اخبار برگزیده

کد خبر:67627
پ
۱۳۹۲۰۸۱۰۱۱۳۱۴۰۹۷۷۱۴۴۵۴۲۴
وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد:

ارتقای رتبه اعتباری ایران در جدیدترین رتبه بندی جهانی از ۶ به ۵

وزیر صنعت، معدن و تجارت از ارتقای رتبه اعتباری ایران در جدیدترین رتبه بندی جهانی از ۶ به ۵ افزایش یافته، خبرداد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از ارتقای رتبه اعتباری ایران در جدیدترین رتبه بندی جهانی از ۶ به ۵ افزایش یافته، خبرداد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، محمد شریعتمداری با اعلام این خبر گفت: براساس اعلام رسمی کمیته مسئول رتبه‌بندی ریسک کشورهای دنیا در OECD، مبتنی بر تصمیم آن سازمان، رتبه اعتباری کشورمان به ۵ ارتقا پیدا کرد.

شریعتمداری افزود: در شروع دولت تدبیر و امید و قبل از برجام گروه ریسک کشور به درجه ۷ تنزل پیدا کرده بود و این درجه هزینه های زیادی را به مراودات اقتصادی کشور تحمیل می کرد

وی گفت: در تازه ترین نشست کمیته ریسک کشوری اتحادیه برن و با توجه به همکاری نزدیک صندوق ضمانت صادرات با افراد این کمیته و برگزاری جلسات توجیهی در اروپا با همتایان خود رتبه تازه ایران اعلام شد.

افزایش رتبه اعتباری ایران از ۶ به ۵

شریعتمداری اظهار داشت: در زمان تحریم کشور غیر قابل پوشش بود و سپس رتبه ۷ را دارا شد، سال گذشته ایران به رتبه ۶ رسید و امسال به رتبه ۵ ارتقا پیدا کردیم.

وی عنوان کرد: فاکتورهایی نظیر آمار صندوق بین المللی پول، آمار رشد ، آمار ذخایر ارزی، پرداخت بدهی های گذشته و نداشتن بدهی را ارایه کردیم.

به گفته وی، سفرای ایران نیز از طریق صندوق ضمانت صادرات وزارت صنعت، معدن و تجارت تجهیز اطلاعاتی شدند و در کشور های مختلف با همتایان و اعضای کمیسیون ریسک اتحادیه برن جلسه برگزار کردند.

وی ادامه داد: پس از آنکه حدود ۱۰ سال رتبه اعتباری یا ریسک کشوری ایران ۷، یعنی پایین‌ترین درجه ممکن بود، از ۲ سال قبل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران با همکاری وزارت امور خارجه، صندوق ضمانت صادرات اقداماتی را برای مذاکره و بهبود رتبه اعتباری آغاز نمود که نهایتا علیرغم مخالفت معدودی از کشورهای عضو، رتبه ایران در سال ۲.۱۷ از ۷ به ۶ ارتقا یافت.

به گزارش اخبار صنایع،  وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: کاهش رتبه ریسک ایران در کاهش هزینه‌های تامین سرمایه از نظر مالی معمولا تا حدود ۱۰درصد و از نظر جلب سرمایه‌گذاران خارجی و اساسأ بهبود اعتبار کشور در محافل مالی و بین‌المللی بسیار موثر است.

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و اخبار صنایع