اخبار برگزیده

کد خبر:65577
پ
۱

دهمین و یازدهمین هواپیمای برجامی به زمین نشست

دهمین و یازدهمین هواپیمای برجامی ( ای.تی.آر ۷۲ سری ۶۰۰ ) که از فرانسه عازم تهران شد، در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست.

دهمین و یازدهمین هواپیمای برجامی ( ای.تی.آر ۷۲ سری ۶۰۰ ) که از فرانسه عازم تهران شد، در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، دهمین و یازدهمین هواپیمای برجامی ( ای.تی.آر ۷۲ سری ۶۰۰ ) که از فرانسه عازم تهران شد، در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست.

این دو فروند هواپیما پس از تحویل آن در تولوز فرانسه به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، شب گذشته فرودگاه تولوز را ترک کرد و در مسیر هوایی خود پس از سوختگیری در فرودگاه آتن عازم تهران شد.

با ورود دو فروند دیگر از این هواپیماها هم اکنون هشت فروند هواپیمای ای. تی. آر وارد ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران شده و این شرکت حامل پرچم از این هواپیماها در مسیرهای کوتاه برد و فرودگاه های کم برخوردار استفاده می کند.

به گزارش ایرنا، در پی توافق هسته ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) و لغو تحریم صنعت هوانوردی ایران ، قرارداد خرید ۱۰۰ فروند هواپیما با ایرباس فرانسه، ۸۰ فروند با بوئینگ آمریکا و ۲۰ فروند با شرکت آ.تی.آر به امضا رسید که تاکنون ۸ فروند ای. تی. آر و ۳ فروند هواپیمای ایرباس تحویل ایران ایر شده است.

در مجموع با ورود ۱۱ فروند هواپیمای جدید به ایران ایر بیش از ۱۳۵۰ صندلی به ظرفیت هواپیمایی جمهوری ایران در جابجایی هموطنان در مسیرهای مختلف اضافه شده است و قرار است نخستین سرویس این هواپیماها نیز همانند سنوات گذشته به مشهد مقدس انجام شود.

ویژگی های هواپیمای ای.تی.آر ۷۲ سری ۶۰۰

مدل سفارشی ایران قادر است ۷۲ نفر را تا مسافت ۱۵۲۸ کیلومتر جابجا کند و هزینه های عملیاتی آن به سبب استفاده از موتورهای ملخی بسیار ایمن، کم مصرف و پیشرفته بسیار کمتر است.

این هواپیما قادر است در همه شرایط جوی پرواز کند و به دلیل مجهز بودن کابین خلبان به نمایشگرهای بسیار پیشرفته امکان فرود در سخت ترین شرایط جوی را فراهم است.

کابین خلبان این هواپیما از نوع شیشه ای است و از نظر فنی و امکانات نمایشگرها، سیستم های الکتریکی و غیره به هواپیمای پیشرفته ایرباس «ای.۳۵۰» شباهت هایی دارد که با توجه به سفارش ۲۰ فروندی از این مدل توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، این مساله یک مزیت است و باعث راحتی خدمه پروازی می شود.

موتورهای ملخی که در این هواپیما به کار گرفته شده اند توسط شرکت کانادایی «پرت اند ویتنی» ساخته شده و از نوع «پی.دبلیو۱۲۷ ام» است.

به گزارش صنایع، این موتورها می تواند قدرتی معادل ۲۷۵۰ اسب بخار تولید کند و در ردیف بهترین، کارآمدترین، اقتصادی ترین و ایمن ترین موتورهای ملخی هواپیماست.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
دولت