کد خبر:66922
پ
۱۳۹۲۰۲۰۸۱۱۱۷۵۹۱۲۹۴۴۲۱۷۴

پرداخت تسهیلات ایجاد اشتغال روستایی از منابع صندوق توسعه ملی

امضای تفاهم نامه‌ای سه جانبه میان سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، پست بانک و شرکت توسن بسترهای لازم جهت پرداخت تسهیلات ایجاد و توسعه اشتغال روستایی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی آغاز شد.

امضای تفاهم نامه‌ای سه جانبه میان سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، پست بانک و شرکت توسن بسترهای لازم جهت پرداخت تسهیلات ایجاد و توسعه اشتغال روستایی با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی آغاز شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، به نقل از سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، براساس این تفاهمنامه سه جانبه که بین نجفی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک وشهرک‌های صنعتی ایران و فرحی پست بانک وشرکت توسن امضا شد کمیته ای با عضویت نمایندگان این نهادها در استان ها تشکیل خواهدشد و تا اقدامات لازم برای شناسایی و معرفی متقاضیان به بانک را انجام دهند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در آیین امضای تفاهم نامه سه جانبه بین این سازمان با پست بانک و شرکت توسن بیان کرد: کشور اکنون در شرایطی است که هر فردی در هر جایگاهی باید در معیشت مردم و اشتغال جوانان کمک کند.

بهبود معیشت مردم و اشتغال جوانان

صادق نجفی با تاکید بر اینکه برای رفع بیکاری باید درایجاد و توسعه اشتغال روستایی تلاش کرد، ادامه داد: تسهیلات در نظر گرفته شده باید در شرایطی توزیع شود که نتیجه آن تحقق اهداف در نظر گرفته شده باشد و اثر آن در بهبود معیشت مردم و اشتغال جوانان دیده شود.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اضافه کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی متولی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط در سراسر کشور است و باید برای بهبود تولید در این واحدها تلاش شود بنابراین تسهیلات در نظر گرفته شده باید به طرح ها و واحدهایی اختصاص یابد که بازار داشته یا امکان رونق بازاری داشته باشند.

نجفی با بیان اینکه رقم در نظر گرفته شده برای تسهیلات اشتغالزایی روستایی رقم مناسبی است، گفت: اولویت پرداخت این تسهیلات به طرح ها و واحدهای صنعتی مستقر در روستاها و شهرهای با جمعیت زیر ۱۰ هزار نفر قرار دارد.

رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با اشاره به فرصت بازار شب عید برای فروش کالای ایرانی تصریح کرد: این روزهای آخر سال بهترین فرصت برای ترویج فرهنگ مصرف کالای ایرانی است بنابراین مسئولان و تولیدکنندگان باید از این فرصت استفاده کنند.

تشکیل کمیته استانی برای پرداخت تسهیلات اشتغال زایی روستایی

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در آیین امضای تفاهم نامه سه جانبه بین این سازمان با پست بانک و شرکت توسن گفت: این تفاهمنامه در راستای اجرای قانون ایجاد و توسعه اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی اجرا خواهد شد.

غلامرضا سلیمانی ادامه داد: منایع مورد نیاز اجرای این تفاهمنامه با تایید رهبر معظم انقلاب و تصویب قانون تامین می شود بر اساس آیین نامه تهیه شده ۱۰ درصد از منابع ۱.۵ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی برای طرح های اشتغالزایی روستایی است ومعادل ریالی همین رقم از منابع بانک ها در اختیار طرح های اشتغالزایی گذاشته خواهد شد. ۱۰ درصد از این منابع در قالب سرمایه در گردش با نرخ بهره ۱۰ درصدی و بازپرداخت حداکثر ۱۸ ماهه به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تصریح کرد: برای آنکه بتوان این تسهیلات سرمایه در گردش را متمرکز پرداخت و مدیریت کرد، تفاهم نامه ای بین سازمان صنایع کوچک وشهرک‌های صنعتی ایران و پست بانک وشرکت توسن امضا خواهد شد تا فقط توزیع پول انجام نشود و اشتغالزایی بدون هدر رفت منابع انجام شود ضمن آنکه تسهیلات در ایجاد اشتغال اثرگذار باشد و اهداف در نظر گرفته شده محقق شود.

سلیمانی گفت: شبکه پست بانک با وجود ۸ هزار و ۲۰۰ شعبه بسیار گسترده است و می توان از این ظرفیت در خدمات الکترونیک و توزیع منابع تسهیلات در نظر گرفته شده استفاده کرد.

۲ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی وجود دارد

وی افزود: اکنون ۲ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی در شهرک ها و نواحی صنعتی وجود دارد که بعد از ابلاغ این تفاهمنامه کمیته ای با عضویت نمایندگان شرکت شهرک های صنعتی و پست بانک در استان ها تشکیل خواهد شد تا در ۲ هفته آینده مدارک و مستندات متقاضیان را بررسی کرده و اطلاعات جمع آوری شده را نهایی کرده و به سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ارسال کنند تا برای پرداخت این تسهیلات در نظر گرفته شده اقدام شود.

خسرو فرحی در آیین امضای تفاهم نامه سه جانبه بین سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با پست بانک و شرکت توسن گفت: مشکل اصلی کشور اکنون اشتغال است.

به گزارش اخبار صنایع، مدیرعامل وعضو هیأت مدیر پست بانک با بیان اینکه رفع این مشکل از مسیر توسعه صنایع کوچک و متوسط می گذرد،افزود: هر حمایتی از این بخش از صنعت در رفع مشکل اشتغال کشور موثر و گره گشا خواهد بود.

انتهای پیام///

منبع
پایگاه اطلاع رسانی دولت
ارسال دیدگاه