کد خبر:65517
پ
۶۳۶۱۴۰۴۶۴۰۵۱۰۲۲۲۰۰_A_1725659281

قاچاق، عامل اصلی ورشکستگی صنایع داخلی کوچک و بزرگ

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج: قاچاق عامل اساسی و اصلی ورشکستگی صنایع داخلی کوچک و بزرگ خواهد شد، و باید علل و عوامل متعددی که در پدیده قاچاق نقش دارند را شناسایی کرد.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج: قاچاق، عامل اساسی و اصلی ورشکستگی صنایع داخلی کوچک و بزرگ خواهد شد، و باید علل و عوامل متعددی که در پدیده قاچاق نقش دارند را شناسایی کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، “جبار کیانی پور” رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در این همایش گفت: همانطور که از دوسال پیش اتاق پیشنهاد داده بود این کارگاه با ارزش باید بسیار زودتر و در سطح گسترده تری برگزار می شد، چرا که قاچاق همانند غده سرطانی بر پیکر اقتصاد نحیف کشور چنگ انداخته است.

وی افزود: برای درمان این غده سرطانی می بایست هم برنامه های علمی و هم برنامه های عملیاتی در دستور کار قرار گیرد.

کیانی پور بیان کرد: ابتدا باید علل و عوامل متعددی که در پدیده قاچاق، نقش دارند را شناسایی کرد.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج خاطرنشان کرد: از نگاه بخش خصوصی عواملی همچون: تعرفه بالای کالای مورد نیاز، بیکاری وتوسعه نیافتگی مناطق مرزی، خطر پذیری پایین قاچاق مناطق آزاد و بازارچه های مرزی، موانع قانونی و گاهی تضاد قوانین و بخشنامه و خلق بخشنامه های خلق الساعه، فساد سیستماتیک و مهمتر ازهمه ناکار آمدی نظام اقتصادی کشور بیشترین نقش را در پیدایش پدیده قاچاق دارند.

کیانی پور تصریح کرد: اگر این عوامل حل نشوند، قاچاق نتایج شومی را برای کشور به بار خواهد آورد. چراکه قاچاق بیکاری فزاینده ای را در کشور به بار خواهد آورد، همچنین قاچاق به علت ترویج فرهنگ مصرفی غربی و کالای خارجی اعتقادات دینی و مذهبی مردم را از بین خواهد برد.

وی ادامه داد: قاچاق، عامل اساسی و اصلی ورشکستگی صنایع داخلی کوچک و بزرگ خواهد شد، همینطور قاچاق قانون شکنی و فساد اداری در تمامی ارکان نظام را در پی خواهد داشت.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج فرار و گریز سرمایه های ملی و واریز سود حاصل از آن به جیب تولید کنندگان خارجی و اخلال در بازار و مهمتر از همه کاهش درآمد دولت به جهت نپرداختن حقوق  و عوارض و در نتیجه ناکارآمدی دولت در جهت رفاه اجتماعی مردم را از دیگر نتایج منفی افزایش قاچاق دانست.

فرهنگ مصرف تولید داخلی را نهادینه کنیم

کیانی پور به ارائه برخی پیشنهادات بخش خصوصی برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق، و خارجی پرداخت و عنوان کرد: باید در ابتدا فرهنگ مصرف تولید داخلی را نهادینه کنیم، همچنین شرایط لازم برای تولید با کیفیت را برای تولید کنندگان فراهم کنیم، نرخ ارز را واقعی کنیم، تعرفه کالاهای غیر ضروری خارجی را بالا ببریم و مردم را نسبت به مضرات کالاهای خارجی آگاه کنیم، از صنایع بومی و دستی مناطق حمایت کنیم، هویت ملی و مذهبی مردم را تقویت کنیم و مهمتر از همه نظارت مرزی را بیشتر وجدی تر در دستور کار قرار دهیم.

وی ادامه داد: ما باید هزینه قاچاق را چنان بالا ببریم که قاچاق مقرون به صرفه نباشد، جرایم کنونی اصلا بازدارنده نیست.

کیانی پور تصریح کرد: البته این عوامل بازدارنده در شرایط فعلی اقتصاد کشور است؛ ما باید درآمدهای مردم کشورمان را واقعی کنیم، یعنی سطح درآمدها را چنان بالا ببریم که مردمی با توان خرید بالا داشته باشیم و در نتیجه تمامی قیمت‌ها واقعی شوند.

به گزارش اخبار صنایع، رئیس اتاق بازرگانی یاسوج اضافه کرد: وقتی تمامی قیمت ها واقعی شوند دیگر اختلاف فاحش برای تامین کالا وجود ندارد، همانند کشورهای پیشرفته دنیا این هم اتفاق نمی‌افتد، مگر اینکه همه باهم مشارکت کنیم و با حوزه سرمایه گذاری دنیا کار ایجاد کنیم، بدنه دولت را تکانده و سرریزش را دست بخش خصوصی سرازیر کنیم، دستمزدها را واقعی و آن وقت تعرفه‌ها را صفر کنیم.

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و اخبار صنایع
ارسال دیدگاه