کد خبر:66278
پ
نفتکش

برخورد نفتکش ایرانی و کشتی‌ باری چینی /ناپدید شدن ۳۰ ایرانی

برخورد نفتکش ایرانی و کشتی باری چینی در شرق چین، منجر به ناپدید شدن ۳۰ نفر از خدمه نفتکش ایرانی شد.

برخورد نفتکش ایرانی و کشتی باری چینی در شرق چین، منجر به ناپدید شدن ۳۰ نفر از خدمه نفتکش ایرانی شد.

ناپدید شدن ۳۰ ایرانی در اثر برخورد نفتکش ایرانی و کشتی باری چینی

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، روز یکشنبه (امروز) بعد از آنکه یک نفت‌کش با یک کشتی باری در شرق چین برخورد کرد، دچار حریق شد و ۳۲ نفر از کارکنان نفت‌کش ناپدید شدند.

مقامات چینی خبر دادند که در شرق این کشور یک تانکر حامل ۱۳۶ هزار تُن میعانات نفتی، بعد از برخورد با یک کشتی باری آتش گرفت و ۳۲ کارکن آن شامل ۳۰ ایرانی و دو بنگلادشی ناپدید شدند.

وزارت حمل و نقل چین گفت که کارکنان کشتی باری که همگی چینی بودند، نجات یافته‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم نوشت، چین کشتی پلیس و ۳ کشتی برای پاکسازی به محل حادثه فرستاد و گارد ساحلی کره جنوبی نیز یک کشتی و یک هواپیما برای کمک به عملیات جست‌وجو به محل حادثه اعزام کرده است.

کشتی در اجاره شرکت کره ای بود

مدیر کل روابط عمومی وزارت نفت در گفتگو با شبکه خبر گفت کشتی در اجاره شرکت کره ای بود و بیمه نامه معتبر داشت.

وزارت حمل و نقل چین در بیانیه‌ای اعلام کرد: تانکر موسوم به Sanchi با پرچم پاناما و شناور فله بر با نام تجاری CF Crystal در ۱۶۰ مایلی ساحلی در نزدیکی شانگهای با یکدیگر برخورد کردند.

این خبر می‌افزاید: تانکر ایرانی از ایران به مقصد کره جنوبی با حمل ۱۳۶ هزار تن نفت در حرکت بود. ارزش بار این تانکر حدود ۶۰ میلیون دلار برابر با یک میلیون بشکه نفت برآورد شده است.

وزارت حمل و نقل چین در خصوص این حادثه گفت: تانکر ایرانی در حال سوختن است و نشتی نفت بسیاری از آن را شاهد هستیم که با تلاش نیروهای امداد و نجات سعی در جلوگیری از آن را داریم. در حال حاضر چهار فروند شناور امدادی و سه فروند قایق پاکسازی دریا از سوخت در منطقه حاضر هستند. کره جنوبی نیز یک شناور و هلی کوپتر برای سریع در عملیات امدادی به منطقه اعزام کرده است.

اپراتوری تانکر ایرانیِ ساخت سال ۲۰۰۸ میلادی بر عهده شرکت ملی نفتکش ایران NITC بود. مسیریاب شناورهای رویترز نشان می‌دهد این شناور جزیره خارگ را روز یکشنبه به مقصد کره جنوبی ترک کرده و مقصد نهایی آن Daesan بوده است.

دومین برخورد شناورهای شرکت ملی نفتکش طی سالهای اخیر

شناور فله بر چینی با پرچم هنگ کنگ ۶۴ هزار تن غلات را از آمریکا به استان جنوبی چین موسوم به Guangdong حمل می‌کرده است.

تمامی ۲۱ خدمه شناور CF Crystal ملیتی چینی دارند که نجات یافتند.

این تصادم دومین برخورد شناورهای شرکت ملی نفتکش طی سالهای اخیر است. یک فروند سوپر تانکر نیز با یک فروند شناور کانتینری در آگوست سال ۲۰۱۶ میلادی و در سنگاپور برخورد کردند.

پس از حادثه مقامات دریایی چین ۸ کشتی برای جست وجو به اعزام کردند. کره جنوبی نیز پس از هماهنگی با مرکز امداد و نجات دریایی چین یک فروند کشتی و هواپیما برای کمک به عملیات جست وجو به منطقه اعزام کرد. وزارت ترابری چین تاکنون درباره علت حادثه اظهار نظری نکرده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، هویت جان باختگان این حادثه تاکنون اعلام نشده است.

 

انتهای پیام///

منبع
اخبار صنایع
ارسال دیدگاه