهر تهران اعلام و ماموران سه ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: با حضور آتش‌نشانان مشاهده شد در منفی ۴ یک ساختمان ۸ طبقه اداری حریقی اتفاق افتاده بود که سیستم‌های اعلام اطفای حریق به صورت اتوماتیک فعال شده بودند و مقدار زیادی پودرهای اطفای حریق در ساختمان پخش شده بود.

وی افزود: آتش‌نشانان همزمان با اطفای حریق نسبت به تخلیه افراد از این ساختمان اقدام کردند و نهایتا بیش از ۵۰ نفر از ساختمان خارج شدند و دو نفر نیز دچار مشکلات تنفسی شده بودند.

۲۳ ساعت اطفای حریق در شمال میدان ولیعصر(عج)

 

نیروهای آتش نشانی نزدیک به ۲۴ ساعت است که با حضور در محل اقدام به اطفای تخصصی این حریق ، ایمن سازی و تخلیه ساکنان اطراف این ساختمان کرده اند.

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در گفت وگو با خبرنگاران، در تشریح اقدامات آتش نشانان در این حادثه گفت: با وجود آنکه روز گذشته و در ساعات نخست آتش سوزی، با تلاش همکاران حریق در این ساختمان که در ضلع شمالی میدان ولیعصر(عج) قرار دارد، اطفا شد اما آتش خارج از دید که در راهروهای تنگ و پشت انبوه وسایل در طبقه منفی ۴ این ساختمان وجود داشت بار دیگر شعله ور شد.

وی با اشاره به این نکته که ادامه حریق در بخش بایگانی این شرکت روی داده است، افزود: با وجود اقدامات تخصصی که در کاهش محسس و دما موثر بود، از عصر روز گذشته همزمان با بالا رفتن درجه حرارت حریق و افزایش حجم دوده و هم چنین نگرانی از وارد شدن آسیب جدی به ساختمان، با دستورات مهدی حجت، شهردار شب تهران مشاوره سازمان نظام مهندسی، عملیات اطفای تخصصی از طریق سوراخ کردن سقف طبقه منفی چهارم و بدون حضور نیروها ادامه یافت و هر ۳۰ دقیقه مراحل اطفا از طریق متخصصان آتش نشانی چک می شد.

 

دمای حرارت افت محسوسی داشته

 

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در ادامه تصریح کرد: در ۲۴ ساعت گذشته و با اقدامات صورت گرفته دمای حرارت افت محسوسی داشته و این موضوع موجب کاهش نگرانی ها درباره آسیب های احتمالی شده هر چند خوشبختانه این حادثه تاکنون هیچ گونه مصدومی نداشته است.

وی در پایان با اعلام این نکته که تاکنون ۱۶۴ نفر از ساختمان های مسکونی مجاور این آتش سوزی از جمله از یک ۱۳۰ نفر از یک خوابگاه دانشجویی و ۸ تن از یک هتل در مجاورت ساختمان تخلیه شده اند اعلام کرد: تا صبح امروز عملیات دست کم به مدت ۲۳ ساعت ادامه داشته و همکاران آتش نشانی با آرامش در حال اطفای حریق فرسایشی این ساختمان، ایمن سازی، تخلیه دوده و پایین آوردن دمای حرارت این ساختمان هستند.

 

اولویت ما در آتش‎سوزی ساختمان میدان ولیعصر(عج) حفظ جان شهروندان و آتش نشانان است

 

محمد علی نجفی درخصوص آتش سوزی ساختمان میدان ولیعصر(عج) در پاسخ به خبرنگاران، درباره تدابیر و تمهیدات در نظر گرفته شده به منظور جلوگیری از به خطر افتادن جان شهروندان و آتش نشانان گفت: تاکنون ۱۶۴ نفر از سکنه ساختمان های اطراف این شرکت تخلیه شده اند که می توان به ۱۳۰ دانشجو  خوابگاه مقابل ساختمان، ۲۶ نفر ساکنان ساختمان های مجاور و ۸ نفر مهمانان بخش غربی هتل جنب این ساختمان اشاره کرد.

نجفی با اشاره به اینکه در مضووع اطفا آتش و و ایمن سازی این ساختمان از کار احساسی و هیجانی پرهعیز می کنیم، گفت: اولیوت اول ما حفظ جان شهروندان و حفظ جان آتش نشانان بوده است.

شهردار تهران هنگام بازدید صبحگاهی خود از ساختمان شرکت مادر تخصصی نیروی برق حرارتی(وابسته به وزارت نیرو) در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: آتش سوزی در طبقه منفی ۴ این ساحتمان از ساعت ۱۰ صبح دیروز آغاز شده است و مرکز آتش در محل بایگانی اسناد و مدارک این شرکت بوده و دسترسی به طبقه منفی ۴ این ساختمان بسیار مشکل بوده است.

شهردار تهران با اشاره به اینکه احتمالات موجود در مورد ساختمان مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته و باتوجه به اینکه بخشی از ساختمان کمی نشیت کرده است، تاکید کرد: باید با احتیاط بیشتری کار انجام شود.

وی بااشاره به اینکه ۳ بار از سوی سازمان آتاش نشانی بهاین ظرکت هشدار داده شده است، افزود: این ساختمان از عمر ۵۱ ساله برخوردار است و نسبت به مقاوم سازی نسبی آن اقدام شده که اگر غیر ازاین بود این ساختمان نمی توانست این حجم از بار را تحمل کند. 

 

امیدواریم ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو دچار نشست کامل نشود

 

 محمد علی نجفی، شهردار تهران صبح امروز در حاشیه بازدید از روند اطفای حریق ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو در خیابان ولی عصر (عج) تهران، طی سخنانی در جمع خبرنگاران تاکید کرد:  این ساختمان از ساعت ۱۰ صبح دیروز دچار آتش سوزی شده و آتش سوزی تاکنون  ادامه داشته است.

وی تاکید کرد: مشکلی که آتش نشانان داشتند آن بود که مرکز آتش سوزی در طبقه منفی چهار بوده و این طبقه عمدتا به عنوان بایگانی شرکت استفاده می شده است از این رو حجم زیادی اسناد، مدارک و کاغذ در این طبقه انباشه شده است.

شهردار تهران با اشاره به مشکلات موجود برای دسترسی به طبقه منفی چهار ساختمان، تاکید کرد: آتش نشانان نمی توانستند مستقیما به کانون آتش سوزی دسترسی پیدا کنند به همین دلیل مجبور بودند از طریق حفره هایی که از طبقات دیگر ایجاد کردند، شروع به کنترل آتش کنند.

به گفته نجفی تاکنون آتش ۱۰۰ درصد کنترل نشده و بخشی از قسمت غربی ساختمان هم کمی فروکش و نشست کرده است؛ همین طور ترک هایی در ورودی پارکینگ ساختمان به چشم می خورد.

 

احتمال دارد بخشی از ساختمان نشست کامل کند

 

وی یادآور شد: همه این موارد نشان دهنده آن است که احتمال دارد بخشی از ساختمان ننشست کامل کند از این رو باید احتیاط های بیشتری انجام شود.

شهردار تهران با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور ایمن سازی محل، تصریح کرد: ساختمان های اطراف در ضلع جنوبی غربی و شرقی به خصوص خوابگاه دانشجویان شهید بهشتی با حدود ۱۵۰ نفر دانشجو بلافاصله تخلیه شده است و در بقیه موارد نیز ساکنان به محل های امن و هتل ها منتقل شدند.

وی ضمن ابراز امیدواری برای اینکه ساختمان دچار نشست کامل نشود، گفت: درباره ایمنی تا کنون سه بار به ساختمان اعلام شده و هشدار داده شده است که باید اقداماتی را به انجام برسانند اما ساختمان به دلیل اینکه متعلق شرکت دولتی بوده، نتوانسته است به هر دلیلی به این هشدار ها توجه کند.

شهردار تهران ادامه داد: از این ساختمان ها در اطراف این منطقه زیاد داریم که به صورت اداری از آنها استفاده می شود و بخش هایی هم به صورت بایگانی است که اسناد و مدارک کاغذی در آن ها نگهداری می شود.

وی تاکید کرد: درباره ایمنی به خصوص در حوزه آتش سوزی ضروری است همه مالکان و صاحبان در بخش دولتی و خصوصی به هشدار هایی که به آنها داده می شود جدی تر توجه کنند.

ساختمان دارای عمر ۵۱ ساله است

نجفی در پاسخ به سوالی درباره مقاوم سازی صورت گرفته در ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو، تاکید کرد: این ساختمان دارای عمر ۵۱ ساله است و اگر مقاوم سازی نمی شد، قطعا نمی توانست این حجم از بار را تحمل کند اما اخطارهای داده شده درباره آتش سوزی، اخطارهای خاصی است که نسبت به آن مسایل توجهی نشده و  مجموعه اقداماتی که باید انجام می شده، پیگیری نشده اند.

وی با بیان اینکه احتمال ریزش ساختمان وجود دارد، گفت: ممکن است یک بخشی از ساختمان به صورت کامل دچار ریزش شده یا نشست جدی در ساختمان صورت گیرد و یک ریزش مختصر در بخش دیگری از ساختمان را شاهد باشیم.

 

دسترسی به حریق ساختمان برق وزارت نیرو بسیار سخت بود

وی با بیان اینکه دسترسی به حریق سخت بود، گفت: آتش‌نشانان به ساختمان آشنایی نداشتند و کسی هم توضیح نمی‌داد چراکه افراد از ساختمان خارج شده بودند. به عنوان مثال ورقه‌های فلزی روی دیوار بود که آتش‌نشانان فکر می‌کردند دیوار است اما راهی به قسمت دیگر بوده است. 

ملکی با بیان اینکه دو نفر از آتش‌نشانان دچار دودگرفتی شدند، ادامه داد: این آتش نشانان را دیروز به اورژانس تحویل دادیم.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه از عصر روز گذشته تعداد ایستگاه‌های آتش‌نشانی را افزایش دادیم، تصریح کرد: در حال تخلیه دود از ساختمان هستیم.

وی با اشاره به اینکه در ساعت میانی شب افزایش درجه حرارت بیشتر شده بود، گفت: ۵ ساختمان اطراف محل حریق را تخلیه کردیم و با همکاری شهرداری ساکنین را اسکان دادیم و این در حالی بود که « مهدی حجت » معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران که شب گذشته شهردار شب بود، در محل حریق حاضر شد و مشورت‌های لازم از ایشان گرفته شد تا بهترین تصمیم برای اطفا گرفته شود.

میزان حرارت خیلی پایین نیامده است

 

ملکی با بیان اینکه از ساعات میانی شب تمامی آتش‌نشانان را از ساختمان خارج کردیم تا مشکلی ایجاد نشود، ادامه داد: اما شلنگ‌ها و سیستم‌های خنک کننده را در محل حریق قرار دادیم و هر نیم ساعت یک بار آتش‌نشانان به محل رفته و سیستم‌ها را چک می‌کنند و وضعیت را مورد بررسی قرار می‌دهند. در حال حاضر میزان حرارت خیلی پایین نیامده است اما عملیات همچنان ادامه دارد.

به گزارش  خبرگذاری صنایع، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران در پایا با بیان اینکه احتمال ریزش ساختمان وجود دارد، افزود: تدابیر لازم صورت گرفته است و امیدوارم بتوانیم حریق را اطفا کنیم اما در حال حاضر دما خیلی پایین نیامده است. به خاطر حرارت زیاد و احتمال حوادث جانبی، نگذاشتیم آتش‌نشانان در داخل ساختمان بمانند و هر نیم ساعت یک بار آتش‌نشانان حریق را کنترل می‌کنند.

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و اخبار صنایع