کد خبر:67129
پ
n00583043-b

زمان حمل بار از چین تا ایران به ۱۵ روز کاهش یافت

حمل بار از چین تا ایران ، به صورت ریلی از بندر شانگهای در چین حدود ۱۱ تا ۱۵ روز زمان می برد، درحالیکه حمل بار از طریق دریا و جاده بیش از ۵۵ روز به طول می انجامید.

حمل بار از چین تا ایران، به صورت ریلی از بندر شانگ‌های در چین حدود ۱۱ تا ۱۵ روز زمان می برد، درحالیکه حمل بار از طریق دریا و جاده بیش از ۵۵ روز به طول می انجامید.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، معاون بهره برداری و سیر و حرکت شرکت راه آهن گفت: تست گرم قطارهای ترانزیت کریدور ایران – چین نشان داد حمل بار از مسیر ریلی، کمتر از یک سوم مسیر دریا زمان می برد.

دستیابی به تعرفه های مشترک در مذاکرات برای ایجاد کریدور ریلی چین

وی افزود: با توجه به اینکه چین بزرگترین شریک تجاری کشورمان است، مذاکرات برای ایجاد کریدور ریلی چین، ایران از سال ۲۰۱۵ آغاز شد و به دفعات، جلسات هماهنگی زیادی بین ایران و چین و همچنین با کشورهای طول مسیر یعنی قزاقستان و ترکمنستان برگزار شد تا در نهایت، در سال ۲۰۱۷ به تعرفه های مشترک دست یافتیم.

داودی گفت: در اواخر سال ۲۰۱۷، سه قطار تجاری از چین به سوی ایران حرکت کرده و بار خود را در مقصد، تحویل صاحبان بار دادند.

او افزود: مدت زمان سیر این قطارها با توجه به اینکه مبدا بار ها، شهرهای مختلف چین بود بین ۱۱ تا ۱۵ روز بود و با توجه به مسیر ۱۱ هزار کیلومتری، هر قطار روزانه بیش از ۸۵۰ تا هزار کیلومتر مسیر را طی کرده است.

داودی همچنین در خصوص مذاکره با صاحبان بارهای بزرگ و تجار افزود: هم اکنون با دو خودروساز بزرگ کشور که مبدا بارهای عمده آنها چین است مذاکراتی داشته ایم که امضای تفاهمنامه با یک خودروساز در مراحل نهایی است و با خودرو ساز دیگر هم درحال مذاکره ایم.

تعرفه حمل بار از طریق ریل، در مقایسه با حمل و نقل دریایی، رقابتی و اقتصادی است

او در مورد تعرفه ها نیز گفت: تعرفه حمل بار از طریق ریل، کاملا در مقایسه با حمل و نقل دریایی؛ رقابتی و اقتصادی است چراکه هم زمان تحویل بار به یک سوم کاهش می یابد و هم تعرفه ها بیشتر از حمل و نقل دریایی نیست ضمن اینکه تعرفه ها هم قابل مذاکره با صاحبان عمده بارهای خاص است.

معاون بهره برداری و سیر و حرکت شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، ترانزیت بار را یکی از مزیت های مهم کشور دانست و افزود: ترانزیت ریلی هم برای راه آهن و هم برای صاحبان بار، صرفه و اقتصادی دارد ضمن اینکه با توجه به مسایل زیست محیطی و افزایش امنیت در ریل و کاهش مخاطرات و حوادث جاده ای، برای اقتصاد کشور هم به صرفه است ضمن اینکه منافع مادی هر یک تن ترانزیت بین المللی کالا، ۲٫۵ برابر جابجایی بار در داخل کشور است.

او در خصوص تداوم استفاده از این کریدور گفت: وظیفه اصلی راه آهن بازگشایی و ایجاد کریدور بود که به خوبی انجام شد چراکه هم وضعیت تعرفه ها شفاف و مشخص است و هم دولتها و راه آهن های کشورهای مسیر کریدور، تعهدات خود را پذیرفته اند اما استفاده کم یا زیاد از این مسیر، بستگی به تجار و صاحبان بار دارد.

داودی افزود: معتقدم با توجه به اقتصادی بودن و مزیت های نسبی این کریدور، بازرگانان و صاحبان بار بخصوص در بخش خصوصی استقبال زیادی از آن خواهند کرد ضمن اینکه راه آهن هیچ محدودیتی در پشتیبانی و سیر قطار در این کریدور با توجه به خواست تجار و صاحبان بار نخواهد داشت.

ادامه کریدور چین – ایران تا اروپای مرکزی و غربی

معاون بهره برداری و سیر و حرکت راه آهن همچنین درباره ادامه کریدور چین – ایران تا اروپای مرکزی و غربی نیز گفت: زیرساخت های این کریدور هم اکنون آماده است اما در طول مسیر، بازیگران و دولتهای زیادی وجود دارند و ما به عنوان یکی از این بازیگران، مذاکرات زیادی با کشورهای طول مسیر بخصوص کشور ترکیه و آلمان داشته ایم تا بار از چین به اروپا برسد و امیدوارم در سال جاری میلادی، این کریدور از چین تا اروپا ادامه سیر دهد.

او ایجاد کریدور جنوب – غرب را یکی دیگر از برنامه های راه آهن جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: با راه اندازی این کریدور، حجم عظیمی از صادرات هندوستان از مسیر ایران تا جمهوری آذربایجان و از آنجا به کشورهای آسیای میانه و اروپا خواهد رفت و سیر باری که حدود ۶۰ روز از هند تا اروپا طول می کشد را به شدت کاهش می دهد.

به گزارش اخبار صنایع، داودی در پایان گفت: در فاز اول راه اندازی این کریدور، قرار هست کالا به بندرعباس حمل شده و از آنجا از طریق ریل به جمهوری آذربایجان و سپس به اوکراین و لهستان و اروپای مرکزی و غربی فرستاده شود یا به آسیای مرکزی و آسیای میانه حمل شود.

 

انتهای پیام///

منبع
شبکه خبر
ارسال دیدگاه