کد خبر:66451
پ
خسروتاج-معاون-وزیر-صنعت
رییس سازمان توسعه و تجارت خبر داد:

صادرات ۵ میلیارد دلار محصولات کشاورزی

رییس سازمان توسعه و تجارت: حدود ۵ میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی در ۸ ماهه نخست سال جاری داشته ایم.

رییس سازمان توسعه و تجارت: حدود ۵ میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی در ۸ ماهه نخست سال جاری داشته ایم.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، به نقل از شاتا، خسرو تاج در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: با اقدامات جالب توجهی که در بخش صادرات صورت گرفته در ۹ ماهه نخست امسال ۵ میلیارد دلار به صادرات محصولات معدنی اختصاص یافته است.
وی ادامه داد: دانستن مزیت رقابت در میان محصولات صادراتی نکته ای کلیدی محسوب می شود که البته این نکته در اولویت و کانون توجه ما قرار دارد.

صادرات ۵ میلیارد دلار محصولات کشاورزی

معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه چهار میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار میزان صادرات ۷ رقم ازمحصولات کشاورزی در هشت ماهه نخست امسال است، تصریح کرد: میزان صادرات گل و گیاه ۳۳۰ میلیون دلار، خشکبار ۹۴۷ میلیون دلار، شیرینی و شکلات ۴۴۰ میلیون دلار، صنایع تبدیلی اعم از آب میوه و کنسرو ۶۴۷ میلیون دلار، میوه و تره بار ۶۷۵ میلیون دلار، لبنیات ۵۳۷ میلیون دلار بوده است.

این موارد فوق تنها بخشی از ۵ میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی در۸ ماهه نخست امسال است.

وی با بیان اینکه در بخش گل و گیاه ۱۴٫۳ درصد رشد داشته ایم، در خشکبار ۱۵ درصد رشد منفی داشته ایم چون تولید پسته کشورمان کاهش داشته است، افزود: در بخش شیرینی و شکلات نیز ۲۵ درصد رشد، در صنایع تبدیلی ۱۱،۴۷ درصد رشد، میوه و تره بار ۵۶ درصد رشد، لبنیات ۳۱ درصد رشد و در صادرات محصولات حیوانی ۳۸ درصد کاهش داشته ایم.

صادرکنندگان ما برای رقابت با رقبای خارجی از توان کافی برخوردار نیستند

به گزارش اخبار صنایع، خسرو تاج با اشاره به اقدامات دولت گفت: دولت از سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی مصوب کرده­ است که در بسته های حمایتی تسهیلاتی با نرخ ۱۱ درصد ارایه شود، این منابع در خدمت چند بانک قرار دارد که بانک ها هم معادل همان رقم (دو هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان) با نرخ تسهیلات خودشان (۱۶ درصد) بر رقم اعطایی صندوق توسعه ملی بیفزایند و با نرخ میانگین به متقاضیان ارایه کنند اما با این حال صادرکنندگان ما باز هم برای رقابت با رقبای خارجی از توان کافی برخوردار نیستند.

انتهای پیام///

منبع
شاتا
ارسال دیدگاه