کد خبر:65694
پ
۱

بهای نفت ایران در بازارهای جهانی اندکی افزایش یافت

 نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ۲۲ دسامبر (یکم دی) با ۱۳ سنت افزایش بها، در بازارهای جهانی بشکه ای ۶۳ دلار و ۳۶ سنت فروخته شد.

 نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ۲۲ دسامبر (یکم دی) با ۱۳ سنت افزایش بها، در بازارهای جهانی بشکه ای ۶۳ دلار و ۳۶ سنت فروخته شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، قیمت نفت در هفته‌های پایانی سال ۲۰۱۷ با روندی صعودی همراه شد، بطوری که قیمت اغلب نفت های شاخص افزایش داشته است.

پس از ورود اوپک به مدیریت بازار نفت و همراهی برخی از تولیدکنندگان غیر اوپک، عرضه نفت مازاد در بازار کاهش یافت و با تبعیت از این امر، قیمت نفت خام افزایش داشت.

موافقت اوپک و غیر اوپک برای تداوم طرح کاهش تولید نفت، موجب شد تا پیش بینی شود که قیمت نفت همچنان روندی افزایشی داشته و بین بشکه ای ۶۰ تا ۷۰ دلار در نوسان باشد.

مدیریت کل اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، قیمت نفت خام سبک ایران را در هفته منتهی به ۲۲ دسامبر (یکم دی) با ۱۳ سنت افزایش، به بشکه ای ۶۳ دلار و ۳۶ سنت رسید.

قیمت نفت خام سنگین ایران نیز در دوره مورد بررسی ۵۲ سنت برای هر بشکه افزایش یافت و به ۶۱ دلار و یک سنت برای هر بشکه رسید.

قیمت سبد نفتی اوپک نیز به ۶۱ دلار و ۸۴ سنت برای هر بشکه رسید و نسبت به هفته گذشته ۱۳ سنت افزایش یافت.

قیمت نفت خام شاخص دبلیو.تی.آی در هفته مورد بررسی، ۶۶ سنت افزایش یافت و به ۵۷ دلار و ۸۷ سنت برای هر بشکه رسید.

همچنین در هفته مورد بررسی بهای نفت خام شاخص برنت ۶ سنت کاهش یافت و ۶۴ دلار و ۴ سنت برای هر بشکه قیمت داشت.

قیمت نفت خام شاخص‌های دوبی و عمان نیز به ترتیب ۶۱ دلار و ۸۴ سنت و ۶۱ دلار و ۹۰ سنت برای هر بشکه بود که نسبت به هفته گذشته به ترتیب ۶۳ سنت و ۵۷ سنت افزایش نشان داد.

بر اساس پیش بینی اوپک، سال آینده میلادی تقاضا برای نفت تولیدی این سازمان به ۳۳ میلیون و ۴۲۰ هزار بشکه در روز می‌رسد که ۳۶۰ هزار بشکه نسبت به برآورد پیشین این سازمان بیشتر است.

به گزارش صنایع، میزان صادرات نفت ایران اکنون حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز است که حدود ۶۰ درصد آن به بازارهای آسیا و بقیه به کشورهای اروپایی صادر می شود.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه