کد خبر:67193
پ
آهن اسفنجی

کسب رتبه دوم ایران در تولید آهن اسفنجی دنیا

جمهوری اسلامی ایران با تولید ۲۰٫۵ میلیون تن آهن اسفنجی در سال ۲۰۱۷ که بیش از ۲۸ درصد کل تولید جهانی محسوب می شود، رتبه دوم را به خود اختصاص داد.

جمهوری اسلامی ایران با تولید ۲۰٫۵ میلیون تن آهن اسفنجی در سال ۲۰۱۷ که بیش از ۲۸ درصد کل تولید جهانی محسوب می شود، رتبه دوم را به خود اختصاص داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، بر پایه جدول آماری انجمن جهانی فولاد، در سال ۲۰۱۷ در مجموع از سوی فولاد سازان ۷۲٫۷۷ میلیون تن آهن اسفنجی تولید شد که نسبت به عملکرد سال ۲۰۱۶ رشد ۹٫۲ درصدی را ثبت کرد.

برابر داده های انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷ میلادی هند با تولید ۲۵٫۸ میلیون تن آهن اسفنجی در سطح جهان، در مکان نخست قرار گرفته است.

صادرات ۵۳۸ هزار تنی آهن اسفنجی 
بر اساس آمار تجارت خارجی کشورمان در بخش معدن و صنایع معدنی، در دوره ۹ ماهه امسال ۵۳۸ هزار تن آهن اسفنجی صادر شد که به لحاظ ارزشی ۱۴۰ میلیون و ۲۷ هزار دلار بود که مقایسه این ارقام با دوره مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی و ارزشی به ترتیب ۳۶۴ و ۶۳ درصد نسبت به دوره مشابه ( ۹ ماهه منتهی به آذر ۱۳۹۵ ) رشد نشان می دهد.

رشد تولید ۱۹ درصدی

همچنین جداول آماری انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در مدت هفت ماهه ۹۶ ( منتهی به مهر ) از تولید ۱۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تن آهن اسفنجی حکایت دارد که در مقایسه با دوره مشابه در سال ۹۵ رشد ۱۹ درصدی را ثبت کرده است.
پارسال در مدت هفت ماهه منتهی به مهر ماه، ۱۰ میلیون و ۵۸۴ تن آهن اسفنجی از سوی بخش خصوصی تولید شده بود.

افت مصرف ظاهری آهن اسفنجی

آمارهای مزبور نشان می دهد؛ در دوره مورد بررسی ( هفت ماهه ۹۶ ) بالغ بر ۱۲ میلیون و ۱۱۴ هزار تن آهن اسفنجی مورد مصرف قرار گرفته و نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۱۳ میلیون و ۳۷۴ هزار تن بود، کاهش ۹ درصدی را نشان می دهد.

جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام را برنامه ریزی کرده که تاکنون بیش از ۵۵ درصد این هدف محقق شده است . 

انجمن جهانی فولاد (انگلیسی: World Steel Association) سازمان غیرانتفاعی بین‌المللی است که در سال ۱۹۶۷ بعنوان بزرگترین انجمن تجاری صنعت فولاد در جهان فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش اخبار صنایع، اکنون شرکت‌های عضو این انجمن بالغ بر ۸۵ درصد از ظرفیت تولید جهانی فولاد را در اختیار دارند و مرکز انجمن در شهر بروکسل، بلژیک قرار دارد.
شمار اعضای فعلی این انجمن بیش از ۱۵۰ شرکت فولادسازی اعلام شده است.

انتهای پیام///

منبع
ایرنا