کد خبر:65664
پ
۱
نوبخت خبر داد

ایجاد ۸۳۰ هزار شغل در سال ۹۷

سخنگوی دولت از پیش بینی اشتغال ۸۳۰ هزار نفر در سال ۹۷ خبر داد و جزئیات برنامه‌های دولت برای کاهش آلودگی هوا در پایتخت و شهرهای بزرگ را اعلام کرد.

سخنگوی دولت از پیش بینی اشتغال ۸۳۰ هزار نفر در سال ۹۷ خبر داد و جزئیات برنامه‌های دولت برای کاهش آلودگی هوا در پایتخت و شهرهای بزرگ را اعلام کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، «محمدباقر نوبخت» در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوی سیما با بیان اینکه ایجاد اشتغال یک وظیفه است گفت:

پیش بینی می‌کنیم سال آینده حدود ۸۳۰ هزار نفر وارد بازار کار شوند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ۷۰ درصد از این تعداد را تحصیل کرده‌ها تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد:

در لایحه بودجه سال آینده باید حرفی برای گفتن داشته باشیم این در حالی است که در لایحه بودجه سال ۹۷ همچنان بحث خروج از رکود را هم دنبال می‌کنیم.

نوبخت به رام کردن تورم بالای ۴۰ درصد و رساندن آن به نرخ تک رقمی اشاره کرد و افزود:

در لایحه بودجه سال آینده فصل قابل توجهی برای ایجاد فرصت شغلی در حد توان قانون برنامه و نیاز کشور دیده شده است.

وی گفت:

تا سال گذشته موفق به ایجاد ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار فرصت شغلی شده بودیم اما سال آینده باید کاری کرد تا ۸۳۰ هزار نفر وارد بازار شوند.

سخنگوی دولت تاکید کرد:

برای گشایش در فضای اقتصادی و عمومی کشور و ورود سرمایه‌گذاران خارجی به داخل در حد توان تلاش کردیم و هنوز هم کوشش خواهیم کرد .

وی گفت:

ما باید بتوانیم یک میلیون و سی و سه هزار فرصت شغلی و حدود ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ایجاد سرمایه گذاری داشته باشیم تا برای جوانان کشور فرصت های شغلی مورد نیاز را فراهم کنیم، هدف ما توزیع این رقم میان بیکاران نیست بلکه تلاش دولت در جهت ایجاد شغل مولد است.

نوبخت افزود: این رقم قرار است در ۶ حوزه سرمایه گذاری شود .

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به وجود بافت‌های فرسوده گفت:

این بافت ها در تهران و سایر استان‌ها شناسایی شده است در تهران حدود ۱۰۰ هزار واحد از ۲۷۰ محله را در برنامه بازسازی قرار داده‌ایم.

دولت هم پذیرفته است از این ۱۰۰ هزار واحد مسکونی ۶۰ درصد بصورت تسهیلات با نرخ ۹ درصد در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

وی ادامه داد:

دولت متعهد شده است هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای گشایش معابر و زیر ساخت‌های واحد‌های مسکونی تامین مالی کند شهرداری هم قول داد تا عوارض و مالیات‌ها را در سهل‌ترین شرایط قرار دهد.

نوبخت گفت:

۲۵۰۰ میلیارد تومان هم از ۷۳ هزار و چهارصد میلیارد تومان درنظر گرفته شده تا برنامه منسجمی در راستای ایجاد اشتغال با احتساب حدود ۲۴۰ هزار فرصت شغلی برای جوانان صرف شود. در ضمن ۶۰ هزار شغل هم برای ایجاد ۵۰ هزار واحد مسکونی ارزان قیمت برای شهر و ۵۰ هزار واحد روستایی را برای نوسازی در نظر گرفته‌ایم.

وی افزود:

دومین اقدام دولت برای ایجاد ۲۵ هزار فرصت شغلی در کشور مربوط به ناوگان حمل و نقل یا نوسازی بخش حمل و نقل درون شهری و برون شهری است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد:

برای سال آینده در راستای کاهش آلودگی هوای تهران تصمیم گرفته شده است که هزار دستگاه واگن مترو در اختیار شهرداری قرار گیرد تا ۴۰۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس فرسوده از دور خارج شود.

نوبخت گفت:

بخشی از سرمایه گذاری ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای خریداری ۳۰۰۰ دستگاه تاکسی سواری و ون و ۲۰ هزار دستگاه وانت فرسوده از رده خارج می شود و ۵۰ هزار دستگاه موتور سیکلت بنزینی با موتورهای برقی جایگزین خواهد شد.

وی افزود:

حدود یک میلیون و ۳۷۶ هزار تن از آلاینده های شهری کاهش می یابد و ۴۸۰ میلیون دلار از ناوگان فرسوده ای که بنزین زیادی مصرف می کند صرفه جویی خواهد شد اگر طرحهای ما عملیاتی و اجرایی گردد این تغییرات حدود ۲۲ هزار و ۴۰۰ شغل در بخش درون شهری و ۲ هزار و ۷۰۰ شغل هم برای حمل و نقل برون شهری ایجاد خواهد کرد.

سخنگوی دولت همچنین گفت:

۱۰ هزار دستگاه کامیون نیز جایگزین خواهد شد.

نوبخت گفت:

دولت نمی تواند نسبت به کسبه و کارمندان رفتار ناشایستی داشته باشد اگر قرار باشد نسبت مالیات به Gdp را افزایش دهیم نباید به عده کمی که مالیات می‌دهند فشار بیاوریم بلکه باید کسانی را که فرار مالیاتی دارند شناسایی کنیم.

سخنگوی دولت ادامه داد:

ما در حال حرکت به سمتی هستیم که علاوه بر سرمایه گذاری ۷۳ هزار و چهارصد میلیارد تومان در بخش های گوناگون، ۱۲۶ هزار میلیارد تومان هم طرح‌های عمرانی برای سال آینده در نظر گرفته‌ایم این درحالی است که کل بودجه طرح‌های عمرانی ۶۰ هزار میلیارد تومان است.

وی گفت:

سال قبل ۱۷ هزار میلیارد تومان به بنگاه های کوچک و متوسط از طریق ستاد تسهیل در استان‌ها وام دادیم آثار این کار و سرمایه گذاری ۴۲ هزار میلیارد تومانی ما شد رشد مثبت ۷% تولید کشور آن هم در دو فصل متوالی پس می توان اینگونه نتیجه گرفت که با رشد بودجه و سرمایه گذاری در سال ۹۷ با رشد بیشتری روبرو خواهیم بود.

نوبخت در باره مسکن مهر گفت:

برای اینکه ساخت این مسکن ها ارزان تمام شود یا افزایش توان متقاضیان، سال قبل ۲ کار انجام دادیم یکی اینکه سقف تسهیلات را افزایش دادیم و دوم اینکه ۱۰۰۰ میلیارد تومان از سهم مردم ر ا دولت تقبل کرد. با جدیتی که همکاران ما در وزارت راه دنبال می کنند می توان اینگونه گفت که در آینده بسیار نزدیک بحث مسکن مهر را جمع خواهیم کرد.

وی درباره موضوع تنظیم بازار هم افزود:

تا زمانی که وزارت بازرگانی شکل بگیرد ستاد تنظیم بازار با همکاری نهادهای غیر دولتی با پیگیری آقای شریعتمداری و معاون اول رئیس جمهور به بازار کشور رسیدگی خواهند داشت.

سخنگوی دولت در مورد یارانه‌ها حذف برخی از فهرست یارانه بگیری هم گفت:

آن کس که دارا هست نگران ۴۵ هزار تومان یارانه نیست، آنهایی که نیازمند یارانه هستند از شایعات بی اساس در مورد قطع یارانه ها می ترسند. همانطور که دولت تا بحال یارانه افراد نیازمند را قطع نکرده است در صورت شناسایی نیازمندان واقعی حتی به تعداد یارانه بگیران اضافه هم می کنیم بنا به وعده های داده شده یارانه نیازمندان و افراد تحت پوشش را سه چهار برابر کرده‌ایم.

وی افزود:

برای خانوار یک نفره ۱۹۳ هزار تومان خانوار ۵ نفره ۷۰۰ هزار تومان یارانه پرداخت می‌شود. برای سال آینده هم در نظر داریم افرادی که نیاز به یارانه ندارند را شناسایی کنیم و سهم شان را به کسانی که در آمدشان با خط مستمری فاصله دارد بدهیم.

به گزارش صنایع،  سخنگوی دولت در خصوص حفظ و تقویت قدرت خرید قشر متوسط جامعه هم گفت:

مطابق گذشته به اندازه نرخ تورم تلاش می‌کنیم حقوق کارکنان شاغل و بازنشسته را اضافه کنیم ، درکنار آن با هر گونه افزایش قیمت‌های هم مقابله می‌کنیم تا به کارمندان فشاری وارد نشود.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
صدا و سیما
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید