کد خبر:67095
پ
n82702401-72080897

درآمد نفتی ایران ۶۷ درصد رشد کرد

درآمد ایران از فروش نفت خام در هشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۶۷ درصد رشد کرده و به دنبال آن پرداخت های عمرانی نیز ۵۱ درصد افزایش یافته است.

درآمد ایران از فروش نفت خام در هشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۶۷ درصد رشد کرده و به دنبال آن پرداخت های عمرانی نیز ۵۱ درصد افزایش یافته است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، بنا بر جداول آماری که امروز (چهارشنبه) بانک مرکزی منتشر کرد، دولت در هشت ماه امسال ۵۳۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال درآمد از محل واگذاری های سرمایه ای کسب کرد که سهم منابع حاصل از فروش نفت و فرآورده های نفتی ۵۳۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بوده است.

در این میان به طور مشخص فروش نفت خام در هشت ماه امسال به رقم ۴۰۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال رسیده است؛ این در حالی است که در هشت ماه پارسال ۲۷۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال نفت خام فروخته شده بود.
همچنین منابع حاصل از فروش اموال منقول و غیرمنقول در مدت یاد شده ۲٫۷ هزار میلیارد ریال اعلام شده است.

درآمد ۶۰۰ هزار میلیارد ریالی مالیاتی

در مدت یاد شده مجموع درآمدهای دولت اعم از مالیات، عوارض و حقوق گمرکی ۸۴۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال بوده که از این رقم ۶۰۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال آن به مالیات و بقیه به سایر درآمدها اختصاص دارد.
از مجموع درآمدهای مالیاتی، سهم مالیات های مستقیم یعنی مالیات اشخاص حقوقی، مالیات بر درآمد و مالیات بر ثروت ۲۹۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال است و ۳۰۰٫۸ هزار میلیارد ریال باقیمانده مربوط به مالیات های غیرمستقیم نظیر واردات، کالاها و خدمات و ارزش افزوده است.

پرداخت های هشت ماه دولت 

تا پایان آبان ماه امسال دولت ۱۴۳۹٫۵ هزار میلیارد ریال بابت پرداخت های هزینه ای (جاری) و ۲۹۲٫۱ هزار میلیارد ریال بابت تملک دارایی های سرمایه ای یا همان پرداخت های عمرانی هزینه کرده است؛ با این اوصاف میزان پرداخت های عمرانی دولت در این مدت نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۵۱ درصدی یافته است که ناشی از افزایش درآمدهای نفتی آن است.

به گزارش اخبار صنایع، همچنین دولت در این مدت ۵۸۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال از محل واگذاری دارایی های مالی نظیر اوراق مشارکت و اسناد خزانه درآمد داشته و در مقابل ۱۸۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال برای تملک اوراق سررسید شده هزینه کرده است.

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه