کد خبر:67388
پ
صندوق توسعه ملی

جزئیات وام‌های ارزی صندوق توسعه ملی در بانک‌ها

صندوق توسعه ملی در طول دوران فعالیت خود حدود ۳۶ میلیارد دلار طرح را اعلام وصول و تائید کرده که از این مبلغ حدود ۱۳ میلیارد دلار پرداخت شده است.

صندوق توسعه ملی در طول دوران فعالیت خود حدود ۳۶ میلیارد دلار طرح را اعلام وصول و تائید کرده که از این مبلغ حدود ۱۳ میلیارد دلار پرداخت شده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، طبق اساسنامه صندوق توسعه ملی، باید منابعی که از ابتدای تاسیس این صندوق از سال ۱۳۹۰ از محل فروش نفت، گاز و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به آن به طور سالانه واریز می‌شود، در قالب اعطای تسهیلات به بخش‌های خصوصی، تعاونی و بنگاه‌های اقتصادی غیر دولتی پرداخت شود.

انعقادقراردادهای عاملیت ارزی بین صندوق توسعه ملی و بانک‌ها

هر ساله قراردادهای عاملیت ارزی بین صندوق توسعه ملی و بانک‌ها منعقد شده و منابع از این طریق در اختیار مشمولان قرار می‌گیرد.

جریان پرداخت تسهیلات در صندوق توسعه ملی از این قرار است که متقاضی دریافت درخواست خود را به بانک عامل اعلام کرده و این بانک بعد از بررسی و تایید طرح و انطباق آن با الزامات نظام‌نامه صندوق اگر مورد پذیرش قرار گیرد، به صندوق توسعه ملی ارسال می‌کند و در غیر این صورت عدم پذیرش آن به متقاضی اعلام خواهد شد.

در ادامه صندوق نیز طرح دریافتی از بانک‌های عامل را از نظر الزامات نظام‌نامه صندوق و همچنین سایر موارد بررسی می‌کند. اگر در این مرحله مورد تایید صندوق نباشند، به بانک عامل برگشت می‌خورد، در غیر این صورت مراحل بعدی ادامه پیدا کرده و به بانک مرکزی برای مسدود شدن مبلغ درخواستی اعلام خواهد شد.

تازه‌ترین گزارشی که صندوق توسعه ملی از عملکرد خود را از سال ۱۳۹۰ تا پایان سال ۱۳۹۵ منتشر کرده حاکی از آن است که در قالب ۱۲ میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار با ۲۳ بانک عامل قراردادهای عاملیت منعقد کرده است که این قراردادها تا پایان سال جاری نیز فعال خواهد بود.

جزئیات قراردادهای عاملیت ارزی منعقد شده با بانک‌ها

اما جریان عملکرد تسهیلات ارزی صندوق به تفکیک بانک‌های عامل که ۱۹ بانک را شامل می‌شود، از این حکایت دارد که از ابتدای فعالیت تا پایان آذرماه سال جاری حدود ۳۶ میلیارد و ۲۶۹ میلیون دلار طرح از سوی صندوق اعلام وصول و مورد تایید قرار گرفته است.

از این مبلغ صندوق حدود ۳۴ میلیارد و ۴۶۹ میلیون دلار را مسدودی اعلام کرده یعنی از بانک مرکزی خواسته تا به اندازه این مبلغ از منابع صندوق توسعه ملی که در بانک مرکزی نگهداری می‌شود را مسدود کند.

به عبارتی ۳۴ میلیارد و ۴۶۹ میلیون دلار از منابع صندوق درگیر طرح‌های تایید شده است. از مبلغ مسدود شده برای اختصاص به طرح‌های مورد تایید متقاضی برای ۲۳ میلیارد و ۸۴۰ میلیون دلار ال سی باز کرده است.

به هر حال دریافت‌کنندگان این تسهیلات عمدتا کالاها و الزامات خود را وارد می‌کنند که باید روال مربوط به آن که یکی از آن گشایش ال سی است، طی شود.

به گزارش اخبار صنایع،  در مجموع آمارهای صندوق توسعه ملی نشان می‌دهد که از حدود ۳۶ میلیارد و ۲۶۹ میلیون دلار طرح اعلام وصول شده که برای ۲۳ میلیارد و ۸۴۰ میلیون دلار آن ال سی باز شده است، حدود ۱۳ میلیارد و ۴۲۷ میلیون دلار پرداخت انجام شده است.

تسهیلات صندوق توسعه ملی با سود شش درصد بازپرداخت شده و البته مشمول دوره تنفس که بستگی به نوع طرح و زمان اجرای آن دارد.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول